dystynkcje - czy to przestępstwo bądź wykroczenie?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
jo_asia
Posty: 10
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 20 lip 2006, 10:28
Status: Offline

dystynkcje - czy to przestępstwo bądź wykroczenie?

Post autor: jo_asia »

Witam serdecznie
mam pytanie, które nie daje mi spokoju. mamy w naszym OSP jednego pyszałka, który mając tylko kurs podstawowy ma się za Prezesa, Naczelnika, alfę i omegę jednocześnie. Mając zaledwie dystynkcję strażaka wczoraj zauważyła na ćwiczeniach z Młodzieżówką, że na jego piersi widnieje dystynkcja dowódcy sekcji. Czy to w świetle prawa (bądź jakiejkolwiek innej lojalności i moralności) jest przestępstwem lub wykroczeniem? Czy są jakieś ustawy, które to regulują? Nie wiem bowiem czy osoba, która oszukuje samego siebie może pracować z dziećmi - nie jest on chyba najlepszym przykładem do naśladowania... Będę wdzięczna za odpowiedzi i pomoc.
Pozdrawiam

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

Napewno jest to naruszenie jakiś zasad obowiązujących w osp.
Oznaczenie i używanie przez strażaka funkcji dowódcy sekcji powinno
być poprzedzone ukończeniem stosownego kursu, nie wystarcza posia-
danie kursu podstawowego. Prezes lub naczelnik osp powinni zwrócić
uwagę strażakowi, który samowolnie się mianował na dowódcę sekcji.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Artur »

Witam!
Popieram wypowiedz "44g37R7@neostrada.pl" zgadzam się w 100%. Pytanie mi się nasuwa, czy ten strażak jest po kursie instruktora MDP ??? Do poczytania http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/160-28-2006.pdf
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

Dokładnie !!
Pracujac z młodzieża nalezy posiadac kurs Instruktora MDP.
Noszac oznaczenia funkcyjne odznaczenia czy medale nalezy posiadac odpowiednie zaswiadczenia legitymacje.
Obnoszac sie z funkcja Zarzadu nalezy byc takim członkiem - skład Zarzadu OSP jest zgłaszany do rejestracji w sadzie.
Jednym słowem jest to naruszenie regulaminu OSP RP i obowiązujących ustaw i wytycznych naszego Stowarzyszenia.
Sadze ze powinien zareagowac na ten fakt Zarzad waszej jednostki a dokładniej Prezes.Pozdrawiam
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Post autor: fireman90 »

Obnoszac sie z funkcja Zarzadu nalezy byc takim członkiem - skład Zarzadu OSP jest zgłaszany do rejestracji w sadzie.
Jednym słowem jest to naruszenie regulaminu OSP RP i obowiązujących ustaw i wytycznych naszego Stowarzyszenia.
To co zrobic z wieloletnim np. Prezesem lub Naczelnikiem, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie mogą już pełnić tych funkcji ? Pozrywać im dystynkcje czy jak? Odpowiem sobie sam - w Regulaminie Umundurowania ustalono nowa dystynkcję "najwyższej pełnionej funkcji" (zał 16 regulaminu) i taką też owi zasłużeni druhowie powinni nosić.
Co do wyżej wspomnianych samozwańczo nominowanych, w pełni zgadzam się z przedmówcami.

Topic author
jo_asia
Posty: 10
Rejestracja: czw 20 lip 2006, 10:28
Status: Offline

Post autor: jo_asia »

dziękuję bardzo! pomogliście mi strasznie:)teraz już wiem gdzie czego szukać i co z tym zrobić! pozdrawiam!

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

Gdzies znalazłem cosik takiego

Kodeks – Art.61. OSTRZEGA!

Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny!!!
To juz takie powazniejsze ale taka jest prawda i prawo.
Pozdrawiam

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Sprostowanie

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

art. 61 Kodeksu Wykroczeń

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

USTAWA
z dnia 20 maja 1971 r.
Kodeks wykroczeń ( Dz. U. z dnia 31 maja 1971 r.)
2005.08.24 zm. Dz.U.05.90.757

Art. 61.
§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nie istniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,

podlega karze aresztu albo grzywny.

osp-sikawa
Posty: 34
Rejestracja: śr 15 gru 2004, 20:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: osp-sikawa »

Jak już przy dystynkcjach jesteśmy powiedzcie mi taką rzecz:

ktoś był naczelnikiem przez x lat, w tej chwili jest zwykłym strażakiem. Jaką dystynkcję powinien nosić na mundurze koszarowym oraz UPS-ie, a jaką na mundurze galowym ? Czy tak samo jest z członkami zarządu ? Dystynkcja ta zostaje, czy po zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, na którym dana osoba nie została ponownie wybrana i nie pełni już żadnej funkcji powinna nosić tylko strażaka, bądź dowódcę sekcji w zależności od ukończonego kursu ?
www.ospsikawa.republika.pl <---- Zapraszamy na nową stronę :P
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Post autor: fireman90 »

Pisałem kilka postów wyżej, ale powtórzę - w Regulaminie Umundurowania (załącznik 16) jest wzór dystynkcji "najwyższej pełnionej funkcji" i taka też przysługuje byłym członkom Zarządów i KR wszystkich szczebli. Można je kupić raczej na zamówienie (są mało popularne bo nie wszyscy przejmuja się jakimś tam Regulaminem).Z tego powodu dochodzi do paradoksalnych sytuacji kiedy na zbiórce jednostki stoi w szyku np. trzech naczelników i dwóch prezesów (wg dystyncji na mundurach).

strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re:

Post autor: strazak5 »

osp-sikawa pisze:Jak już przy dystynkcjach jesteśmy powiedzcie mi taką rzecz:

ktoś był naczelnikiem przez x lat, w tej chwili jest zwykłym strażakiem. Jaką dystynkcję powinien nosić na mundurze koszarowym oraz UPS-ie, a jaką na mundurze galowym ? Czy tak samo jest z członkami zarządu ? Dystynkcja ta zostaje, czy po zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, na którym dana osoba nie została ponownie wybrana i nie pełni już żadnej funkcji powinna nosić tylko strażaka, bądź dowódcę sekcji w zależności od ukończonego kursu ?
Tak kolego taki druh co nosi jakie chce odznaki jest do ukarania przez naczelnika, albo zarząd. Wiadomo że ktoś co ma tylko wyszkolenie podstawowe, to może mieć co najwyżej starszego strażaka.
Widzisz kolego ktoś o tym pomyślał. A więc każdy co był w składzie zarządu w zeszłej kadencji ma prawo do noszenia nowej dystynkcji na mundurze strażackim. A jest nią taka sama co nosił podcza sprawowania funkicji w zarządzie tylko z jedną gwiazdką i krokiewką pod gwiazdką.

strażaczka12
Posty: 4
Rejestracja: ndz 20 mar 2011, 16:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: dystynkcje - czy to przestępstwo bądź wykroczenie?

Post autor: strażaczka12 »

Witam wszystkich, mam pytanie (pewnie się pojawiło już na forum, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na nie) mianowicie rozchodzi mi się o te dystynkcje najwyższej pełnionej funkcjii w OSP, gdzie takie można kupić bądź zamówić??? Obszukałam już chyba wszystkie możliwe sklepy w internecie i nic ;( czytałam że raczej są dostępne na zamówienie tylko gdzie??????? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
"STRAŻAKIEM się jest, a nie bywa..."
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: dystynkcje - czy to przestępstwo bądź wykroczenie?

Post autor: Artur »

mianowicie rozchodzi mi się o te dystynkcje najwyższej pełnionej funkcjii w OSP,

A co ta funkcja w OSP :?: :?: :?:
napisz to będzie łatwiej odpowiedzieć na pytanie
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

strażaczka12
Posty: 4
Rejestracja: ndz 20 mar 2011, 16:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: dystynkcje - czy to przestępstwo bądź wykroczenie?

Post autor: strażaczka12 »

Artur ostatnio mieliśmy w naszej OSP zebranie sprawozdawczo-wyborcze i pewne dystynkcje trzeba zmieniać, zadałam pytanie gdzie takie dystynkcje (najwyższej pełnionej funkcji) można kupić bądź zamówić, a tak dokładnie to rozchodzi mi się o taką dystynkcję dla zastępcy naczelnika.
"STRAŻAKIEM się jest, a nie bywa..."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat