czy burmistrz może nakazać strażakom

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
MortalLove
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 08 lip 2015, 16:13
Status: Offline

czy burmistrz może nakazać strażakom

Post autor: MortalLove »

nie jestem członkiem OSP lecz pracownikiem urzędu, który zajmuje się OSP. Na stanowisku pracuję od stycznia. Po poprzedniku została faktura za paliwo z roku ubiegłego, która do tej pory nie została opłacona. Wydział finansowy nie przyjął jej ponieważ zatankowano nie na stacji, z którą gmina ma podpisaną umowę, a zatankowano dlatego, że Naczelnik OSP nie wiedział, że wybrany został nowy dostarczyciel paliwa. Pracownik nie poinformował go, a komendant gminny, najwidoczniej też nie wiedząc o nowym dostawcy, zezwolił mu na tankowanie.
Głównym argumentem finansowego jest to, że tankowano bez umowy co jest sprzeczne z zarządzeniem burmistrza, który wskazuje stację. Dla mnie bezsprzeczne jest to, że gmina musi zapłacić i pisząc uzasadnienie wskazałem oczywiście art. 32 ustawy, to, że pracownik nie poinformował naczelników OSP, ale również to, że OSP jako stowarzyszenia mają odrębną osobowość prawną i burmistrz nie może poprzez zarządzenie czegokolwiek im nakazać, bo zarządzenie jest aktem wewnętrznym, a nie np aktem prawa miejscowego.

Strażacy, wiadomo, chcąc w miarę dobrze żyć z gminą stosują się do zarządzeń ale chciałbym wiedzieć czy istnieje jakiś przepis prawa, który wskazuje, że strażacy ochotnicy muszą wykonywać to co burmistrz zarządzi. Kierownik wydziału finansowego twierdzi, że skoro gmina daje pieniądze to OSP muszą stosować się do poleceń burmistrza ale nie potrafi wskazać mi do tego podstawy prawnej. Jest jakaś?
Awatar użytkownika

yrahsjd
Posty: 71
Rejestracja: pt 31 maja 2013, 09:47
Status: Offline

Re: czy burmistrz może nakazać strażakom

Post autor: yrahsjd »

Oczywiście , że niema czegoś takiego.Nigdzie nie znajdziesz takiego zapisu. najwyższą władzą OSP jest Walne Zgromadzenie Członków,a najważniejszy akt prawny OSP to Statut :D Pan Burmistrz na pewno chciałby , aby strażacy drżeli na jego widok , ale nie może im nic nakazać ponieważ OSP jest Stowarzyszeniem , które samo o sobie stanowi i decyduje.....................

lord
Posty: 28
Rejestracja: pt 14 maja 2010, 08:31
OSP (gm., woj.): v-ce prezes zop
Status: Offline

Re: czy burmistrz może nakazać strażakom

Post autor: lord »

koledzy zapomnieliście o jednym :burmistrz czy wójt określa zasady zakupu paliw ,określa na jakiej stacji (być może był wyłoniony dostawca paliw w drodze przetargu) i kto może pobierać paliwa i za to płaci . Natomiast zakup paliwa na innej stacji burmistrz może potraktować jako zakup danej jednostki , danego stowarzyszenia i dana osp niech sobie zapłaci za paliwo . Może być wyjątek jeżeli dana osp np. wyjechała na zawody czy inny wyjazd poza gminę czy gdzieś jeszcze dalej i trzeba było zatankować ale też po uzgodnieniu z wójtem.
święty Florianie - miej Nas w opiece
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat