Księgowość w OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

DULA11
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 14 lut 2012, 07:03
OSP (gm., woj.): Jan. Bara, Wlkp
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: DULA11 »

Witam,
Zgadzam się z tym, że wg. Ustawy o rachunkowości musimy prowadzić pełną księgowość- zwłaszcza jeżeli otrzymujemy kase z "budżetowki".
Podobno bardzo dobrym programem jest OGNIK (dla straży- stowarzyszeń itp.)- ale to jest typowo księgowy program i nie wiem czy sobie damy na nim radę.
Czy ktoś u siebie prowadzi pełną księgowość, jeśli tak to w jaki sposób (ręcznie czy macie program).
Jestem ciekawa jaki macie plan kont.

Raku
Posty: 204
Rejestracja: śr 30 lis 2011, 14:02
OSP (gm., woj.): Bierna, Sulików, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: Raku »

W mojej Gminie wszystkie OSP mają jedną i tą samą księgową (pracownik Gminy). W specjalnych zeszytach rozpisujemy faktury (co ? ile? kiedy?) np zakup materiałów budowlanych na remont strażnicy, 124 zł, 12.01.2012r. , przynosimy opisane( czy z dotacji Gminy czy może ze środków własnych) faktury wg zeszytu, a resztą zajmuje się pani księgowa 8) Ona robi zestawienia, podsumowania itp
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: QRT »

WItam u nas dziś wszystkie jednostki osp z naszej gminy podpisały umowe z jedną firma która będzie prowadzić nam księgowość. W końcu po 2 latach chodzenia po urzedach tłumaczenia, wyjaśniania że musimy mieć księgowość udało się ;-) Pozdrawiam
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23

stypulkowski
Posty: 8
Rejestracja: wt 13 mar 2012, 21:00
OSP (gm., woj.): Zakrzówek, lubelskie
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: stypulkowski »

Witam! Zgadzam się z przedmówcami. W jednostkach OSP należy prowadzić pełną rachunkowość " na kontach " Jest program
"Ognik" typowy dla jednostek OSP koszt to ok 500 zł.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: slawek.998 »

stypulkowski pisze:Witam! Zgadzam się z przedmówcami. W jednostkach OSP należy prowadzić pełną rachunkowość " na kontach " Jest program
"Ognik" typowy dla jednostek OSP koszt to ok 500 zł.
Nie mieszaj ludziom w głowach. Pełną rachunkowość muszą prowadzić tylko OSP prowadzące działalność gospodarczą.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: slawek.998 »

W naszym powiecie jednostek które prowadzą działalność gosp.jest bardzo mało bo tylko jedna. W sąsiednich powiatach też jest niewiele OSP które prowadzą działalność to się poprostu musi opłacać.
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: maro_71 »

Druhowie. Jaka prędkość obowiązuje w terenie zabudowanym? ... Ilu kierowców jedzie 50 km/h ? :) .
To samo jest z księgowością w OSP.
Proponuję poczytać http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=3727 oraz http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=4298. Była już o tym mowa.
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: ospglinik »

druhowie po co się tak zagłebiać programy za 500 zł i drążyć ten wątek ,jeśli osp utrzymuje się z dotacji i to co kupi gmina i innych srodków to moim zdaniem rozlicza się na zasadach ogóllnych,co innego jeśli prowadzi działalność gospodarczą to w tedy lepiej niech stracą parę złotych na księgową ,a nie tracic na programy.

kamazutra
Posty: 1
Rejestracja: sob 07 kwie 2012, 22:12
OSP (gm., woj.): Ochodze(Komprachcice)
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: kamazutra »

Witam
czy ktoś posiada ten poradnik Rachunkowość w OSP Edwarda Karkowskiego?
Byłbym bardzo wdzięczny jeśli ktoś posiada w wersji pdf o przesłanie, lub ewentualnie zeskanował kilka stron z przykładami księgowań. :D

podaję maila heince@poczta.fm
Pozdrawiam
druh Stefan
Awatar użytkownika

Nass
Posty: 7
Rejestracja: pn 10 gru 2012, 15:08
OSP (gm., woj.): Lutomiersk, Łódzkie
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: Nass »

Odpowiadając na pytanie z pierwszego wątku, można zawiesić działalność a potem ją „ odwiesić”, nie znam się jednak na tym na tyle dobrze, żeby udzielić fachowej porady, dlatego odsyłam do biura rachunkowego. Naprawdę warto wydać te 2 stówki, jaki pisze pan Paweł wyżej i mieć księgowość z głowy. Jestem z województwa mazowieckiego, więc mogę polecić znane mi biuro Extor: http://www.extor.pl/uslugi-ksiegowe.
Ogień to tworzywo, które ma niesamowitą zdolność transformacji.
Awatar użytkownika

tletel
Posty: 4
Rejestracja: wt 12 lut 2013, 15:15
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: tletel »

Owszem prowadzoną działalność można w każdej chwili zawiesić. Taki proceder nic nie kosztuje. Zawiesić można maksymalnie na czas 24 miesięcy. W tym czasie nie płaci się składek ZUS. Po tym okresie działalność firmy można wznowić lub zamknąć. Uwaga, gdy termin zawieszenia mija, a my nic z tym nie zrobimy ZUS zaczyna automatycznie naliczać nam składki.
A co do kosztów prowadzenia księgowości. Wszystko uzależnione jest od ilości faktur, liczby zatrudnionych pracowników itd. Ja od kilku miesięcy korzystam z księgowości online (http://superksiegowa.pl/) koszty niewielkie, obsługa banalna i wszystko tak jak być powinno. Nie wiem natomiast jak taka aplikacja sprawdziłaby się w przypadku większej firmy.
"Wielkie rzeczy się dzieją kiedy się spotykają ludzie z górami"

kamila1
Posty: 1
Rejestracja: czw 06 cze 2013, 14:35
Kontakt:
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: kamila1 »

a nie lepiej zainwestować w księgowość przez internet? Bardzo popularna stała się ostatnio księgowość internetowa dla małych firm tzw mała księgowość
Awatar użytkownika

yrahsjd
Posty: 71
Rejestracja: pt 31 maja 2013, 09:47
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: yrahsjd »

Jeśli jedyne środki pieniężne , którymi dysponuje stowarzyszenie to składki członkowskie niema sensu bawić się z biurem rachunkowym.

cerber
Posty: 273
Rejestracja: czw 14 lip 2016, 23:43
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: cerber »

Pamiętam, jak w brata osp miało biuro rachunkowe, które wdrażało program do biura rachunkowego. Dzięki zmianie systemu udało im się znacząco usprawnić wiele prac, dla osób odpowiedzialnych za finanse w osp też było to spore ułatwienie.

kikak
Posty: 863
Rejestracja: wt 23 maja 2017, 14:33
Status: Offline

Re: Księgowość w OSP

Post autor: kikak »

W tamtym roku również poszukiwałem sprawdzonego biura rachunkowego i udało mi się przez opinie innych użytkowników trafić na biuro rachunkowe http://drawskiebr.pl/ które na dzień dzisiejszy mogę serdecznie polecić. Od początku mieli profesjonalne podejście do tematu i widać, że są to osoby doświadczone w tej branzy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat