Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Karoll
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 04 mar 2007, 23:55
Lokalizacja: Błonie
Status: Offline

Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Post autor: Karoll »

Mam takie pytanie:
Czy Zarząd OSP może skreślić z listy członków OSP członka Zarządu tej OSP.
Proszę o pomoc w tej sprawie, a najlepiej o podanie dokładnej odpowiedzi tzn ustawy,pkt, paragrafu itp.
Sprawa jest bardzo pilna.

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Re: Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Post autor: Tomasz Poręba »

Karoll pisze:Mam takie pytanie:
Czy Zarząd OSP może skreślić z listy członków OSP członka Zarządu tej OSP.
Proszę o pomoc w tej sprawie, a najlepiej o podanie dokładnej odpowiedzi tzn ustawy,pkt, paragrafu itp.
Sprawa jest bardzo pilna.
Może. Te sprawy reguluje każdorazowo Statut danej OSP. Nie ma na to ogólnych paragrafów.
Patrz statut wzorcowy: http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode ... d_dzial=20 paragraf 15.

Pamiętaj to tylko wzorzec.
Szamot

Topic author
Karoll
Posty: 2
Rejestracja: ndz 04 mar 2007, 23:55
Lokalizacja: Błonie
Status: Offline

Dziękuje za odp. i mam jeszcze jedno pytanie.

Post autor: Karoll »

Czy OSP podlega pod Kodeks Administracyjny czy pod Kodeks Cywilny.

Bo jak dla mnie powinien podlegać pod Kodeks Administracyjny, pod Kodeks Administracyjny podlegają Stowarzyszenia, a OSP to przecież Stowarzyszenie.

Jednak spotkałem się z opiniami że OSP podlega pod Kodeks Cywilny, proszę o wyjaśnienie mi tej nieścisłości, jeżeli jest to możliwe poprosił bym również o podanie odpowiedniego artykułu, paragrafu, itp.

dyziaczek2000
Posty: 19
Rejestracja: śr 14 lut 2007, 22:49
Lokalizacja: Chmielowice
Status: Offline

Post autor: dyziaczek2000 »

witam serdecznie. sprawy te reguluje statut. zarząd może wykluczyć z listy członków osp ( za co pisze w statucie) ,co skutkuje jednocześnie wykluczeniem z zarządu jednostki, który jest tworzony tylko z członków jednostki. trochę moga potrwać odwołania ale po miesiącu jest po wszystkim.
Moim zdaniem gdy zarząd wystąpi z wykluczeniem z szeregów osp za naruszenia przepisów to delikwent zmięknie i po namowie sam złoży pisemną rezygnację i można dokoptować nowego członka. Uratuje twarz ,że niby względy zdrowotne lub rodzinne go zmusiły a nie że został po prostu wyrzucony.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika

paweljo13
Posty: 21
Rejestracja: sob 28 sty 2012, 18:48
OSP (gm., woj.): Turobin, lubelskie
Status: Offline

Re: Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Post autor: paweljo13 »

Ze względu na materię, której dotyczy sprawa, OSP podlegają pod przeróżne kodeksy, ustawy, akty prawa miejscowego i tak dalej. Tak jak wcześniej wspomniał kolega powyżej, sama Straż działa według własnego statutu, to ten dokument jest podstawą do wyprowadzania różnych uchwał, które regulują szczegółowo funkcjonowanie OSP. Z prawem cywilnym mamy do czynienia, kiedy jednostka np. sporządza umowę pożyczki (oczywiście dokonuje tego organ działający w imieniu jednostki) , z KPA mamy do czynienia, kiedy zwraca się np. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew znajdujących się na terenie należącym do straży. szczerze mówiąc nie rozumiem pytania "czy straż podlega pod KPC czy KPA", bo podlega pod to i pod to w określonych okolicznościach :)
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Post autor: GLM »

paweljo13 pisze:Ze względu na materię, której dotyczy sprawa, OSP podlegają pod przeróżne kodeksy, ustawy, akty prawa miejscowego i tak dalej. Tak jak wcześniej wspomniał kolega powyżej, sama Straż działa według własnego statutu, to ten dokument jest podstawą do wyprowadzania różnych uchwał, które regulują szczegółowo funkcjonowanie OSP. Z prawem cywilnym mamy do czynienia, kiedy jednostka np. sporządza umowę pożyczki (oczywiście dokonuje tego organ działający w imieniu jednostki) , z KPA mamy do czynienia, kiedy zwraca się np. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew znajdujących się na terenie należącym do straży. szczerze mówiąc nie rozumiem pytania "czy straż podlega pod KPC czy KPA", bo podlega pod to i pod to w określonych okolicznościach :)
Materia bardzo dobra ,tylko nic z tego nie rozumie - chłopaku
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

paweljo13
Posty: 21
Rejestracja: sob 28 sty 2012, 18:48
OSP (gm., woj.): Turobin, lubelskie
Status: Offline

Re: Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Post autor: paweljo13 »

GLM pisze:
paweljo13 pisze:Ze względu na materię, której dotyczy sprawa, OSP podlegają pod przeróżne kodeksy, ustawy, akty prawa miejscowego i tak dalej. Tak jak wcześniej wspomniał kolega powyżej, sama Straż działa według własnego statutu, to ten dokument jest podstawą do wyprowadzania różnych uchwał, które regulują szczegółowo funkcjonowanie OSP. Z prawem cywilnym mamy do czynienia, kiedy jednostka np. sporządza umowę pożyczki (oczywiście dokonuje tego organ działający w imieniu jednostki) , z KPA mamy do czynienia, kiedy zwraca się np. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew znajdujących się na terenie należącym do straży. szczerze mówiąc nie rozumiem pytania "czy straż podlega pod KPC czy KPA", bo podlega pod to i pod to w określonych okolicznościach :)
Materia bardzo dobra ,tylko nic z tego nie rozumie - chłopaku
To nie moja wina, ze nie rozumiesz - człowieku.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Post autor: GLM »

paweljo13 pisze:
GLM pisze:
paweljo13 pisze:Ze względu na materię, której dotyczy sprawa, OSP podlegają pod przeróżne kodeksy, ustawy, akty prawa miejscowego i tak dalej. Tak jak wcześniej wspomniał kolega powyżej, sama Straż działa według własnego statutu, to ten dokument jest podstawą do wyprowadzania różnych uchwał, które regulują szczegółowo funkcjonowanie OSP. Z prawem cywilnym mamy do czynienia, kiedy jednostka np. sporządza umowę pożyczki (oczywiście dokonuje tego organ działający w imieniu jednostki) , z KPA mamy do czynienia, kiedy zwraca się np. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew znajdujących się na terenie należącym do straży. szczerze mówiąc nie rozumiem pytania "czy straż podlega pod KPC czy KPA", bo podlega pod to i pod to w określonych okolicznościach :)
Materia bardzo dobra ,tylko nic z tego nie rozumie - chłopaku
To nie moja wina, ze nie rozumiesz - człowieku.
To pisz człowieku jakoś ze zrozumieniem - bo tak żeś nakręcił że huk wie co ty chcesz powiedziec w tym poście :evil:
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

paweljo13
Posty: 21
Rejestracja: sob 28 sty 2012, 18:48
OSP (gm., woj.): Turobin, lubelskie
Status: Offline

Re: Czy Zarząd OSP może skreśkić z lisyty członka Zarządu.

Post autor: paweljo13 »

:)) Wiem kolego, że to brzmi tak jak brzmi, to dlatego, że jestem prawnikiem administratywistą;)) generalnie chciałem odpowiedzieć na pytanie czy OSP podlega pod KPC czy KPA i stąd moja odpowiedź, że różnie, w zależności od materii (tematyki) sprawy. Czy już jaśniej? ;) jeśli czegos się nie rozumie to czyta się ze dwa, trzy razy i jest git ;))

I generalnie prosił bym nie robić rozpierduchy na forum, jeśli czegoś nie rozumiesz - nie mów że coś nagmatwałem i że nie wiadomo o "huk" chodzi, bo sprawę wyjaśniłem w prosty sposób. Miłego dnia ;))
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat