Strażak 65+

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
hunter78
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 23 sty 2016, 12:28
OSP (gm., woj.): Bielsko-Biała, woj. Śląskie
Status: Offline

Strażak 65+

Post autor: hunter78 »

Witajcie Kochani Druhowie.
Mam takie pytanie. Strażak z mojej jednostki skończył 65lat. Czy zatem może nadal uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych ? Pragnę zaznaczyć że strażak jest zdrowy na ciele i umyśle. Jeśli jest przepis który zabrania mu tej służby społeczeństwu to proszę o linka. I jeszcze jedno. Kto ma mu powiedzieć. "Ty Waldek, skończyłeś już 65 lat i nie możesz już z nami jeździć do akcji" Kto mu ma to powiedzieć ? A może powinien dostać odpowiednie pismo z PSP albo innej komórki ? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

RatownikKPP
Posty: 14
Rejestracja: wt 29 lis 2011, 21:19
Status: Offline

Re: Strażak 65+

Post autor: RatownikKPP »

Witam Druha
Przykre ale prawdziwe.
Reguluje to Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, a precyzyjnie określa tą kwestie. § 19 ust. 1 b:
"Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1."
Jednakże Druh ten możne z powodzeniem pełnić szereg innych funkcji, np: członek zarządu (skarbnik, sekretarz, kronikarz, v-ce ds. młodzieży).
Sposobem na przekazanie takiej informacji możne być np: uroczyste pożegnanie ze składu Jednostki Operacyjno-Techniczenej , przyznanie okolicznościowej statuetki, grawertonu, itp.
Należy również stwierdzić, iż rola naczelnika jest dbanie o takie sprawy (formalno-prawne), ponieważ na pewno w SWD PSP już nie możne on widnieć jako strażak ratownik, a każdy dowodzącym działaniami ratowniczymi niestety nie możne dopuścić go do działań. Wiem że to ciężki temat, ale opcja z uroczystym podziękowaniem zazwyczaj się sprawdza.
Awatar użytkownika

Topic author
hunter78
Posty: 7
Rejestracja: sob 23 sty 2016, 12:28
OSP (gm., woj.): Bielsko-Biała, woj. Śląskie
Status: Offline

Re: Strażak 65+

Post autor: hunter78 »

Dziękuję Pięknie za precyzyjną odpowiedź.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat