zaswiadczenie kierowców osp

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
ospjarocin
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 lis 2008, 11:58
Status: Offline

zaswiadczenie kierowców osp

Post autor: ospjarocin » pt 28 lis 2008, 12:08

Czy członek Ochotniczej Straży Pożarnej ( kierowca pojazdu uprzywilejowanego z uprawnieniami) nie posiadający przeszkolania pożarniczego strażaka I stopnia moze brać udział w akcjach ratowniczo- gaśniczych?

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: zaswiadczenie kierowców osp

Post autor: PiotrG » pn 01 gru 2008, 15:41

Odpowiedź znajdziesz w ustawie o ochronie przeciwpożarowej:
art. 19 ust. 1b - bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze.
Bez szkolenia nie może brać bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.
Czy jazda pojazdem uprzywilejowanym jest już bezpośrednim udziałem w działaniach ratowniczych - raczej tak.
Pozdrawiam

jacekm
Posty: 54
Rejestracja: pt 10 lut 2006, 21:52
Status: Offline

Re: zaswiadczenie kierowców osp

Post autor: jacekm » wt 02 gru 2008, 20:11

Witam...
Piotr G. masz rację.
Weźmy jeszcze takie zdarzenie. Po usłyszeniu syreny do remizy przybyli strażacy,między nimi jest
kilku kierowców.Do zdarzenia wyjeżdżamy jednym samochodem (czyli potrzebny jest jeden kierowca)
a co robią pozostali? jadą jako strażacy którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
i co za tym idzie ,muszą spełnić warunki :19 ust. 1b - bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze.
Bez szkolenia nie może brać bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.

Pozdrawiam i zapraszam na naszą stronę: www.ospkobylany.strazacy.pl
Jacek Macałka Komendant Gm. Zw.
Prezes OSP Kobylany.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Re: zaswiadczenie kierowców osp

Post autor: krzysztof siwek » czw 18 gru 2008, 12:54

W gazecie Strażak (nie mam ich w tej chwili pod ręką i nie podam numeru) jest opinia prawna dotycząca kierowców, którzy ukończyli 60 lat i spełniają warunki zdrowotne do kierowania pojazdami ciężarowymi a przestali spełniać wymagania wiekowe dla strażaka biorącego udział w działaniu ratowniczym. W opinii Zarządu Głównego ZOSP wymagania dotyczące członka OSP biorącego udział w akcji są rozstrzygające, kierowca też bierze udział w działaniu ratowniczym i umowa pracy z taką osobą musi być rozwiązana z chwilą ukończenia 60 lat życia. To potwierdza opinie moich poprzedników. Kierowca to też strażak, minimum wyszkolenia to kurs podstawowy i potem kurs specjalistyczny operatorów sprzętu. Kurs podstawowy obowiązuje wszystkich strażaków bez wyjątku, norma wiekowa też.
Pozdrawiam Krzysiek

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: zaswiadczenie kierowców osp

Post autor: PiotrG » pt 19 gru 2008, 15:06

krzysztof siwek pisze:W gazecie Strażak (nie mam ich w tej chwili pod ręką i nie podam numeru) ...
Witam
Jak byś mógł odnaleźć ten nr to podaj - jestem ciekawy tej opinii.
Dzięki
ODPOWIEDZ