Wyskształcenie Naczelnika OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
sopel1311
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 26 gru 2014, 14:38
OSP (gm., woj.): Syców Dolnośląskie
Status: Offline

Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: sopel1311 »

Witam wszystkich jestem tu nowy wiec na wstępie się przywitam. Witam wszystkich jestem z jednostki OSP Syców województwo Dolnośląskie. Mam takie małe pytanie może mi coś doradzicie. Zbliżają się wybory nowego Zarządu u nas w jednostce i mam taki dylemat czy żeby zostać Naczelnikiem trzeba mieć wykształcenie średnie tak twierdzi nasz obecny naczelnik? Może ktoś coś doradzi ja osobiście słyszałem ze średnie jest potrzebne tylko wtedy gdy chce sie wejść do KSRG i zrobić kurs naczelników.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kwas »

Jeśli chodzi o wykształcenie to obecnie ma ma żadnych wymagań w tym zakresie. Tak więc Twój obecny Naczelnik nie jest na bieżąco.
Masz to tutaj http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz ... zkolen_OSP
Awatar użytkownika

ospkonie
Posty: 103
Rejestracja: śr 06 sty 2010, 21:21
OSP (gm., woj.): OSP KONIE ,Pniewy,mazowsze
Lokalizacja: Konie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: ospkonie »

a orientuje się ktoś jak to wygląda z prezesem gminnym i naczelnikiem co do wymagań

Topic author
sopel1311
Posty: 7
Rejestracja: pt 26 gru 2014, 14:38
OSP (gm., woj.): Syców Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: sopel1311 »

Dzięki kolego za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie jeżeli chcemy wprowadzić nowy statut i regulamin wewnetrzny jednostki. Przez kogo musimy mieć zatwierdzony ten statut tylko przez Komendanta Powiatowego PSP czy jeszcze ktoś musi zatwierdzić ? Jak dobrze mi sie wydaje musimy mieć 4 kopie takiego statutu w formie ksiązeczki jeded do Gminy jeden dla Komendanta PSP jeden do KRS i jeden musi byc w straży?

kronos2085
Posty: 58
Rejestracja: czw 09 mar 2006, 22:23
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kronos2085 »

sopel1311 pisze:Dzięki kolego za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie jeżeli chcemy wprowadzić nowy statut i regulamin wewnetrzny jednostki. Przez kogo musimy mieć zatwierdzony ten statut tylko przez Komendanta Powiatowego PSP czy jeszcze ktoś musi zatwierdzić ? Jak dobrze mi sie wydaje musimy mieć 4 kopie takiego statutu w formie ksiązeczki jeded do Gminy jeden dla Komendanta PSP jeden do KRS i jeden musi byc w straży?
Kolego podczas walnego zebrania powołujesz komisję statutową. Wcześniej musisz przygotować zmiany, które chcecie wprowadzić w swoim statucie. Każdy zmieniany punkt musi być osobno głosowany na zebraniu i musi być sporządzona stosowna uchwała walnego zebrania, a po zebraniu wykaz zmian w statucie. Tu znajdziesz stosowne dokumenty: http://www.zosprp.pl/?q=content/wzory-d ... 016-roku-0 (punkty na 17,18,19).

Poza tym zmieniony statut musisz zanieść do KRS-u (Krajowy Rejestr Sądowy). Nikogo więcej teoretycznie informować nie musisz, ale skoro chcesz Gminę i PSP możecie wtajemniczyć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kwas »

Nie do końca kolego kronos2085. Teoretycznie to zgodnie z art. 16 ust. 3 "3. Wszelkie sprawy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, określone w statucie ochotniczej straży pożarnej i ich związku, wymagają uzgodnienia z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej właściwym ze względu na teren działania lub Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w przypadku związku ochotniczych straży pożarnych działającego na terenie całego kraju". Praktycznie nikt tego nie robi. Ale lepiej jest mieć taką świadomość, że jest taki przepis.
Awatar użytkownika

kamilmazu4r4
Posty: 9
Rejestracja: czw 11 lut 2016, 22:32
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kamilmazu4r4 »

ospkonie pisze:a orientuje się ktoś jak to wygląda z prezesem gminnym i naczelnikiem co do wymagań
Też mnie to interesuję. Będę wdzięczny za odpowiedź.

kronos2085
Posty: 58
Rejestracja: czw 09 mar 2006, 22:23
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kronos2085 »

kwas pisze:Nie do końca kolego kronos2085. Teoretycznie to zgodnie z art. 16 ust. 3 "3. Wszelkie sprawy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, określone w statucie ochotniczej straży pożarnej i ich związku, wymagają uzgodnienia z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej właściwym ze względu na teren działania lub Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w przypadku związku ochotniczych straży pożarnych działającego na terenie całego kraju". Praktycznie nikt tego nie robi. Ale lepiej jest mieć taką świadomość, że jest taki przepis.
Faktycznie jest taki zapis, ale z tego co pisze kolega ziany nie mają dotyczyć zadań statutowych tylko jakiś wewnętrznych regulacji w Jednostce, a co za tym idzie nie stanowi to jakiś ważnych zapisów o działalności ppoż. To tak jakby pytać Komendanta PSP o zmiany w statucie dotyczące liczby członków zarządu w Jednostce - OSP jest w końcu przede wszystkim stoważyszeniem i takie zmiany są do zrobienia.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kwas »

Oczywiście zmiany należy uzgadniac tylko ujmę to tak w zakresie działalności ratowniczej a nie spraw dotyczących stowarzyszenia.

Nowy system szkolenia zlikwidował jakiekolwiek wymagania dla uczestników kursów jeśli chodzi o wykształcenie. Tak więc jeśli chodzi o JOTy to nie ma w tym zakresie ograniczeń. Jeśli chodzi o władze OSP czyli zarządy szczebla OSP a potem szczebla gminnego i wyżej to nigdzie nie ma również zadnych obostrzeń w tym zakresie. Tak więc nie ma się co tym zamartwiać i słuchać jak czasami inni mówią, że coś słyszeli ale nic nie widzieli na papierze :).

Marta35
Posty: 11
Rejestracja: śr 02 gru 2015, 14:57
OSP (gm., woj.): jarocin, wielkopolskie
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: Marta35 »

a teraz po tych zmianach w ustawie to jak jest, naczelnik też jest urzędnikiem, to może być w partii?

Topic author
sopel1311
Posty: 7
Rejestracja: pt 26 gru 2014, 14:38
OSP (gm., woj.): Syców Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: sopel1311 »

Dzięki koledzy za podpowiedzi :) Postanowiliśmy się wstrzymać do przyszłego walnego zebrania ze zmianą statutu za późno się trochę obudziliśmy z tym. Ale pomogliście dużo sie od was dowiedziałem :)
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kwas »

Marta35 pisze:a teraz po tych zmianach w ustawie to jak jest, naczelnik też jest urzędnikiem, to może być w partii?
Naczelnik to nie urzędnik i zawsze mógł być w partii. O ile go partia jakaś chciała :)

Marta35
Posty: 11
Rejestracja: śr 02 gru 2015, 14:57
OSP (gm., woj.): jarocin, wielkopolskie
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: Marta35 »

dobrze wiedzieć, bo nasz to za bardzo partyjny

Topic author
sopel1311
Posty: 7
Rejestracja: pt 26 gru 2014, 14:38
OSP (gm., woj.): Syców Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: sopel1311 »

Cześć wszystkim, wczoraj mieliśmy zebranie wybraliśmy Nowy Zarząd niby wszystko ok. Ale dzisiaj nasz stary naczelnik powiedział ze stary zarząd nie dostał absolutorium i nowy zarząd był wybrany nie prawnie ponieważ trzy osoby ze starego zarządu weszły w skład nowego. Doradźcie mi czy stary naczelnik ma racje? Jeszcze mam jedną sprawę co do papierów do KRS jakie musimy dokładnie wysłać? Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wyskształcenie Naczelnika OSP

Post autor: kwas »

Starego zarządu już nie ma więc i mu absolutorium nie potrzebne.
I nie ma przeszkód aby w skład nowego zarządu weszły trzy stare osoby. Może nowy zarząd być taki sam jak poprzedni. To jest bez znaczenia
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat