Strona 1 z 1

Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: pt 12 maja 2017, 14:18
autor: akbeg1899
Witam. Mam pytanie. Co z ekwiwalentem za udział w zdarzeniu ratowniczym gdy przebywa się na urlopie wypoczynkowym? Co z osobami, które są na rencie i emeryturze-czy mają prawo do ekwiwalentu ?

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: pt 12 maja 2017, 20:46
autor: banan998
wszystkie osoby biorące udział w akcjach i szkoleniach mają prawo do ekwiwalentu (chyba że gmina nie płaci ekwiwalentu ale to już inny temat).
nie ważne czy są na urlopie wypoczynkowym, rencie czy emeryturze. muszą mieć ważne szkolenie, badanie lekarskie i wiek 18-65 lat :D

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: pt 12 maja 2017, 21:17
autor: akbeg1899
Prawnie wygląda to tak,, prawo do ekwiwalentu pieniężnego za udział w zdarzeniu na osoba która w czasie akcji zachowuje wynagrodzenie za pracę''. W moim przypadku byłem na urlopie wypoczynkowym i czy w takim przypadku zachowuje prawo do ekwiwalentu za akcję?

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: sob 13 maja 2017, 15:02
autor: zerty
urlop wypoczynkowy jest bardzo ważny da się wypoczać :)

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: pn 15 maja 2017, 21:42
autor: sedi
akbeg1899 pisze:Prawnie wygląda to tak,, prawo do ekwiwalentu pieniężnego za udział w zdarzeniu na osoba która w czasie akcji zachowuje wynagrodzenie za pracę''. W moim przypadku byłem na urlopie wypoczynkowym i czy w takim przypadku zachowuje prawo do ekwiwalentu za akcję?
Tak za urlop wypoczynkowy pracodawca Ci płaci tak jak za normalny dzień w pracy. Nigdy nie spotkałem się z przypadkiem odmowy wypłaty ekwiwalentu z takiego powodu. Co innego zwolnienie l4 wtedy można sobie problemów narobić.

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: wt 16 maja 2017, 12:46
autor: akbeg1899
W moim przypadku jest problem w wypłacie ekwiwalentu za ten czas. Poza tym jestem też pracownikiem urzędu i dlatego to tak wszystko wygląda.

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: czw 18 maja 2017, 11:31
autor: Gasik4
To wszystko określa dokładnie prawo pracy. Najlepiej doczytać w przepisach, zapytać prawnika, lub specjalistę prowadzącego tego rodzaju szkolenia z prawa pracy.

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: śr 24 maja 2017, 09:33
autor: mikele
banan998 pisze:wszystkie osoby biorące udział w akcjach i szkoleniach mają prawo do ekwiwalentu (chyba że gmina nie płaci ekwiwalentu ale to już inny temat).
nie ważne czy są na urlopie wypoczynkowym,
Urlop wypoczynkowy to czas nieobecności w pracy, za który zachowuje się prawo do wynagrodzenia, więc ekwiwalent nie należy się i wszystko w temacie... Moim zdaniem przepis krzywdzący gdyż strażak, który poświęci swój wolny czas i wysiłek na działania ratownicze jest przez ustawę traktowany nazwijmy to "inaczej"
banan998 pisze: rencie czy emeryturze. muszą mieć ważne szkolenie, badanie lekarskie i wiek 18-65 lat :D
Jak dla mnie dziwne, żeby rencista mógł mieć ważne badania lekarskie - renta oznacza niezdolność do pracy (częściową lub całkowitą) więc taka osoba raczej nie powinna przejść z wynikiem pozytywnym badań lekarskich dla członków OSP

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: wt 27 cze 2017, 11:20
autor: bilubina
Oj, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy się należy, ale za niewykorzystany urlop, a jak to się przedstawia w przepisach, proponuję lekturę
http://www.lexagit.pl/ekwiwalent-urlop- ... ntu-urlop/ Warto wiedzieć.

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: czw 24 sie 2017, 14:18
autor: mikele
bilubina pisze:Oj, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy się należy, ale za niewykorzystany urlop, a jak to się przedstawia w przepisach, proponuję lekturę
http://www.lexagit.pl/ekwiwalent-urlop- ... ntu-urlop/ Warto wiedzieć.
W tym wątku jest mowa o ekwiwalencie za udział w działaniu ratowniczym a nie o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop. To dwie zupełnie odrębne sprawy. Pytanie brzmiało czy strażakowi, który uczestniczy w działaniach ratowniczych w czasie, gdy przebywa na urlopie wypoczynkowym (tzn. płatnym) przysługuje ekwiwalent z tego tytułu. Ja twierdzę, że nie ponieważ urlop wypoczynkowy to czas nieobecności w pracy, za który osoba zainteresowana otrzymuje wynagrodzenie (tzn. pracodawca nie dokonuje potrąceń z powodu tej nieobecności).
Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku "Ekwiwalent nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie" - takim czasem jest czas przebywania na urlopie wypoczynkowym. W przypadku urlopu bezpłatnego ekwiwalent należałby się.

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: ndz 27 sie 2017, 09:53
autor: michaszs
Poprosiłbym zaświadczenie z KM/KP o udziale w działaniu ratowniczym i zaniósłbym pracodawcy, a następnie złożyłbym wniosek o ekwiwalent. Pracodawca wpisze Ci urlop bezpłatny zamiast płatnego, a Ty zyskasz prawo do ekwiwalentu i dzień urlopu.

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: śr 29 maja 2019, 18:16
autor: 3zuch
Jakaś oblatana księgowa bedzie wiedzieć.

Re: Urlop wypoczynowy a ekwiwalent.

: czw 18 lip 2019, 10:12
autor: Ideks23
Jeśli chodzi o temat ekwiwalentu to tu https://www.poradyodo.pl/administracja- ... -9206.html jest ciekawy artykuł. Wiem, że po wprowadzeniu rodo sporo wątpliwości się pojawiało. Także warto rzucić okiem.