Ekwiwalent z ......

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Ekwiwalent z ......

Post autor: fajerman-1 » ndz 14 paź 2007, 20:57

Jak jest z ekwiwalentem u Was u nas Gmina wypłaca nam "kasiurke" z kwoty przeznaczonej na ochrone ppoż.a moim zdaniem powinna byc wypłacana z budzetu Gminy bezposrednio.
Czy mam racje?

Art. 28.
2. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego, przed dniem naliczenia ekwiwalentu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.

Muerte
Posty: 106
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: Muerte » ndz 14 paź 2007, 21:38

fajerman-1 pisze:Jak jest z ekwiwalentem u Was u nas Gmina wyp³aca nam "kasiurke" z kwoty przeznaczonej na ochrone ppo¿.a moim zdaniem powinna byc wyp³acana z budzetu Gminy bezposrednio.
Czy mam racje?
a wg Ciebie środki na ochrone p.poż. skąd pochodza? własnie z budżetu gminy. nie ma sensu kontynuowac tego tematu...

PREZES OSP
Posty: 19
Rejestracja: sob 29 gru 2007, 22:28
Status: Offline

ekwiwalent

Post autor: PREZES OSP » ndz 30 gru 2007, 09:50

U nas płacą za godz.w akcji 10 zł. tak uchwalił zarząd Gminny OSP .W SKALI ROKU JEST TO KOSZT NA WSZYSTKIE JEDNOSTKI Z TERENU GMINY 10000 zł.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: PiotrG » ndz 30 gru 2007, 21:30

PREZES OSP pisze:U nas płacą za godz.w akcji 10 zł. tak uchwalił zarząd Gminny OSP .W SKALI ROKU JEST TO KOSZT NA WSZYSTKIE JEDNOSTKI Z TERENU GMINY 10000 zł.
Witam
Dlaczego Zarząd Gminny OSP uchwala stawki ekwiwalentu ? i to na mniejszym poziomie niż przewiduje ustawa ? (kto dał takie uprawnienie Zarządowi Gminnemu OSP i kiedy ?-nawet Rada Gminy nie ma takiego uprawnienia).
Mniejszą stawkę może zaakceptować tylko sam strażak ochotnik i to każdy indywidualnie, bo jemu przysługuje ta kasa.
Gdybym był członkiem waszej jednostki OSP to żądałbym 1/175 a nie 10 zł. za godzinę bo mam do tego prawo a ustalenia waszego zarządu są bezprawne.
Na dzień dzisiejszy 1/175 to 15,45 zł/godzinę.
Z resztą ekwiwalent nie jest wynagrodzeniem za wzięcie udziału w działaniach ratowniczych lecz stanowi rękompensatę.
Czy gmina za tę różnicę, jaka wynika z wypłaty ekwiwalentu, jakoś was wspomaga dodatkowo ?
U mnie w powiecie jedna z jednostek OSP wogóle zrezygnowała z ekwiwalentu pod warunkiem, że gmina kupi im jakiś sprzęt - okazało się, że ani ekwiwalentu ani sprzętu nie ujrzeli.
Dlaczego macie rezygnować z pieniędzy jakie wam się należą.
To niech Radni Gminni (również bardzo ważna funkcja społeczna i też ochotnicza, bo nikt ich nie zmusza do kandydowania) zrezygnują ze swojej diety na rzecz poprawy bezpieczeństwa w waszej gminie - oni bardziej odpowiadają za stan bezpieczeństwa m.in. pożarowego, a nie strażacy. My, niestety, głównie działamy jak już nieszczęście powstanie a oni swoimi decyzjami powinni działać by jak najbardziej zminimalizować ewentualną możliwość powstania jakiegokolwiek zagrożenia.
Pozdrawiam

Pedros
Posty: 35
Rejestracja: czw 16 wrz 2004, 13:51
Status: Offline

Post autor: Pedros » wt 01 sty 2008, 11:49

Ustawa mówi o wypłacie ekwiwalentu w kwocie do 1/175. Czyli mozna mniej.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG » wt 01 sty 2008, 18:49

Pedros pisze:Ustawa mówi o wypłacie ekwiwalentu w kwocie do 1/175. Czyli mozna mniej.
Owszem można, ale puki co to Zarząd Gminny OSP nie ma do tego żadnego uprawnienia.
Jedynym właściwym do ustalenia kwoty ekwiwalentu jest raczej Wójt, Burmistrz (zobaczymy jak potoczy się zmiana ustawy o ochronie ppoż.)

dzbi
Posty: 9
Rejestracja: śr 07 maja 2008, 21:50
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: dzbi » śr 07 maja 2008, 22:33

ważna sprawa
kasa idzie z budżetu , każda jednostka OSP ustala sobie sama za ile pracuje nie więcej niż 1/75.... tylko na kwotę burmistrz musi wyrazić zgodę to że w ZG OSP ustalamy kwotę to jest wola za ile chcielibyśmy nieść naszą ofiarną pomoc, oraz tworzymy jasną sytuację w naszych szeregach
Gmina czyli rada ma obowiązek zabezpieczyć środki finansowe na działalność statutową jednostek ochrony p.poż
Burmistrz odpowiada za bezpieczeństwo p.poż ale nie ma wpływu na kasę jeśli rada mu na to nie pozwoli.
wystarczy przeczytać ustawę o ochronie p.poż jeżeli coś nie jest wykonywane przez burmistrza bądź radę
poczytajcie jakie są konsekwencje niewywiązywania się z nałożonych obowiązków przez ustawodawcę na organie wykonawczym
ktoś na pewno posiedzi
temat rzeka
w myśl ustawy z marca tego roku w skrócie organy rządowe mogą nam przekazywać środki finansowe na zasadzie dotacji (rada , starostwo, wojewoda, ...... itd)
pozdrawiam

OSP Czchów
Posty: 25
Rejestracja: sob 31 mar 2007, 19:10
Lokalizacja: Czchów
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: OSP Czchów » pt 20 cze 2008, 10:45

Do wszystkich, którzy mają jeszcze problemy z uzyskaniem należnych ekwiwalentów!
Sąd Okręgowy w Tarnowie podtrzymał wyrok Sądu niższej instancji i nakazał wypłacanie ekwiwalentów wszystkim (oprócz tych, którzy za czas akcji otrzymali zapłatę w zakładzie pracy) strażakom! Jak tylko dostaniemy pisemne uzasadnienie wyroku to zamieścimy je na naszej stronie - www.osp.czchow.pl
Na tej samej stronie możecie druhowie zobaqczyć jak urzędnicy sami zapędzili się "do narożnika" wydając nam decyzję odmawiającą wypłacenia ekwiwalentu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze starło ich w proch - decyzja do przeczytania (i ściągnięcia) z naszej strony. Radzimy się spieszyć gdyż podobno obraziliśmy urzędnika i naruszyliśmy dobre imię Urzędu więc stronę mogą nam zamknąć lub cenzorsko "ściąć".
Ale ust nam nie zamkną - o swoje będziemy walczyć do upadłego!
OSP Czchów

OSP Czchów
Posty: 25
Rejestracja: sob 31 mar 2007, 19:10
Lokalizacja: Czchów
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: OSP Czchów » pt 11 lip 2008, 10:02

Szanowni koledzy!
Tak jak obiecywaliśmy, na naszej stronie (www.osp.czchow.pl) można zobaczyć (i pobrać) wyrok Sądu Okręgowego w sprawie ekwiwalentów i jego uzasadnienie!
Proponujemy przejrzeć (w "aktualnościach") całą historię naszych bojów o sprawiedliwość!
Pozdrawiamy!
OSP Czchów

dawid_a
Posty: 161
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: dawid_a » ndz 13 lip 2008, 12:18

Jedno pytanie bo piszesz:
----
Sąd Okręgowy w Tarnowie podtrzymał wyrok Sądu niższej instancji i nakazał wypłacanie ekwiwalentów wszystkim (oprócz tych, którzy za czas akcji otrzymali zapłatę w zakładzie pracy
----
A jak ktos jest rolnikiem czyli czas pracy ma nienormowany (raz pracuje się po 16-18 godzin a czasem po 5-7 dziennie).
Pytam bo nie pamiętam jak to jest (u nas placą wszystkim - lista i czas styka) a ciekaw jestem.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: krzysztof siwek » ndz 13 lip 2008, 12:55

Ustawa jest w tym punkcie bardzo prosta i według mnie wcale nie wymaga poprawek. Jedyny mętny zapis to ten, który dotyczy wysokości stawki. Interpretacja MSWiA dla RIO jest niewłaściwa. A przepis mówi dość jasno, że ekwiwalent należy się każdemu oprócz osób, które otrzymały wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy. W przypadku zawodów gdzie zatrudniamy się sami np. rolnicy, rzemieślnicy, to ja rozumiem to tak: na czas nieobecności w pracy z powodu akcji nie wykonujemy swojej pracy i nie wypracowujemy swojego dochodu. Ekwiwalent się należy bez dyskusji bez względu na porę doby. I jeszcze mały komentarz dotyczący etycznej strony brania ekwiwalentu i służby społecznej - ekwiwalent to nie wynagrodzenie i jest pomyślany jako zryczałtowane odszkodowanie za różne straty ponoszone w życiu prywatnym z powodu brania udziału w szkoleniach i działaniach ratowniczych. Nie powinniśmy się wstydzić ekwiwalentu. Nie ma w europie pewnie żadnego kraju gdzie nie istnieją zachęty finansowe do działania w OSP. OSP to nie jest towarzystwo kulturalne, pomagając ludziom realizujemy obowiązki Państwa i gmin. Burmistrz czy wójt nie może odstąpić od płacenia ekwiwalentu nawet jeśli strażacy chcą go przekazać na korzyść swojej OSP, to obowiązek zapisany w ustawie a nie sprawa dowolna. Inna sprawa co dalej dzieje się z pieniędzmi. Strażacy, którzy nie chcą ekwiwalentu powinni najpierw podpisać listę, odebrać pieniądze a potem przekazać je swojej jednostce, tak będzie w zgodzie z prawem, ale to powinna być indywidualna decyzja każdego członka OSP.
Pozdrawiam Krzysiek.

OSP Czchów
Posty: 25
Rejestracja: sob 31 mar 2007, 19:10
Lokalizacja: Czchów
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: OSP Czchów » pn 14 lip 2008, 20:04

Do Dawida!
WSZYSTKIM należy się ekwiwalent (rolnikom, bezrobotnym, uczniom i studentom), którzy w czasie akcji ratowniczej nie pobrali wynagrodzenia - np. w zakładzie pracy. Zdarza się, że pracodawca (jeśli jest przychylny strażakom ochotnikom) nie odlicza - bo to kłopot - godzin, w których jego pracownik np. gasił pożar i wówczas taki strażak nie powinien brać ekwiwalentu gdyż w razie draki może być zmuszony do jego zwrotu, a nawet posądzony o wyłudzenie. Zdarza się to jednak tak rzadko, że praktycznie każdy winien mieć ekwiwalent wypłacony. Najlepiej zajrzyj na naszą stronę, pobierz wyroki i ich uzasadnienia to będziesz miał jasność sprawy - choć trzeba przyznać, że pisane to wszystko jest zawiłym, prawniczym językiem. Można jednak wgryźć się w to wszystko bez psychicznego uszczerbku na zdrowiu! :wink:
Walczcie o swoje bo racja i Sądy są po naszej stronie!
OSP Czchów

dawid_a
Posty: 161
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: dawid_a » wt 15 lip 2008, 19:29

Thx, dobrze wiedzieć bo kiedyś ktoś kombinował jaką stratę może ponieść chłop jak i tak na polu mu rosnie albo zonka przypilnuje zwierzaków ;)
Jak nie patrzył u nas ekwiwalent był, jest, i nie slychać obecnie aby miało coś się zmienić w tej kwestii.

OSP Czchów
Posty: 25
Rejestracja: sob 31 mar 2007, 19:10
Lokalizacja: Czchów
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: OSP Czchów » śr 20 sie 2008, 09:36

Koledzy Druhowie!
Pragniemy obwieścić Wam, że sprawę ekwiwalentów wygraliśmy! :D My wszyscy, bo uzasadnienia sądowe dotyczą wszystkich strażaków ochotników!Chwała OSP Szczurowa, a szczególnie Jej Prezesowi druhowi Stanisławowi Giemzie za upór i zaangażowanie w egzekwowaniu naszych ustawowych praw!
Należne nam ekwiwalenty ( zaległe również ) zostały wypłacone, i u nas i w Szczurowej.
Droga została otwarta - korzystajcie z niej!
OSP Czchów

Roberto355
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 wrz 2008, 16:06
Status: Offline

Re: Ekwiwalent z ......

Post autor: Roberto355 » śr 10 wrz 2008, 00:28

ale jak zaległy?chodzi pewnie o 3 lata wstecz?Bo tak sie dowiedziałem od ZG OSP RP.
ODPOWIEDZ