Badania lekarskie

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Leszek998
Posty: 7
Rejestracja: śr 10 lis 2004, 11:19
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Badania lekarskie

Post autor: Leszek998 » śr 10 lis 2004, 11:24

Jaki przepis reguluje obecnie konieczność posiadania aktualnych badań lekarskich strażaków OSP [również i kSRG] biorących bezpośredni udział w AR lub ćwiczeniach.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Badania lekarskie

Post autor: Straszak » śr 10 lis 2004, 15:31

Witam.

Jaki przepis narzuca, taki wymóg to niewiem, lecz moim zdaniem strażak ochotnik powinien posiadać badania lekarskie dopuszczajace do udziału w akcjach ratowniczych.

Co sie stanie, gdy strażak ulegnie wypadkowi podczas alcji ratowniczej, bo np. miał padaczkę lub lęk wysokości, kto poniesie odpowiedzialność za jego wypadek, gdy nie miał on badań lekarskich do brania udziału w akcjach ratowniczych?

Napewno jest w USTAWIE z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. (tekst pierwotny: Dz. U. 1991 r. Nr 81 poz. 351), (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1229), że strażak biorący bezposredni udział w akcjach ratowniczych ma prawo do bezpłatnych badań lekarskich (Art.28 ust.1.pkt.6) cytowanej ustawy.
Nowelizacja ww. ustawy z dnia 2003-04-12 Dz.U.2003.52.452 o zmianie ustawy przeciwpożarowej art.1 wprowadziła w Art.32 ust.1 pkt.3 ppkt.3), obowiązek finansowania wspomnianych badań przez gminy.

Pozdrawiam brać strażacką.

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY » czw 11 lis 2004, 15:39

Między innymi zakład ubezpieczeniowy tego wymaga.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak » czw 11 lis 2004, 22:23

Wymaga, ale chyba dopiero przy wypadku.
Tak to liczy się kasa dla zakładu ubezpieczeniowego.
W naszej gminie ubezpieczano po 10 członków z każdej OSP, a wielu nie miało szkolenia podstawowego i ważnych badań lekarskich.
Nikt o to nie pytał.

Pozdrówka na długi weekend.

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY » sob 13 lis 2004, 13:35

Tak. Ale przecież po wypadku to na badania już za późno.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak » sob 13 lis 2004, 14:20

Zgadzam sie i wcale nie neguję konieczności przeprowadzania badań.
W naszej OSP, badania przeprowadzamy na bieżąco, tzn. jak sie komuś skończą sporządzamy listę członków nie posiadajacych ważnych badań lekarskich, przekazujemy ją do Zarządu Gminnego, a Zarząd wystawia zlecenie na przeprowadzenie badań.
Jak dotąd nie było z tym problemu. Za badania płaci Urząd Gminy.

krzysieksusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 16 gru 2004, 22:09
Status: Offline

Re: Badania lekarskie

Post autor: krzysieksusz » sob 08 sty 2005, 12:45

Nie wiem jaki przepis ale mogę powiedzieć jak jest w mojej OSP.Badania organizuje Gmina i ponosi koszty jest to jej obowiązkiem.Badają lekarze Laryngolog,Okulista,Neurolog i jest badanie krwi z tymi wynikami udajesz się do lekarza który ma uprawnienia do wystawiania takiego zaświadczenia o zdolności do wykonywania zadań strażaka. Badania są wydawane na okres nawet trzech lat.Badania dla czterdziestu strażaków zorganizowaliśmy w wolną sobotę trwały cztery godziny a cenę można negocjować taniej jak wizyta prywatna.


pozdrawiam Krzysiek
ODPOWIEDZ