Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
DowódcaSekcji
Posty: 14
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 15 kwie 2015, 11:55
Status: Offline

Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: DowódcaSekcji »

Witam, wiem że temat przewijał się na forum X razy i od razu przepraszam Was Druhowie za "spam" aczkolwiek.
Pytałem się w swoim Urzędzie Gminy oraz jednostce PSP na temat bycia w dwóch jednostkach jednoczeście. Oby dwie organizację są przychylne co do mojego pomysłu. Natomiast Prezes Zarządu Gminnego OSP twierdzi, że jest jakaś ustawa ( w Ustawach o Stowarzyszeniach ) która mówi, że nie mogę być w tych samych stowarzyszeniach i o tym samym charakterze.

Mam prośbę do Was Druhowie abyście mi pomogli, może któryś z Was był w takiej samej sytuacji. Powiedzieli czy rzeczywiście jest taka ustawa mówiąca o tym, że nie mogę być w 2 OSP jednoczeście.
Jeżeli możecie dajcie mi coś na temat tej ustawy, bo nie wiem czy mam dać sobie spokój czy walczyć o swoje do końca rzucając zarządowi dokumenty na stół mówiące, że nie mają racji.

Pozdrawiam i liczę na szybką i pomocną odpowiedz.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: kwas »

Z całym szacunkiem dla Tego Prezesa ale wprowadza on Cię w błąd.
Każde OSP to osobne stowarzyszenie. I każdy obywatel może należeć do tych stowarzyszeń do których chce i które go przyjmą w swoje szeregi.
Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie aby być członkiem dwóch stowarzyszeń

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: Zenus »

Jest podobno gdzieś zapisane że można być członkiem wielu OSP ale tylko w jednej można być członkiem JOT ale jak PSP nie widzi przeszkód to czemu nie.

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: sedi »

Zenus pisze:Jest podobno gdzieś zapisane że można być członkiem wielu OSP ale tylko w jednej można być członkiem JOT ale jak PSP nie widzi przeszkód to czemu nie.
Można być w kilku członkiem JOT ważne tu są tylko szkolenia a one są imienne. Co do PSP to nie ma tu nic do gadania co do JOT-ów o tym decydują naczelnicy.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: Zenus »

Ja tego co napisałem z kosmosu nie wziąłem tylko ze szkoleń. Nie znam podstaw prawnych ale tak mnie szkolno i nie mam co do tego 100% pewności a jak ktoś uważa że mnie wprowadzono w błąd na szkoleniu czyli podważa kompetencję Pan który prowadził szkolenie prosiłbym o przytoczenie podstaw prawnych. Pozdrawiam

Tomaszek
Posty: 1
Rejestracja: pt 27 maja 2016, 22:51
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: Tomaszek »

U nas nie ma z tym problemu, tak jak koledzy wcześniej pisali nie ma takich ograniczeń. Chyba, że któraś z OSP ma taki zapis w statucie, ale szczerze to nie spotkałem się z czymś takim. W mojej jednostce jest dwóch takich strażaków(członków JOT). Jeden mieszka w połowie drogi między naszą a sąsiednią OSP, jest członkiem jednej i drugiej oraz bierze udział w akcjach w obu(ta sama gmina). Drugi natomiast jest członkiem naszym i OSP w sąsiedniej gminie (ten sam powiat/KP PSP).

Był na początku mały problem przy meldunkach, bo niektórzy dyspozytorzy chcieli go przenosić w SWD z jednej do drugiej jednostki albo wpisywać go do obu, ale tu wystarczyła rozmowa z Naczelnikiem Wydziału Operacyjnego. Jest taka opcja w SWD żeby dodać osobę z innej jednostki OSP niż dysponowana i dla której wypełniana jest karta zdarzenia.

Jedyne na co zwrócono nam uwagę, żeby w każdej OSP w której działa taki strażak były kopie zaświadczeń/świadectw ze szkoleń, badań lekarskich i był na liście ubezpieczonych(jeśli ubezpieczenie imienne).
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: kwas »

Zenus pisze:Ja tego co napisałem z kosmosu nie wziąłem tylko ze szkoleń. Nie znam podstaw prawnych ale tak mnie szkolno i nie mam co do tego 100% pewności a jak ktoś uważa że mnie wprowadzono w błąd na szkoleniu czyli podważa kompetencję Pan który prowadził szkolenie prosiłbym o przytoczenie podstaw prawnych. Pozdrawiam
Ja podważam wiedzę szkolącego Pana w tej materii. Kolego to nie tak. Aby czegoś nie wolno było to musi to wynikać z przepisu. Czyli aby nie można było należeć do dwóch OSP musiałoby to gdzieś wprost tak być zapisane. Niestety nie ma takiego aktu prawnego, który by takiego faktu zabraniał. W myśl stwierdzenia, co nie jest w prawie zabronione to to jest dozwolone. Tak więc Pan, który stwierdził, że to jest zabronione powinien podeprzeć to aktem prawnym. Jeśli tego nie zrobił, to powiem śmiało, że was ściemnił.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: Zenus »

Przepraszam źle się zrozumieliśmy, to że można należeć do 2 a nawet więcej OSP jest oczywiste a mnie chodzi o przynależność do JOT. JOT która jest wydzieloną grupą strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych i tu podobno leży problem gdyż niby można należeć do jednej JOT ale ja nie widzę problemu jeśli nawet w komendzie PSP nie widzą problemu to trzeba działać tylko ubezpieczenie i badania muszą grać. Tylko pytanie czy nie będzie problemów w razie wypadku bo firmy ubezpieczeniowe nie znają litości?
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Przynależność do dwóch OSP w Gminie.

Post autor: kwas »

Przynależność do OSP wiąże się z prawami i obowiązkami. Jednym z praw jest przynależność do JOT. I bez względu czy należysz do pięciu OSP czy do dwóch masz te sama prawa. Tak więc nie można nikomu zabronić korzystania ze swoich praw członkowskich. Oczywiście jeśli się spełnia wymogi formalne wynikające z ustawy. A to że gdzieś np. w jakimś SWD mogą mieć z tego tytułu problem to nie jest to problem OSP. Nie dawajmy sobie wciskać czegoś co nie istnieje. Nie dawajmy obarczać nas problemami, które nas nie dotyczą. A co do firmy ubezpieczeniowej. Nie widzę tu żadnego konfliktu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat