Wybory

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
scoobydoo
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 27 maja 2014, 19:26
Status: Offline

Wybory

Post autor: scoobydoo »

Witam, mamy delikatny problem mianowicie w gminie chcemy zmienic komendanta gminnego wiekszosc jednostek jest za zmianą, jednak komendant gminny a zarazem prezes jednej z osp wie o tym wiec wpadl na genialny pomysl mianowicie na wyborach gminnych z jego jednostki bedzie 20 osob a z reszty 15 czytalem juz wszedzie na forach jak i statuty ale niestety nasZ komendant wyliczyl procentowo bo podobno ma 170 czynnych czlonkow razem z mdp,wiec jak by nie patrzec maja wiekszosc w glosowaniu teraz pytanie czy to co on chce zrobic jest zgodne ze statutem? Z tego co ja sie zorientowałem w statucie nie ma napisane nic konkretnego na temat ilosci osob ktore mogą glosowac w wyborach na komendanta gminnego...

Groszek08
Posty: 3
Rejestracja: pn 10 sty 2011, 18:04
OSP (gm., woj.): OSP Kielno, woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Wybory

Post autor: Groszek08 »

http://zosprp.pl/?q=node/341

Tu jest statut związku i jest tam napisane.
Delegatów na zjazd w ilości 10% czynnych członków + przedstawicieli do zarządu 5% ilości członków czynnych.

Jak ma 170 czynnych to 17 delegatów i 8 przedstawicieli do zarządu razem 25 osób na zjazd.
Zarząd można zwiększyć o 20% i tu bym na waszym miejscu wyrównał liczby. Napisz mi na email to więcej ci wyjaśnię groszekg1@gmail.com
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wybory

Post autor: kwas »

A gdzieś Ty w statucie kolego znalazł te procenty?
Statut tego nie określa. To są wytyczne i tylko wytyczne. Warto się do nich stosować. Ale nie zawsze przynosi to dobre efekty czego jest przykładem omawiana tu sytuacja.
Na wybór komendanta gminnego nie macie żadnego wpływu. Dlaczego? Bo to nie walne wybiera komendanta. Walne wybiera skład zarządu gminnego. I to zarząd wybiera ze swego grona komendanta. I tu się kłania teraz dlaczego nie warto w tej sytuacji stosować wytycznych. Bo omawiana jednostka może mieć większość członków w zarządzie i wybierze kogo chce. Ot takie prawo demokracji.
Zastanowiłbym się w takim razie nad tym aby zweryfikować członkostwo wszystkich strażaków w OSP z terenu gminy czy faktycznie liczą po tyle osób. Jednak dla chcącego nic trudnego. Dorobienie kwitów to jest kwestia krótkiego czasu.
Podobną sytuację z ilością przedstawicieli i delegatów mieliśmy u mnie na terenie gminy. Ale na etapie ustalania ilości tych osób dogadaliśmy się, że ktoś sobie odpuszcza jedna osobę a komuś dodajemy. Ale tak można jak jest zgoda.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat