Sposób przeprowadzenia wyborów

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Wspólnie998
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 28 sty 2016, 13:03
OSP (gm., woj.): Straz warszaw gm. Warszawa
Status: Offline

Re: Sposób przeprowadzenia wyborów

Post autor: Wspólnie998 »

Carola pisze:Witam!

Czy może ktoś doradzić w kwestii wyboru naczelnika? Czy kandydat na naczelnika musi mieć ukończony kurs naczelników czy może być to również druh np z samym kursem podstawowym? Czy są na to jakieś ustalenia? jakieś narzucone wymagania dla OSP?

Może być każdy na początku jeśli nie ma Szkolenia Naczeników bedzie to osoba Pełniąca obowiązki Naczelnika i dobrze by było żeby w najkrótszym możliwym czasie uzupełniała ta osoba brakujące szkolenia. Wiadomo że dopóki nie uzupełni Szkolenia Naczelników nie będzie tez możliwe aby taka osoba była głównym Dowódcą poniewaz nie ma uprawnieni ale całą resztę jak najbardziej moze robic :P

Nafi14
Posty: 46
Rejestracja: śr 05 lut 2014, 17:31
Status: Offline

Re: Sposób przeprowadzenia wyborów

Post autor: Nafi14 »

ponawiam: Czy do komisję statutową można połączyć z którąś inną ??

szagma
Posty: 5
Rejestracja: pn 30 mar 2015, 12:59
OSP (gm., woj.): Toruń, Kujawsko Pomorskie
Status: Offline

Re: Sposób przeprowadzenia wyborów

Post autor: szagma »

jerzyski2 pisze:Jeżeli chodzi o pełnomocnictwo, to także myślałem że czegoś takiego się nie dopuszcza dopóki nie trafiłem na taki artykuł:
http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/832349.html
Oczywiście jeżeli wasz statut tego nie zabrania!
Dzięki za odpowiedź
Właśnie tam to znalazłem, zastanawiam się tylko czy dla ważności wyborów czyli osiągnięcia progu 50% +1 osoba która da pełnomocnictwo liczy się jakby była obecna na sali.
Warto byłoby wpisać taką regułę w regulamin który przegłosujemy na początku zebrania.
Pozdrawiam

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Sposób przeprowadzenia wyborów

Post autor: jerzy988 »

PRZEWODNICZACY PROWADZI ZEBRANIE dochodzi do punktu jak głosujemy jawnie czy tajnie i wtedy jeśli zebranie przegłosuje za tajnym powołujemy komisję skrutacyjną która przygotowuje karty do głosowania i przeprowadza głosowanie [ilość członków zarzadu ustala statut np wzorcowy 5-9osób] można zmieniać ilość członków na kadencje aby utrzymać się w ilosci np 5-9...wybrane osoby wybierają pomiędzy sobą funkcje w zarzadzie według wzorcowego statutu ....zmiana w statucie musi być zatwierdzona przez sąd i raczej na tym samym zebraniu nie moze obowiązywać -powołujemy komisję statutową ...łaczenie komisji raczej nie ...komisja wyborcza nie moze kandydowac ,,,,, te dokumenty pójdą do sądu i moga być kłopoty jak bedzie nie tak- ja tez moge sie mylić ale na razie było dobrze

Wspólnie998
Posty: 3
Rejestracja: czw 28 sty 2016, 13:03
OSP (gm., woj.): Straz warszaw gm. Warszawa
Status: Offline

Re: Sposób przeprowadzenia wyborów

Post autor: Wspólnie998 »

Witam koleżanki i kolegów pisze ponieważ potrzebuje podpowiedzi prawnej odnośnie zmian statutu. A konkretnie jesli chodzi o zmiany statutu w kwesti wyboru władz OSP a mianowicie chcemy aby walne zebranie wybrało w osobnych glosowaniach Prezesa Naczelnika i do nich 7os. Do zarzadu które będą się konstytulowac. Zmiany beda w formie uchwały ktora przed wyborami bedziemy uchwalać a na końcu bedzie dopisek ze "Uchwała odnośnie zmian statutu w sprawie wyboru władz OSP wchodzi w życie z dniem jej podjecia" i właśnie w tej kwesti pisze czy jesli bedzie taki dopisek i cale walne zebranie to przeglosuje i bedzie za zmianami to czy możemy wybierać na nowych zasadach czy te zmiany statutowe mają dopiero podparcie prawne po zarejestrowaniu zmian w KRS? Prosił bym o pomoc i ewentualnie podpowiedz jakie akty prawne pozwalaja na tego typu sposob zmiany i odrazu stosowaniu sie do nich a jesli nie mozna to tez dlaczego jaki przepis tego zabrania.
Z góry Bardzo Dziękuję za pomoc i Serdecznie Pozdrawiam ;-)

józek
Posty: 49
Rejestracja: ndz 11 sty 2009, 13:50
Status: Offline

Re: Sposób przeprowadzenia wyborów

Post autor: józek »

Moje pytanie może nie będzie odpowiedzią dla druha ale dotyczy zebrania sprawozdawczo-wyborczego, ale innej kwestii, która była już sygnalizowana na forum a mianowicie, czy uchwała o zmianie statutu jest obowiązująca z chwilą podjęcia czy z chwilą wpisania do KRS ? Pytam dlatego, że w STRAŻAKU nr 10 w artykule P. Kały "Wpisy zmian w OSP do KRS oraz ich skutki", że z chwilą wpisania do KRS, natomiast w ABC strażaka "Sto pytań do prawnika" tom pierwszy pytanie nr 72, że od chwili jej podjęcia a nie od daty jej wpisania do KRS i jest powołanie się na postanowienie SN z dnia 5 grudnia 1990 r., co faktycznie to potwierdza. Może nie dziwiłbym się, ale obydwie sprawy napisał P. Kała. Pisałem do redakcji STRAŻAKA dwa miesiące temu ale nie raczyli jeszcze mi nie odpowiedzieli a ta sprawa jest jak najbardziej na czasie (kampania sprawozdawczo-wyborcza).
A Wy co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat