Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
Jarek
Posty: 308
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: Jarek »

Witam wszystkich, przeszukałem forum ale niestety nie znalazłem odpowiedzi jaka mnie satysfakcjonuję, dlatego zwracam się do was z pomocą...

Mamy taki problem, został nam przekazany z KP PSP samochód ratowniczy, który ma być dla nas SLRt. Kiedy pisaliśmy wnioski o przekazanie Gmina podpisała zgodę na to że auto będzie zarejestrowane na OSP a oni będą ponosić koszty utrzymania pojazdu.
Niestety teraz kiedy auto w końcu do nas dotarło i chcemy je przerejestrowac Gmina twierdzi że nie mogą utrzymywac pojazdu należacego do stowarzyszenia jakim jest OSP bo to kniezgodne z prawem... :/
Powiedzcie mi proszę czy to prawda, czy są takie przepisy które to regulują (że niby właścicielem musi być gmina żeby za nie płacić.).
Z góry dziękuje za odpowiedzi...
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: seligow »

Nie wiem czy są takie przepisy, ale od 2003r. mamy 244 który jest naszą własnością i gmina normalnie go utrzymuje (oc, przeglądy, paliwo, naprawy itd.)
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

Topic author
Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: Jarek »

No właśnie... Kurczę, wiem że wiele OSP w Polsce ma samochody na wlasność a gminy je utrzymuja... zastanawiam się skąd oni wzięli taki pomysł, że to jest niezgodne z prawem...:/

A najgorsze jest to, podpisują we wniosku, że ok. będą płacić i utrzymywać pojazd który będzie własnością OSP a jak przychodzi co do czego to mówią że nie mają kasy albo wymyślają ze to jest niezgodne z prawem.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: slawek.998 »

Z tego co mi wiadomo to RIO czepia się gmin że ponoszą koszty utrzymania nie swoich samochodów. Jaka to dla was różnica na kogo jest zarejestrowany samochód ?
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: kamil237 »

Polska to jest dziwny kraj...
Odnośnie RIO to w roku ubiegłym w mojej gminy trzepali wszystkie papiery a temat OSP był szczególnie kontrolowany, u mnie w jednostce 2 samochody są własnością OSP, gmina od 2002 utrzymuje je, płaci za przeglądy, naprawy, paliwo itd. i nikt się o nic nie przyczepił, kontrola się skończyła i wszystko jest tak jak było. A gdybyśmy mieli przekazać samochody na gminę to na pewno bym się na to nie zgodził. To my na nie zapracowaliśmy, gmina nie dała na nie złotówki a teraz mieli by dostać je za free, za kilka lat wójt się może zmienić i stwierdzi, że "nasz" samochód nie jest nam potrzebny i może z nim zrobić co tylko chce a my nie mieli byśmy na to wpływu. Gmina ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i jeżeli stwierdzi, że może to robić poprzez utrzymywanie nie swojego pojazdu pożarniczego będącego własnością OSP to ma do tego prawo.
Ostatnio zmieniony sob 30 mar 2013, 12:50 przez kamil237, łącznie zmieniany 1 raz.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: GLM »

Panowie tu jest czytanka :arrow: http://www.zosprp.pl/?q=node/1154 U nas jest wszystko strażackie czy dział. bud. i sam. muszą płacic i utrzymywac stan gotowości bojowej , my działamy charytatywnie w dzień i wnocy w różnych zdarzeniach w większości OSP nie ma dochodów własnych , czy do tych debi..... nic nie dociera :?:
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

Topic author
Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: Jarek »

slawek.998 pisze:Jaka to dla was różnica na kogo jest zarejestrowany samochód ?
Dla nas może nie było by różnicy gdyby nie fakt, że był to wymóg KP PSP. Układ był taki że dostaniemy auto ale musi być zarejestrowane na OSP (KP PSP może przekazać samochód tylko OSP, nie gminie... więc musimy być właścicielem pojazdu).

Dzięki za odpowiedzi :)

Ok, a powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz... kto tak naprawdę decyduję w Gminie o tym komu dać kasę a komu nie i w jakim zakresie...? ponieważ u nas najwięcej problemów robi osoba z UG ktora wcale nie jest wójtem ani nawet radną...

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: slawek.998 »

Jarek pisze:
slawek.998 pisze:Jaka to dla was różnica na kogo jest zarejestrowany samochód ?
Dla nas może nie było by różnicy gdyby nie fakt, że był to wymóg KP PSP. Układ był taki że dostaniemy auto ale musi być zarejestrowane na OSP (KP PSP może przekazać samochód tylko OSP, nie gminie... więc musimy być właścicielem pojazdu).

Dzięki za odpowiedzi :)

Ok, a powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz... kto tak naprawdę decyduję w Gminie o tym komu dać kasę a komu nie i w jakim zakresie...? ponieważ u nas najwięcej problemów robi osoba z UG ktora wcale nie jest wójtem ani nawet radną...
Na pewno nie musiało być zarejestrowane na OSP tylko przekazane OSP a to wszystko można załatwić odpowiednimi porozumieniami pomiędzy PSP - Gminą a OSP.
Co do kasy to powinien decydować Kom. Gminny ale bywa różnie. U nas o każdej planowanej do wydania złotówce musi wiedzieć burmistrz i praktycznie bez jego zgody nic się nie kupi.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: czester0 »

Zgodnie z Ustawą o ochronie przeciwpożarowej - Gmina ma obowiązek utrzymywać tzw. gotowość operacyjną jednostek OSP i nie ma znaczenia czyją samochód jest własnością . Druga sprawa PSP nie może bezpłatnie przekazać sprzętu innej jak OSP organizacji bo przepisy na to nie pozwalają i do tego było potrzebne porozumienie pomiędzy PSP a Gminą. Trzecia sprawa jeżeli PSP przekazała ten samochód Waszej OSP , to nie może być zarejestrowany na kogoś innego. W mojej OSP na 3 samochody 2 są naszą własnością i utrzymywane są przez Gminę - paliwo , przeglądy , naprawy ,ubezpieczenia itd

Raku
Posty: 204
Rejestracja: śr 30 lis 2011, 14:02
OSP (gm., woj.): Bierna, Sulików, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: Raku »

czester0 pisze:Zgodnie z Ustawą o ochronie przeciwpożarowej - Gmina ma obowiązek utrzymywać tzw. gotowość operacyjną jednostek OSP
Bardzo wiele osób "nabiera" się na to. Urząd Gminy/Wójt musi bowiem zapewnić bezpieczeństwo na terenie gminy i teraz to oni decydują czy do tego potrzebne są im 3 jednostki OSP czy może 12. Poza tym nie oszukujmy się, w większości gmin są jednostki które istnieją tylko na papierze i co wtedy ? Gmina ma im płacić za utrzymanie gotowości bojowej mimo, że nie mają np auta, mundurów itp. i to kosztem OSP które faktycznie działają ?
czester0 pisze:Druga sprawa PSP nie może bezpłatnie przekazać sprzętu innej jak OSP organizacji bo przepisy na to nie pozwalają i do tego było potrzebne porozumienie pomiędzy PSP a Gminą. Trzecia sprawa jeżeli PSP przekazała ten samochód Waszej OSP , to nie może być zarejestrowany na kogoś innego.
Jedno wyklucza drugie :wink: PSP jako jednostka MSW nie może przekazać sprzętu stowarzyszeniu itd. i nieważne czy jest to stół do pingponga czy samochód bojowy. Może natomiast przekazać sprzęt jednostkom administracji samorządowej i tak się to praktykuje, że PSP przekazuje sprzęt gminie, a ona następnie OSP. Niestety mamy takie dziwne prawo w Polsce.

Wracając do tematu, jeżeli macie jakiś papier, że gmina obiecała płacić za utrzymanie auta to nie ma dyskusji ;) Podpisali i muszą się wywiązać. Jeżeli nie macie to...nie wiem czy dacie radę coś zrobić. W każdym bądź razie nie przekazujcie auta gminie, bo tak jak pisał ktoś przede mną, nie teraz ale może za 2-3 lata okaże się że inne już władze w gminie zdecydują że nie potrzebujecie auta i je wam zabiorą...
Awatar użytkownika

Topic author
Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: Jarek »

Odpowiem wszystkim bo jest kilka wątków...

1. Ok, Gmina podpisała kwit, że będą nam za to płacić ale niestety z doświadczenia wiem, że to nic nie zmienia... ;/ (w 2011 r. dostaliśmy dotację z ZOW ZOSP RP na zakup pompy szlamowej ok. 4000 zł, gmina miała doplacić ok. 2000zł, i mimo że podpisali wniosek na dotacje że dadzą te 2 tys to nam ich nie dali, mimo że sprzęt miałem już na samochodzie.... musiałem wszystko odwieść do sklepu... ;/)

2.
[/quote]czester0 napisał(a):Zgodnie z Ustawą o ochronie przeciwpożarowej - Gmina ma obowiązek utrzymywać tzw. gotowość operacyjną jednostek OSP [/quote] - w teorii to tak... ale jak dalej napisał @Raku jest tu bardzo swobodna interpretacja ze strony Gminy...
Z drugiej strony odnosząc się do naszego przypadku :
Jesteśmy OSP w miejscowości pow. 2500 ludzi, mamy jedno auto GBA 2,5-20 (rok prod. 1980!!) i jesteśmy w KSRG,
Do pomocy w razie co mamy drugą OSP KSRG (wioska ok. 550 mieszkańców), która ma GBA i GLM i oba pow. 25 lat...
Cała gmina ma ponad 8300 ludzi i żadnej wiecej OSP z podziału bojowego nie ma... (jest jeszcze jedna, ale bez auta, taka reprezentacyjna, maja bryczkę konną z pompą i ostatnio dostali Stara 24 ale na podział nie wejdą)
Dojazd KP PSP do naszego rejonu:
30% terenu <15min
45% terenu 15-25min
15% terenu 25-35min
10% terenu > 35min
Od zgłoszenia...
I teraz kiedy macie te dane to sami powiedzcie czy ten ofiarowany nam samochód, który będzie SLRt (dodam iż ostatnio mamy coraz więcej wypadków i w 2012 kupiliśmy średni zestaw LUKASA) nie spadł im z nieba... w sensie czy waszym zdaniem z tym co napisałem jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć gminę (bez SLRt) w rozumieniu ust. o ochr. p.poż.?
Bo mi osobiście wydaję się ze nie.... dlatego tak bardzo staraliśmy się o to auto...

3.
slawek.998 pisze: Na pewno nie musiało być zarejestrowane na OSP tylko przekazane OSP a to wszystko można załatwić odpowiednimi porozumieniami pomiędzy PSP - Gminą a OSP.
Pisząc musiało miałem na myśli dokładnie takie porozumienie. takie były warunki ze strony KP PSP, dostaniemy auto, ale my, nie gmina mamy być właścicielem a Gmina ma je utrzymać na podziale bojowym. to tyle z ustaleń i umów jakie były między OSP, KP PSP i Gminą

4. Tak nawiasem.... W 2013 roku Gmina nie przewidziała żadnych wydatków na OSP w budżecie gminy twierdząc że nie mają pieniędzy... zostawiając nas (obie OSP) z zestarzałym wybrakowanym sprzętem (do normatywu wyposażenia GBA brakuje nam ok. 20% sprzętu). Już nie mówie nawet o tym jakie zrobili nam wyrzuty, że w 2012 roku wydali na nas "Aż" 4.300zł na ekwiwalent dla moich ludzi za cały rok działań! Oni twierdzą że my ogromne pieniądze zarabiamy... 4.300 na 22 osoby za cały rok.. eh...
PS> pkt. 4 to tak tylko z potrzeby wygadania się ;)

5. Ale ok, sumując i wracając do mojego pierwszego pytania, czyli nikt z was nie zna takich przepisów które by zabraniały finansowania pojazdu należacego do osp przez Gminę. To w sumie na tym mi najbardziej zależało :)

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Przekazanie auta dla OSP - gmina nie chce płacic

Post autor: slawek.998 »

Do Jarek - Coś w tej waszej gminie nie tak.Gmina ma obowiązek przeznaczyć jakiś tam procent budżetu gminy na ochrone p-poż. cz tego chce czy nie.I nie jest to jakieś tam 4 tys. zł. W naszej gminie jest to około 80 tys zł.rocznie , mówimy tu o bierzącym utrzymaniu i drobnych zakupach bo w przypadku zakupu przez gmine samochodu środki te są zwiększane.A co do rejestrowania pojazdów przez OSP to ten pomysł w naszej gminie skutecznie wybiło wszystkim RIO.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat