porozumienie dot.obszaru działania

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
UMG
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 26 wrz 2006, 09:34
Status: Offline

porozumienie dot.obszaru działania

Post autor: UMG »

Prosze o pomoc dotyczaca prozumienia w sprawie obszaru działania jednostki OSP. Zgodnie z przepisami obszarem działania sa granice gminy w której działa jednostka. Jeżeli bedzie dysponowan poza ten teren to o ile nie ma stosownego porozumienia to koszty powinna pokrywac PSP. Moze warto podpisać jakies porozumienie z PSP i z gminami, których miejscowosci sa przyległe do gminy jako obszar dziłania. Lucyna[/i]

Antonio08
Posty: 15
Rejestracja: pt 14 lip 2006, 22:27
Status: Offline

Post autor: Antonio08 »

W przypadku naszej jednostki lepiej niech jest tak jak dotychczas. Jeździmy do zdarzeń również poza teren gminy, a pieniądze na utrzymanie dostajemy z urzędu gminy. Jeśli to PSP lub inna gmina miałaby płacić za wyjazdy poza teren naszej gminy to spadłaby nam liczba wyjazdów, a w przypadku jednostek z KSRG im więcej wyjazdów tym więcej pieniędzy na sprzęt.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

U nas też nie ma żadnych porozumień. Koszty zwracane przez PSP nie obejmują np. ekwiwalentu, czyli zwrot obejmuje np. paliwo, środki gaśnicze, utracony bez winy sprzęt ratowniczy itp. My nie robimy wniosków o zwrot - za dużo zachodu, za niskie kwoty. Komendy PSP przepychają się, która ma dokonać zwrotu - ta dysponująca, czy ta, która otrzymała pomoc od OSP. Powinna ta dysponująca. Tak więc doszliśmy do wniosku, że to za duży kłopot a za mały zysk.

Topic author
UMG
Posty: 3
Rejestracja: wt 26 wrz 2006, 09:34
Status: Offline

Post autor: UMG »

Dziekuje za szybką reakcje i podpowiedzi. Może jednak ktoś ma takowe porozumienie, bo majac je możemy bez żadnych konsekwencji finansowych dla innych gmin( i PSP)słuzyc pomocą w działaniach ratowniczo-gasniczych na terenie sasiednich gmin, ponieważ obszarem działania nie bedzie tylko teren gminy ale równez obszar ustalony miedzy wujtami gmin sasiednich, w porozumieniu z komendantem miejskim PSP. Takie rozwiaznie ma umocowanie prawne i zadna gmina nie bedzie obciązac sasiedniej gminy za udziały w działaniach swojej jednostki OSP. Lucyna

stanislaw krasuski
Posty: 11
Rejestracja: ndz 31 lip 2005, 18:38
Lokalizacja: osp wierzejki
Status: Offline

porozumienie dotyczące obszaru działania

Post autor: stanislaw krasuski »

Ale co robić gdy wyjazd jest na teren innej gminy , powiatu a nawet województwa a zdarzenie jest 2 km od naszej OSP a oficer nie dysponuje po zgłoszeniu zdarzenia jesteśmy w KSRG.A i płacić nie ma komu.[/list]

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Przeczytaj ten przepis, moim zdaniem nie potrzeba żadnego porozumienia:

Dz.U.98.94.598
2000-08-03 zm. Dz.U.00.56.673 §1
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 lipca 1998 r.
w sprawie terenu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunków udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakresu, szczegółowych warunków i trybu zwrotu poniesionych przez nie kosztów.
(Dz. U. z dnia 24 lipca 1998 r.)
Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa teren działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, zwanych dalej "jednostkami", a także okoliczności i warunki ich udziału w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakres, szczegółowe warunki i tryb zwrotu poniesionych przez nie kosztów.
§ 2. 1. (1) Terenem własnego działania jednostek jest odpowiednio:
1) dla zakładowej straży pożarnej i zakładowej służby ratowniczej - teren zakładu, w którym została utworzona lub dla którego świadczy usługi w zakresie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na podstawie dwustronnej umowy, teren, na którym mogą wystąpić skutki zdarzeń powstałych na terenie zakładu, a także obszar uzgodniony w porozumieniu zawartym między komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania, a osobami prawnymi lub fizycznymi tworzącymi tę jednostkę,
2) dla gminnej zawodowej straży pożarnej, terenowej służby ratowniczej oraz innej jednostki ratowniczej - teren ustalony w dokumencie określającym organizację i szczegółowe zasady funkcjonowania jednostki, a także obszar uzgodniony w porozumieniu zawartym między komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania, a osobami prawnymi lub fizycznymi tworzącymi tę jednostkę,
3) dla powiatowej (miejskiej) zawodowej straży pożarnej - teren powiatu (miasta), w którym została utworzona, oraz obszar ustalony między starostami (prezydentami) sąsiednich powiatów (miast), w porozumieniu z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania,
4) dla ochotniczej straży pożarnej - teren gminy, w której została utworzona, oraz obszar ustalony między wójtami sąsiednich gmin, w porozumieniu z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania,
5) dla jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - teren powiatu, w którym jednostka ma swoją siedzibę.
2. Teren własnego działania oraz okoliczności i warunki udziału wojskowych straży pożarnych w działaniach ratowniczych poza tym terenem określają odrębne przepisy.
§ 3. 1. (2) Do działań ratowniczych poza terenem własnego działania Państwowa Straż Pożarna wzywa jednostki wchodzące w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, tworzące odwód operacyjny.
2. Do działań ratowniczych poza terenem własnego działania Państwowa Straż Pożarna może wezwać jednostki nie włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
3. (3) Liczba oraz rodzaj sił i środków przeznaczonych do udzielania pomocy Państwowej Straży Pożarnej przez jednostki, o których mowa w ust. 2, są określane na podstawie powiatowego planu ratowniczego, w drodze porozumienia zawartego między komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania, a osobami prawnymi lub fizycznymi tworzącymi tę jednostkę.
§ 4. Państwowa Straż Pożarna wzywa jednostki do działań ratowniczych prowadzonych poza terenem ich własnego działania w następujących przypadkach:
1) (4) gdy potencjał ratowniczy krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na poziomie powiatowym jest niewystarczający do przeprowadzenia działań ratowniczych,
2) gdy jednostka dysponuje:
a) sprzętem specjalistycznym niezbędnym do przeprowadzenia działań ratowniczych,
b) specjalistami lub zwierzętami niezbędnymi do przeprowadzenia działań ratowniczych,
c) środkami gaśniczymi, neutralizatorami lub sorbentami, niezbędnymi do przeprowadzenia działań ratowniczych.
§ 5. 1. Wysokość kosztów uczestnictwa jednostki w działaniu ratowniczym poza terenem własnego działania określa podmiot ponoszący koszty jej funkcjonowania.
2. (5) Podmiot, o którym mowa w ust. 1, występuje o zwrot poniesionych kosztów do organu Państwowej Straży Pożarnej, który wezwał jednostkę do udzielenia pomocy, w terminie 30 dni od dnia zakończenia działania ratowniczego, przedkładając zestawienie poniesionych kosztów.
§ 6. Zwrot kosztów uczestnictwa w działaniu ratowniczym nie przysługuje w przypadku udziału zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych w ratowaniu mienia własnego zakładu poza terenem działania, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
§ 7. W zestawieniu kosztów, o którym mowa w § 5 ust. 2, należy uwzględnić faktyczne koszty udziału jednostki w działaniu ratowniczym, obejmujące:
1) zużycie paliwa,
2) zużycie środków gaśniczych, neutralizatorów i sorbentów,
3) wyżywienie uczestników działania ratowniczego.
§ 8. W przypadku awarii, uszkodzenia lub utraty mienia jednostki na skutek prowadzenia działania ratowniczego poza terenem własnego działania, w zestawieniu kosztów, o którym mowa w § 5 ust. 2, uwzględnia się kwotę stanowiącą równowartość kosztów przywrócenia mienia do stanu poprzedniego, pomniejszoną o kwotę przysługującą z tytułu jego ubezpieczenia.
§ 9. (6) Organ Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w § 5 ust. 2, zwraca koszty poniesione przez jednostkę w terminie 30 dni od dnia otrzymania zestawienia kosztów.
§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Jeśli będziesz potrzebował druków to się odezwij.
Pozdrawiam Krzysiek

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

Sadze ze przepisy Ustawy i nakazy w tym temacie mozna pominąc .Moim zdaniem w potrzebie pomaga sie sasiadom i przyjaciołom.Jeden wyjazd jednostki poza teren gminy czy nawet 10 to nic takiego.A jesli do nas beda mnusieli ..wpadac.. z pomoca 20 razy wtedy dopiero bedzie problem co?
Zawsze jest wszystko wporzadku i wszystko dobrze gdy tragedia nie dotyczy NAS a gdy dotkinie napewmo nie chcielibysmy płacic tym którzy nam pomagaja.
My z osciennymi gminami mamy normalne ludzkie POROZUMIENIE i niestety spotykamy sie za czesto i nikt od nikogo niczego nie chce .
Prosze pomysl czy gra jest warta scieczki.Pozdrawiam

BIgJaro
Posty: 18
Rejestracja: czw 27 sty 2005, 17:15
Status: Offline

Post autor: BIgJaro »

O ile siê nie mylê, to w naszym powiecie (pow. g³ogowski, woj. dolno¶l±skie) gminy podpisa³y takie porozumienie. Uwa¿am, ¿e to dobry pomys³, poniewa¿ dyspozytor swobodnie mo¿e dysponowaæ co potrzeba, nie martwi±c siê o to kto zap³aci. I prawda jest taka, ¿e ponad po³owa wyjazdów odbywa siê poza teren naszej gminy (zarówno nas -jeste¶my w KSRG, jak i jednostki, która nie jest w systemie). Ale kiedy zachodzi potrzeba to przyje¿d¿aj± do nas i wtedy "odrabiaj±". Szkoda, ¿e nie mamy porozumienia z s±siednimi gminami z innych powiatów, ale mam nadziejê, ¿e niebawem to siê zmieni.

Pozdrawiam wszystkich stra¿aków, a w szczególno¶ci z pow. g³ogowskiego i gminy Bytom Odrz.

BigJaro
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat