HYDRANTY W MIEJSCU PRACY

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
mirellka1
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 16 lut 2009, 07:28
Status: Offline

HYDRANTY W MIEJSCU PRACY

Post autor: mirellka1 »

Przeprowadziłam w swoim zakładzie pracy legalizację hydrantów Hw 52 wewnętrznych i wyszło na to że nie spełniają one wymagań tzn. brak odpowiedniego ciśnienia wody, panowie doradzili mi abym zamówiła odpowiednie przejściówki z 52 na 25 i do tego oczywiście węże z prądnicą w sumie trzy zestawy. I tak się zastanawiam czy nie chcieli mnie po prostu naciągnąć na koszty, czy faktycznie mieli rację.
Gdzieś kiedyś słyszałam iż przepisy nie działają wstecz, więc skoro budynek był oddany do użytku i ktoś zatwierdził tak jak było to chyba było dobrze, poza tym budynek nie był modernizowany od czasów nowości a nie jest to kto wie jak nowy budynek.
PROSZĘ O RADĘ

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: HYDRANTY W MIEJSCU PRACY

Post autor: PiotrG »

Po pierwsze to jak masz wątpliwości co do stanu zabezpieczenia ppoż. w zakładzie to zawsze można zapytać się w swojej właściwej Komendzie Powiatowej (Miejskiej) PSP o stanowisko.
Jeśli chodzi o hydranty wewnętrzne - to jaki to zakład i w których miejscach są one instalowane, tzn. czy to magazyn, zakład produkcyjny (jakia gęstość obciążenia ogniowego, powierzchnia), czy budynek administracyjny, czy użyteczności publicznej (jaka ZL i powierzchnia) - od tego zależy czy wogóle są one wymagane, a jeżeli są to jakie hydranty powinny być zamontowane - nie ma tu dowolności.
Obowiązek posiadania hydrantów wynika z rozporządzenia MSWiA z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.Nr 80, poz. 563).
Obowiązki wynikające z tego rozporządzenia (a więc i hydranty) dotyczą też istniejących obiektów.
W razie niespełnienia podstawowych parametrów hydrantów wewnętrznych jest możliwość zastosowania rozwiązań zamiennych w trybie opisanym w paragrafie 1 ust. 2 tego rozporządzenia.
Jeśli zajmujesz się sprawami ppoż., w firmie to warto zapoznać się z tym rozporządzeniem - podstawowy akt prawny (choć nie jedyny) dotyczący właściwego zabezpieczenia ppoż. obiektów itp.
W razie pytań i wątpliwości najlepiej pytać w KP(M) PSP - od tego też są a nie tylko od kontroli i gaszenia pożarów ;-)

Topic author
mirellka1
Posty: 3
Rejestracja: pn 16 lut 2009, 07:28
Status: Offline

Re: HYDRANTY W MIEJSCU PRACY

Post autor: mirellka1 »

Jest to budynek administracyjny, gdzie również przychodzą petenci dokładniej jest to spółdzielnia mieszkaniowa. Budynek ma 2 piętra i na każdym jest hydrant włącznie z parterem, nie mam pojęcia jaka jest dokładna powierzchnia, ale nie jest to malutki budyneczek, jest dość długi.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: HYDRANTY W MIEJSCU PRACY

Post autor: PiotrG »

W budynkach zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL (m.in. administracyjne) jest obowiązek stosowania hydrantów wewnętrzych z wężem półsztywnym 25 (o ile występuje obowiązek ich stosowania w konkretnym budynku / strefie po żarowej).
Firma, która przeprowadzała "legalizację" (a tak na marginesie są to czynności konserwacyjne i przegląd techniczny, które powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku) dobrze ci doradziła.
W budynkach istniejących (należących do ZL), gdzie są zamontowane hydranty 52 zamiast 25, sytuacja wygąlą tak: jak hydranty 52 spełniają wymagania (normatywne ciśniernie i wydajność) to mogą być stosowane do najbliższej przebudowy, czy modernizacji instalacji hydrantowej. Jeśli natomiast nie spełniają wymaganego ciśnienia przy normatywnej wydajności, to taka instalacja powinna być wyremontowana. Podczas tego remontu powinny być już zastosowane hydranty zgodnie z rozporządzeniem MSWiA wcześniej wymienionym, lub zastosowane rozwiązania zamienne.
Moja rada:
1) zapoznać się z rozporządzeniem MSWiA w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów i terenów (wcześniej cytowałem) a dokładnie chyba paragraf 15.
2) sprawdzić kwalifikację budynku dla ZL oraz powierzchnię strefy pożarowej (najprawdopodpbniej jest to ZL III, chć może być i strefa ZL I - co daje dość istotną różnicę) - powierzchnia powinna być podana w "książce obiektu budowlanego" lub w "instrukcji bezpieczeństwa pożarowgo" o ile jest taka opracowana (bo może nie jest wymagana).
3) w razie konieczności wymiany hydrantów, najpierw sprawdzić, czy wymiana hydrantów 52 na 25 spowoduje spełnienie wymogu (nominalnego ciśnienia i wydajności dla hydrantu 25 z wężem półsztywnym) najlepiej z hydraulikiem.
4) w razie trudności czy dalszych wątpliwości zwrócić się do Komendanta Powiatowego (Miejskiego) PSP z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu (powinien odpowiednio doradzić) - jemu też powinno zależeć by obiekty były właściwie zabezpieczone pod kątem ppoż.
Powodzenia

Topic author
mirellka1
Posty: 3
Rejestracja: pn 16 lut 2009, 07:28
Status: Offline

Re: HYDRANTY W MIEJSCU PRACY

Post autor: mirellka1 »

Wielkie dzięki :) bardzo mi pomogłeś. Pozdrawiam Mirela.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat