Jak powiększyć "niechętny do zmian" zarząd?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
tujakubek
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 08 lut 2007, 23:52
Status: Offline

Jak powiększyć "niechętny do zmian" zarząd?

Post autor: tujakubek »

Witam serdecznie.Mam następujący dylemat, na który nie umiem znaleźć rowiązania. Proszę o uwagi i wskazówki.
Składam pisemną rezygnację z funkcji skarbnika z powodów prywatnych, czy mogę wysunąć wniosek o dokoptowanie do zarządu konkretnych kandydatur? (Zarząd może dokoptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej 1/3 ustalonego składu.)
Zarząd w mojej OSP składa się z osób, które od lat pełnią swe funkcje, niekoniecznie dobrze się z nich wywiązując. Jednak wszelkie rozmowy poruszające temat zmiany zarządu są uznawane za atak z mojej strony. Czlonkowie zarządu nie chcą słyszeć o zmianach i boją się we władzach OSP nowych - szczególnie młodych osób. Nie mogę dojść z nimi do żadnego porozumienia, a jednak sądzę, że świeże pomysły i zapał niektórych mogłyby poprawić funkcjonowanie OSP. Boję się, że po mojej rezygnacji żaden inny członek OSP (pomijajac osobę, która mnie zastąpi)nie bedzie miał szans zasilić władz. Stary zarząd czuje się nietykalny i mocno trzyma się razem, podając ciągle swe kandydatury.
Nie chcę specjalnie wszczynać kłótni, bo już zbyt długo z tym walczyłem nie odnosząc rezultatów. Stąd moje pytanie -jakie są możliwości wprowadzenia nowych osób do zarządu w tej sytuacji.
( Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika. Naczelnik sprawuje funkcję wiceprezesa. ). Obecny zarząd składa się z prezesa, naczelnika, sekretarza, skarbnika, zastępcy naczelnika i gospodarza. Czy wobec tego mogę podać kandydatury dwóch osób np. na wiceprezesa i zmianę zastępcy naczelnika?
Z wczorajszej rozmowy z zarządem wynikło, że moje wnioski muszą być ujęte w harmonogramie walnego- co sprawia im problem.
Czy istenieje taka możliwość aby na walnym czlonkowie zwyczajni OSP wysunęli wniosek o dokoptowanie zarządu? czy tylko ja mogę to zrobić?Jeżeli ja - czy mogę podać konkretne nazwiska do głosowania, jeżeli zarząd nie akceptuje żadnej kandydatury? Jeżeli doszłoby do głosowania to są realne szanse powiększenia zarządu, jednak szukam różnych możliwości rozwiązania tego problemu. Myślę, że jeżeli nie stanie się to teraz..to dopóki zarząd nie umrze śmiercią naturalną, nie ma szans na jakiekolwiek zmiany. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł lub wskazówkę, czy zetknął się z podobną stytuacją będę wdzięczny za podzielenie się swoimi uwagami.

Marcello
Posty: 44
Rejestracja: pn 11 wrz 2006, 19:59
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Marcello »

Najwyższą władzą w OSP jest Walne Zebranie.
Druhowie obecni na tym zebraniu wystawiają kandydatury, a potem poddaje się je głosowaniu.
Jeśli Twoja jednostka ma oporny na zmiany Zarząd, to czemu taki wybieracie?
U nas sam Zarząd wyszedł z inicjatywą, żeby zrobić zmiany, gdyż też były takie problemy, ale zdecydowanie oni wyszli z inicjatywą.
W ten sposób zmieniono dwóch członków, zastępując młodymi (a chcieli co najmniej trzech nowych, lecz nie było chętnych).
nie zrobisz rewolucji poza Walnym Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym i raczej nie będziesz mieć wpływu na to, kto zostanie wybrany, bo to będzie głosował pewnie Zarząd.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwiązaniu sprawy.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Potwierdzam to co powiedział poprzednik. Jeżeli w statucie są określone funkcje obowiązkowe i nieobowiązkowe w zarządzie to walne zebranie określa z ilu osób będzie się zarząd składał i to w czasie kadencji nie może być ruszone. Druga sprawa - jeśli ustępujesz z zarządu to już nie masz wpływu na to, kto zostanie dokooptowany do jego składu w twoje miejsce. Zarząd to nie monarchia i nie wyznacza się swojego następcy. Trzecia sprawa, nie wiem co macie w statucie, ale najczęściej zarząd może dokooptować do swojego składu nie więcej niż 1/3 składu w miejsce osób ustępujących to u Was oznacza 2 osoby. Jeżeli w czasie kadencji z zarządu ustąpi więcej niż 2 członków - oznacza to obowiązek organizacji nadzwyczajnego walnego zebrania wyborczego. Teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy walne zebranie wogóle jest skłonne wybrać bardziej aktywny zarząd. To może być u Was problem. Można też spróbować wykorzystać normalne uprawnienie walnego zebrania do odwoływania i powoływania członków zarządu. Tu już nie ma limitów ilościowych.

dyziaczek2000
Posty: 19
Rejestracja: śr 14 lut 2007, 22:49
Lokalizacja: Chmielowice
Status: Offline

zmiany w zarządzie

Post autor: dyziaczek2000 »

Witaj. musisz doprowadzić do nadzwyczajnego walnego zebrania. Masz trzy drogi
1 własny wniosek zarządu- u ciebie odpada
2 wniosek komisji rewizyjnej- za działalność zarządu niezgodną ze statutem i niewywiązywanie się z obowiązków.
3. na wniosek ...... liczby członków jednostki- zbierasz ludzi i jak masz większośc to ustalacie porządek walnego.
odwołujecie zarząd i powołujecie nowy.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat