Kierowanie pojazdem strażackim, kat B, bez kursów

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
kamilck13
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 20 lip 2015, 21:02
Status: Offline

Kierowanie pojazdem strażackim, kat B, bez kursów

Post autor: kamilck13 »

Witam,
przeglądnąłem całe (prawie) forum i dalej nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy mając prawo jazdy kategorii B mogę kierować busem strażackim jako pojazdem nieuprzywilejowanym (bez sygnałów świetlnych i dźwiękowych)?

DMC pojazdu 3005 kg (czyli mniej niż 3500)
DMC zespołu pojazdów 5005 kg (ale to chyba mało ważne)
Pojazd ten ma w dowodzie: pojazd specjalny, strażacki

Czyli mogę czy nie mogę?

vatixxx
Posty: 4
Rejestracja: pn 20 lip 2015, 19:53
OSP (gm., woj.): OSP Nawojowa Góra gm.Krzeszowice woj.Małopolskie
Status: Offline

Re: Kierowanie pojazdem strażackim, kat B, bez kursów

Post autor: vatixxx »

Z tego co wiem, jeśli nie prowadzisz na sygnałach, to traktowane jest to jako normalne auto, i zostają wszelkie ograniczenia kat.b tzn. m.in. max 9 osób w aucie :)

Topic author
kamilck13
Posty: 2
Rejestracja: pn 20 lip 2015, 21:02
Status: Offline

Re: Kierowanie pojazdem strażackim, kat B, bez kursów

Post autor: kamilck13 »

vatixxx pisze:Z tego co wiem, jeśli nie prowadzisz na sygnałach, to traktowane jest to jako normalne auto, i zostają wszelkie ograniczenia kat.b tzn. m.in. max 9 osób w aucie :)
Też tak mi się wydaje ale chciałbym mieć pewność, żeby później nie było problemów w razie kontroli. Tylko jest jeszcze jedna kwestia, bo nie jestem w żaden sposób związany ze strażą, tylko wpadam czasem coś pomóc na jakiś imprezach czy coś w tym stylu. Czytając forum (może nawet nie to) natknąłem się na informacją, że to jest pojazd służbowy i nie mogę (nawet za zgodą komendanta). Słyszał ktoś coś o tym?
Awatar użytkownika

yrahsjd
Posty: 71
Rejestracja: pt 31 maja 2013, 09:47
Status: Offline

Re: Kierowanie pojazdem strażackim, kat B, bez kursów

Post autor: yrahsjd »

jesli pojazd jest wlasnoscia gminy to na pewno został użyczony OSP, jeśli jest dokument traktujacy o zasadach tego użyczenia to pewnie o tym napisali , jesli nie to pojazd zostal uzyczony OSP , czyli członkom stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w ..... , jeśli jesteś członkiem to nie ma sie co cykać, najlepiej jeszcze dopytac w gminie , lub tych których nazwa widnieje w dowodzie rejestracyjnym

arkusssa
Posty: 2
Rejestracja: śr 21 paź 2015, 12:44
Status: Offline

Re: Kierowanie pojazdem strażackim, kat B, bez kursów

Post autor: arkusssa »

Bardzo dziękuję za przydatne mi informacje i wskazówki. Pełen podziw...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat