ekwiwalenty za akcje

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

fireman 998
Posty: 19
Rejestracja: śr 03 sty 2007, 20:53
Lokalizacja: Łubnice City
Status: Offline

Post autor: fireman 998 » wt 03 lip 2007, 16:15

Te całe zamieszanie z ekwiwalentami to celowa GRA POLITYCZNA!!!PiS-owi nie podoba sie chyba to że władze nad ZOSP RP przejęli prawie w całości PSL-owcy.A teraz chcą błysnąć przed Strażakami nowelizując ustawę o ekwiwalentach...przypodobać sie im.....zresztą zobaczymy co będzie dalej :roll:

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Post autor: Tomasz Poręba » wt 03 lip 2007, 19:57

Wszystko w naszym kraju wydaje się być polityczne!?

Bo polityka jak mnie kiedyś uczono to dbanie o dobro wspólne.

Minister w prostym tłumaczeniu to sługa.
Szamot

Muerte
Posty: 106
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

Post autor: Muerte » wt 03 lip 2007, 22:54

wydaje mi się, ze w tym całym zamieszaniu z ekwiwalentem zapominamy o jednym... moim zdaniem, jak równiez moich kolegów wazniejsze od ekwiwalentu jest zapewnienie stabilizacji poprzez zmiane ustawodawstwa i np. preferencje dla pracodawcy za to, że zatrudnia strażaka. Co mi po ekwiwalencie, jesli po kilku nieobecnosciach w pracy z powodu udziału w akcji, za które zapłaci mi gmina dostane wypowiedzenie z pracy. Dlatego nie zapominajmy o innych waznych zmianach. Nie samym ekwiwalentem strażak zyje:)

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

PiS cenzururuje swoją stronę internetową.

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl » śr 04 lip 2007, 07:43

Dwa dni temu na www.pis.org.pl przesłałem swój krytyczny komentarz
dotyczący nowej interpretacji zapisu ustawowego art. 28 ustawy o
ochronie p.poż. Do dzisiaj na stronie Pis-u komentarz mój się nie
pojawił. Moderator strony ocenzurował mój komentarz, czego się boją ?.

Krzysztof Strzoda
Posty: 37
Rejestracja: pn 19 mar 2007, 14:27
Lokalizacja: Śląsk
Status: Offline

Post autor: Krzysztof Strzoda » śr 04 lip 2007, 08:03

A pamiętacie to słynne: "Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie? Co by tu jeszcze..." Nie oczekujmy od obecnie rządzących jakichś nowych, dobrych ustaw. Niech tylko nie psują tego, co od lat dobrze działa.
prezokomendant

Krzysztof Strzoda
Posty: 37
Rejestracja: pn 19 mar 2007, 14:27
Lokalizacja: Śląsk
Status: Offline

Post autor: Krzysztof Strzoda » śr 04 lip 2007, 08:18

Bo polityka jak mnie kiedyś uczono to dbanie o dobro wspólne.

Minister w prostym tłumaczeniu to sługa.[/quote]

I to jest b.dobry przykład na to, że w szkole uczą głupot! Chyba zacznę popierać Giertycha. :lol:
prezokomendant

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Post autor: Tomasz Poręba » pt 06 lip 2007, 08:57

06 lipca 2007
Szkodliwa interpretacja

http://waldemarpawlak.blog.onet.pl/inde ... =227372880

Warto poczytać i skomentować.
Szamot

Muerte
Posty: 106
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

Post autor: Muerte » pt 06 lip 2007, 11:03

moze warto wykorzystac ten cały szum medialny i doprowadzić do debaty nt. przyszłości OSP w Polsce. Być moze udałoby się uregulować także inne kwestie, nie tylko sprawę ekwiwalentu. Można pokusić się o wypracowanie systemu finansowania OSP, aby skończyło się obcinanie coroczne dotacji z MSWiA. Nie można wszystkiego w nieskończońość przerzucać na samorządy. Można też pomyśleć o czymś w rodzaju ustawy modernizacyjnej PSP... pomysłów jest sporo, wykorzystajmy tą szanse!!

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl » pt 06 lip 2007, 11:06

Jak PiS i Kaczory mają takich doradców prawnych to niedługo na tym
wózku pojadą i trzeba będzie tworzyć V RP, powinni się wstydzić za
tak wydaną opinię prawną w sprawie ekwiwalentu. Może osoba z MSWiA,
która wydała tą opinię prawną nie ma wykształcenia prawniczego a
wydała opinię prawną na zlecenie układu TKM, zomowców i satana.
Jak PiS z przystawkami tak dalej będzie rządził to Kaczoland się
rozsypie. Życzę im tego. :evil: :evil: :evil: :twisted:

Krzysztof Strzoda
Posty: 37
Rejestracja: pn 19 mar 2007, 14:27
Lokalizacja: Śląsk
Status: Offline

Post autor: Krzysztof Strzoda » pt 06 lip 2007, 12:03

Ochotnicy nadal będą działać "normalnie". Ale co niektórzy "nienormalni" Wójtowie, czy Skarbnicy podpierając się interpretacją MSWiA narobią zwady wśród strażaków. Skoro Premier Kaczyński tak potraktował kolegę Zalewskiego, widzimy jak traktuje pielęgniarki (może z wyjątkiem Szczypińskiej), to nie liczmy, że przejmie się jakimiś ochotnikami :twisted:
prezokomendant

kolt
Posty: 31
Rejestracja: śr 25 lut 2004, 20:08
Status: Offline

Post autor: kolt » sob 07 lip 2007, 00:00

Koledzy druhowie ekwiwalentu nikt nam nie zabrał, tylko został właściwie zinterpretowany Art. 28, zgodnie ze swym wydźwiękiem.
Ja w 2004r pisałem na forum o złej interpretacji tego artykułu.(sprawa wynagrodzeń za udział w akcjach)
W tej chwili powinniśmy się skupić jak poprawić ten artykuł aby w przyszłości nie było nieporozumień i lobować w formie wniosków czy postulatów odnośnie tych zmian.

na przykład:
1. Czy kierowca zatrudnione przez gminę do obsługi samochody, oprócz wynagrodzenia też powinien otrzymywać ekwiwalent ???
2. Czy Komendant gminny zatrudniony przez UM i G oprócz wynagrodzenia też powinien brać ekwiwalent ???
3. Strażak zawodowy zatrudniony w PSP podczas wolnego do służby
też powinien otrzymywać ekwiwalent za udział w akcji, chociaż wolne
ma po to aby odpocząć i wstawić się na służbę wypoczętym i
zrelaksowanym.
4. W jakich godzinach płacić ekwiwalent poszczególnym strażakom stosownie do zatrudnienia a jakim nie

5. Rolnik, jak określić jego czas pracy i jak wyliczyć jego roboczo godzinę
6. Rozważmy system jednozmianowy pracy, według Art. 28 ekwiwalęt mogą otrzymać strażacy., którzy brali udział w akcji od 7 do 15, a po 15 nie, bo to czas na kontakt z rodziną i strażak ochotnik w tym czasie nie traci żadnych środków, jedynie swój czas, a co ze strażakiem, który po 22 bierze udział w akcji gdzie w tym czasie powinien spać, bo rano musi wstać do pracy, kto mu zapłaci dniówkę jak ze zmęczenia nie wstawi się do pracy. Kiedyś za PRL-u jeżeli brało się udział w akcji po 22 to rano nie szło się do pracy tylko do naczelnika po zaświadczenie i dzień był wolny i płatny.
7. Może dajmy tym pracodawcą, którzy zatrudniają strażaków i godzą się na udział ich w akcjach podczas godzin pracy jakieś ulgi, profity
8. Działalność gospodarcza – to nie zachód, że osiem godzin poświęcają na pracę, osiem dla rodziny i osiem na sen, żeby się utrzymać na rynku trzeba robić od świtu do nocy, jak tej grupie określić czas płatny za udział w akcjach za który powinni otrzymać zadośćuczynienie
9. Jak potraktować jednostki, odnośnie ekwiwalętu, włączone do KSRG a jak nie włączone.

Pisząc ten post nie chciałem nikogo obrazić ani odstawić na boczny tor, tylko chciałem wskazać problemy jakie mogą wystąpić jeżeli jasno nie sprecyzujemy przepisów odnośnie ekwiwalętu,
Niema co żałować tego Art. 28 jest zły i pora go zmienić.

Jeżeli ktoś ma aktywną stronę to z chęciom podeśle zaświadczenie, do opublikowania dla wszystkich chętnych, opracowane jako potwierdzenie, że dany strażak podczas akcji utracił część wynagrodzenia , które należy dołączyć do wniosku o wypłatę ekwiwalętu ,

Pozdrawiam kolt

Strazak_Sam
Posty: 20
Rejestracja: czw 05 lip 2007, 13:56
Status: Offline

Post autor: Strazak_Sam » sob 07 lip 2007, 09:41

Kolego kolcie,

dla prawników, którzy do tej pory interpretowali ten artykuł odpowiedzi na te pytania są jasne i nie potrzeba tu żadnych jeszcze raz podkreślam żadnych zamian ustawy.

Wszystko jest jasne i jeżeli masz pytania to napisz do radcy prawnego ZG ZOSP RP to mam nadzieję w jakimś rozsądnym okresie czasu dostaniesz odpowiedź na swoje pytania.

10 przykazań Bożych jest bardzo ogólnych a większość ludzi ma z nimi problem.

Prawo w Polsce mamy bardzo dobre mamy tylko nieustający problem z jego przestrzeganiem a co wybory to powstają kolejni wybawcy narodu, którzy jednio likwidują po to żeby za chwilę mówić i stawać na bardykadach obrony czegoś, co przez chwilą zlikwidowali.

Najważniejsze, że by zawsze utrzymać się na fali "zmieniaczy, naprawców itp. ulepszaczy rzeczywistości".

Problemem w OSP staje się coraz szybciej nie sprzęt a człowiek.

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 » sob 07 lip 2007, 20:57

Dh kolt baaaaaaardzo madra i logiczna wypowiedz!!!!!!!!!!!! :D
Jestem tego samego zdania a jesli komendant jest jeszcze i kierowcą to otrzymuje naleznosc za czas stracony w akcji .....4 razy i to własnie powinno byc prawnie unormowane.
Raz jeszcze BRAWO!!!! :lol:
Nie podlega dyskusji za akcje powinnismy miec płacone Zakłady pracy zatrudniające ochotników ulgi z tego tytułu itp.
Pozdrawiam dh.

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś » ndz 08 lip 2007, 10:10

Witam

Prawo nie jest jednoznaczne, wymaga interpretacji. Jeżeli istnieją różne i są co najmniej dwie strony sporu, interpretuje prawo sąd, a nie władza wykonawcza, która nie ma cech nieomylność. Przypomnę sprawę p. prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Sąd już orzekł, wbrew stanowisku wielu gmin, że ustawodawca doprecyzował wysokość ekwiwalentu, poprzez brak wydania upoważnienia dla jakiegokolwiek organu gminy do regulacji wysokości ekwiwalentu.
Błąd co do interpretacji prawa nie zwalnia nikogo od właściwego stosowania prawa, ani od odpowiedzialności prawnej.
To nie RIO zapłaci za błędną interpretację tylko gmina. I raczej szansa wygranej w sądzie przez gminę jest znikoma.
Nie można strażaków ochotników traktować jak ..., i mieć pewność, że nie złożą pozwów do sądu.
Ja okradać się nie dam. Niech każdy decyduje sam.
Oferuję pomoc prawną, z reprezentowanie przed sądem włącznie.

Pozdrawiam

Krzysztof Strzoda
Posty: 37
Rejestracja: pn 19 mar 2007, 14:27
Lokalizacja: Śląsk
Status: Offline

Post autor: Krzysztof Strzoda » pn 09 lip 2007, 08:27

Popatrzcie jak długo już szarpiemy się na tym forum o ekwiwalent. I każdy ma swoje racje. Ja w ubiegłym tygodniu zrobiłem zestawienia za czerwiec, księgowość już wypłaciła. Nie utrudniajmy sobie sami życia. Dla mojej gminy jedyną obowiązującą wykładnią jest opinia prawna opublikowana w "Strażaku" nr z czerwca i sierpnia 2006 r. A jak Kaczory (Dorn, Macierewicz, czy inny Rydzyk) zmienią ustawę, to ... klękajcie narody!
prezokomendant
ODPOWIEDZ