remiza osp kto ma do niej prawo.?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
strażak1989
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2016, 11:35
Status: Offline

remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: strażak1989 » śr 18 maja 2016, 11:54

witam jestem strażakiem OSP w jednej z wsi. Proy blem polega na tym kto ma dostęp i prawo i jakie prawo do budynku OSP. Dawno temu nie znam daty ale strażacy wybudowali obiekt czyli remizę, + garaż z szatnią dla strażaków. Budynek na pewno kiedyś nalezał do OSP i i strażacy byli jego właścicielami. W roku +- 2008/2010 gmina przekształciła ten obiekt w DOM LUDOWY chyba tylko po to żeby dostać pieniądze z UE na jego odnowe i renowację. Przedstawiciele zarządu pewnego dnia pojechali do gminy na zebranie na którym dowiedzieli się ze obiekt zmienił nazwe z osp na dom ludowy i ze gospodarzem została pewna pani X. Pani X nie była zrzeszona ani z OSP ani z Kołem gospodyń wiejskich. Gdy tylko została gospodarzem to po paru dniach tygodniach wstapiła do KGW. Teraz co jakiś czas jest problem z remiza. Strażacy chcą zrobić np . uroczystości św floriana to nie mozna bo akurat w tych dniach jest komunia w remizie lub inne imprezy . ten sam problem jest z zebraniem walnym. remize dostajemy na dzien przed walnym wieczorną porą gdzie musimy się spieszyć zeby zdążyc z przygotowaniem na walne i zaraz po imprezie trzeba szybko sprzatać bo na drugi dzień znowu jest jakas tam impreza. KGW bierze za to pieniądze tj za media czyli prąd i wode. Wodę i prąd kryje gmina wiec jak ktos wynajmuje remize i za prad i wode ma do zapłacenia np 200 zł to te pieniadze bierze kgw i wmawiaja ludziom ze to jest za media. ( za wynajęcie lokalu nie biorą ani zł do mieszkańców sołectwa no chyba ze ktoś jest z poza sołectwa to wtedy 100zł dodatkowo do mediów.) kilka tyg temu wynają lokal od KGW strażak i nie zapłacił za wode i za prąd . KGW ma wielkie zale i pretensje ze tak postąpił. ( ale dla czego miał w sumie zapłacić KGW skoro media kryje gmina ?) rozumiał bym gdyby remize wynajmował by gospodarz domu ludowego i cała kwota za media szła na dom ludowy a nie w kieszeń KGW. teraz szanowne panie chcą z nami spotkania i chca ustalić jakis regulamin odnoscnie wynajmowania sali . bez wzgledu na to czy strażak czy nie strażak ma płacić za media ... jezeli straż jako jednostka chce remize wynająć to nie płaci za nic ale ja np jako przywatnie chce wynająć remize a jestem strazakiem to musze za to płacić. nie rozumiem dlaczego ? przecież nasi pradziadowie budowali tą osp i to nalezało do strażaków . nie dość ze zabrała nam gminia remize to jeszcze teraz musimy płacić i pieniądze za to ma brac KGW. proszę o jakąś poradę co z tym mozna zrobic. jak wyglądają u was wynajęcia remizy .? jak strażak wynajmuje to też płaci ??? i na sam koniec dodam że gmina kryje wszelkie koszty prądu i wody ... nie wysyłają rachunków do zapłaty na konkretne osoby tylko sami kryją z własnej kieszeni...

RatownikKPP
Posty: 13
Rejestracja: wt 29 lis 2011, 21:19
Status: Offline

Re: remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: RatownikKPP » śr 18 maja 2016, 12:40

W pierwszej kolejności ustal właściciela budynku - Gmina czy OSP oraz czy jest jakieś użyczenie bądź inna forma korzystania z budynku. To sa podstawowe sprawy do dalszych rozważań.

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: dzidzi998 » czw 19 maja 2016, 08:48

Tak Kolego 1989 czy nie jesteś tą jednostką z powiatu suskiego ?

lord
Posty: 28
Rejestracja: pt 14 maja 2010, 08:31
OSP (gm., woj.): v-ce prezes zop
Status: Offline

Re: remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: lord » czw 19 maja 2016, 11:48

kolego problem remizy przekazanej dla gminy jest bardzo często spotykanym problemem na zebraniach walnych osp . Pozytywne strony przekazania to m.innymi wyremontowany obiekt , czyściutki zadbany itd. natomiast negatywny to wójt czy prezydent ma całkowite prawo do władania (w sumie waszą byłą remizą) wstawia się KGW , bibliteki ,ośrodki zdrowia i inne z czego gmina czerpie korzyści. ale cóż nadal są naiwni prezesi i zarządy osp którym wójt wciśnie ciemnote że może na pięć lat , może na inny okres podpiszemy umowę notarialną na przekazanie obiektu a potem będą wam wmawiać że administrowanie obiektem musi być odpowiednia osoba i tym sposobem remiza już nie wróci do was. dochodzi jeszcze że wójt może się zmienić i już jest kompletna kaplica.
święty Florianie - miej Nas w opiece

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: dzidzi998 » czw 19 maja 2016, 20:34

Pierwsza sprawa to taka czy Gmina ma jakikolwiek akt własności, notarialny na ten wasz budynek - jeżeli nie ma szybciutko znajdźcie właścicieli tych działek i spróbujcie się z nimi dogadać by te działki, na których stoi remiza były waszą własnością. Oczywiście może się to okazać drogie , ale jakoś musicie to zrobić. Dalej doradzę bo taką samą mieliśmy sytuację, ale to już nie na forum. Pozdrawiam.

Topic author
strażak1989
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2016, 11:35
Status: Offline

Re: remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: strażak1989 » sob 21 maja 2016, 09:30

dzidzi998 pisze:Tak Kolego 1989 czy nie jesteś tą jednostką z powiatu suskiego ?
nie nie nasz problem dotyczy w WLKP

Topic author
strażak1989
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2016, 11:35
Status: Offline

Re: remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: strażak1989 » sob 21 maja 2016, 09:31

dzidzi998 pisze:Pierwsza sprawa to taka czy Gmina ma jakikolwiek akt własności, notarialny na ten wasz budynek .
Nie wiem właśnie jak to jest z aktem własnosci. jestem w tej osp od niedawna 3lata, z naczelnikiem jeszcze nie rozmawiałem o akcie... dziś bedę się z nim widzieć więc zapytam , ale wydaje mi sie że włascicielem jest gmina....

Topic author
strażak1989
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2016, 11:35
Status: Offline

Re: remiza osp kto ma do niej prawo.?

Post autor: strażak1989 » sob 21 maja 2016, 09:42

lord pisze:. Pozytywne strony przekazania to m.innymi wyremontowany obiekt , czyściutki zadbany itd. natomiast negatywny to wójt czy prezydent ma całkowite prawo do władania (w sumie waszą byłą remizą) wstawia się KGW , będą ene wam wmawiać że administrowanie obiektem musi być odpowiednia osoba i tym sposobem remiza już nie wróci do was. dochodzi jeszcze że wójt może się zmienić i już jest kompletna kaplica.
zgadzam sie z Tobą w 100%. kiedyś remiza była w słabej kondycji, dzięki własnie pieniądza z Unii Europejskiej odnowiono budynek na zewnątrz jak i wewnątrz. Najlepsze jest to że nikt ze strażaków nie zrzekł się praw do obiektu ani żadnej umowy nie podpisywał. Jak naczelnik pojechał do gminy to sprawa była już przesądzona. Straż nie wiedziała nawet że został wybrany gospodarz budynku. Po prostu radni z burmistrzem na czele zadecydowali bez wiedzy osp o tym co z tym budynkiem bedzie. Burm istrz który pozyskał kase na ten obiekt i nam strażakom zabrał go już nie jest burmistrzem. Obecny burmistrz był proszony na zebrania zwołane przez OSP i KGW związane ze sporem odnośnie remizy. Powiedział ze temat jest cięzki i że najlepszym sposobem na rozwiązaniu tego problemu jest kompromis.. jezeli nie dojdziemy do porozumienia on sam zadecyduje co z remizą czego on bardzo nie chce, ponieważ boi się ze jedna ze stron przestanie mu pochlebiać przy nastepnych wyborach.
ODPOWIEDZ