Wykluczenie.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
preczzkumoterstwem
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 14 mar 2009, 20:47
Status: Offline

Wykluczenie.

Post autor: preczzkumoterstwem »

Czy wykluczenia z szeregów członka OSP moze dokonac zarząd danej OSP czy powinien tego dokonać Zarząd Gminny?
( jaki odnosi się do tego artykuł statutu?)
Wykluczenia dokonano powołując się na niskie zaangażowanie w prace OSP.
Czy składając odwołanie można się powołać na :
- nieudostępnienie umundurowania galowego mimo składania monitów od ponad 4 lat? ( nadmienię iz takowe jednostka posiadała)
- nieudostepnienie urządzeń powiadamiajacych o alarmach ( również takowymi dysponuje jednostka )
- nieotrzymanie przysługującej odznaki za wysługę lat (!!) ...

Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wykluczenie.

Post autor: Artur »

Witam!
w odpowiedzi na Twoje pytanie napisane jest w statucie OSP
3. Wykluczenia członka zwyczajnego dokonuje zarząd OSP w następujących wypadkach:
1) prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem,
2) popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka OSP lub godzi w dobre imię OSP.
3) Przed podjęciem uchwały w sprawach określonych w ust. 2 pkt. 2 i w ust. 3 zarząd umożliwia członkowi OSP złożenie wyjaśnienia na piśmie lub osobiście na posiedzeniu zarządu.
4) Od uchwały zarządu w sprawie o której mowa w ust. 2 pkt. 2 i ust. 3 członek OSP może odwołać się w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu do Walnego Zebrania, którego uchwała jest ostateczna.
5) Do czasu rozpatrzenia odwołania członek zwyczajny nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych niniejszym statutem.
6) Skreślenie z listy członków zobowiązuje do zwrotu umundurowania i innych przedmiotów należących do OSP.
W odwołaniu można pisać co uważasz za stosowne. Argument taki że nie otrzymałeś munduru galowego to chyba nie jest najlepszy jeżeli tak jak napisałeś chcą Cię wykluczyć za niskie zaangażowanie w pracach OSP. Praca w OSP to nie tylko wyjście w mundurze, czy jazda do akcji (napisałeś że nie otrzymałeś urządzenia do powiadomienia) a że nie otrzymałeś wysługi lat to już moim zdaniem śmieszne. Należysz do OSP dla munduru, odznaczenia i wyjazdu do akcji???

Statut wzorcowy znajdziesz tutaj: http://www.zosprp.pl/?q=node/342
A najlepiej przeczytaj sobie statut własnej OSP
Ostatnio zmieniony ndz 15 mar 2009, 09:18 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Topic author
preczzkumoterstwem
Posty: 2
Rejestracja: sob 14 mar 2009, 20:47
Status: Offline

Re: Wykluczenie.

Post autor: preczzkumoterstwem »

Druhu Arturze
Od członków wymaga się zaangażowania i gotowości do poświęceń. Jestem- 'byłem' strażakiem już 14 lat.
To co dla was jest śmieszne dla mnie jest istotne bo odzwierciedla to jak się traktuje poszczególnego druha.
Czy OSP potrzebuje tylko ludzi do pracy i płacenia składek?
Żaden z pkt. nie został naruszony ba nie dano mi nawet możliwości ustosunkować się do decyzji zarządu.

PS
Gdzie mogę znaleźć w sieci pełen tekst statutu OSP

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Wykluczenie.

Post autor: dawid_a »

Wpiszę coś i ja w tym wątku.
Ogólnie jak policzę to mamy z 20 członków jak nie lepiej.
Jak sie pali to obsada wozu zawsze jest (5-8 osób zawsze).
Dożynki - pełna obsada ;)
Zawody - ostatnio Ci co nie weszli w żuczka pojechali prywatnym autem ;)
Zebranie sprawozdawcze - jak przyjdzie 10 to jest dobrze (aby ważność uchwał była) i to przyjdą bo ich osobiście nawiedzę i poproszę.
Jak powiesz żeby zapłacił składkę to pół roku opłotkiem przed Tobą pomyka.

Dlatego zastanawiam sie czy nie zrobić tego co w sąsiedniej jednostce czyli wypi****yć trochę ludzi.
Albo jednostka funkcjonuje albo się rozwiązuje.
Zastanawiam sie jak to zrobić.
Część to patologia (alkoholizm) więc działalność sprzeczna ze statutem OSP (wychowanie sportowe, zdrowie i takie tam).
Jeden typek wyleci za brak aktywności i problemy na ostatnich zawodach bo troche nam zaszkodził. Jeden poleci bo ma wyrok ponoć i tez nie ma go od roku w PL.
Składkę wprowadziliśmy żeby wywalić paru co na zawody są pierwsi ale jak trzeba pomóc coś w remizie to ich nie ma.
Jeden ma ponad 65 lat i jakoś nikt na Zarządzie nie postawił wniosku o nadanie mu tzw członka honorowego a od 2 lat nie był na zebraniu sprawozdawczym ani w remizie.

Jak prawnie (poprawnie) powinno się odbyć usunięcie takich członków?
Stawiam wniosek na posiedzeniu Zarządu.
Zarząd go rozpatruje.
Ludzie wylatują (część napewno).
Co dalej?
Trzeba zawiadomoić tych co wylecieli że wylecieli, bo mają prawo się odwołać - jak to zrobić jak niektórych nie ma od 2 lat w PL lub są ledwo osiągalni.

Ktoś ma pomysł jak to zrobić skutecznie aby później nie było problemów?

Sorki ale mam dość ludzi którzy są jak jest zabawa a raczej okazja do popicia ale jak trzeba pomóc mi zdjąć motopompę do sprawdzenia to nie ma nikogo chętnego (bo robią grilla akurat) lub raz w roku nie mogą przyjść na zebranie sprawozdawcze które trwa max 60-90 minut. Poza tym nie lubię figurantów.

slawo70
Posty: 4
Rejestracja: pt 27 lut 2009, 17:07
Status: Offline

Re: Wykluczenie.

Post autor: slawo70 »

Oczywiście nalezy wykluczać a nawet trzeba tych co nie spełniają wymagań okreslonych w Statucie. Uważam, że otrzymanie munduru galowego to nie obowiązek a przywilej.
Jeśli ktoś nie wie jak postąpić w przy wykluczaniu z powiedomieniem lub brakiem możliwości powiadomienia to odsyłam do lektury kpk (Kodeksu postępowania karnego). Tam jest mowa o doręczaniu wezwań i powiadomień i trybie postępowania w przypadku braku mozliwości powiadomienia. Radzę zastosować te przepisy przy wykluczaniu a nikt potem nie zarzuci, że zrobiono coś nie tak.

lewy06
Posty: 13
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 18:30
OSP (gm., woj.): Gnojno gm.Inowrocław, kujawsko-pomorskie
Status: Offline

Re: Wykluczenie.

Post autor: lewy06 »

mam wielką prośbe czy pisał ktoś ostatnio takie pismo na komputerze badz moze je udostepnic (o wydaleniu z szeregow)
jest u nas kilku delikwentow ktorzy notorycznie nie płaca składek, od kilku a nawet kilkunastu lat :shock: ponadto nie interesuja sie wogole zyciem jednostki, wiec chyba najwyzsza pora sie pozegnac.
bardzo prosze o wzor.
jesli nie to chociaz napiszcie jak to powinno wygladac? Zebranie, a pozniej list do kazdego z nich?

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Wykluczenie.

Post autor: dawid_a »

Odgrzebuję temat bo mam już zrobione ładne zestawienie obecności na Walnych zebraniach z 4 ostantnich lat oraz listę składek z 3 ostatnich lat (no za ten rok jeszcze składki mozna wpłacać).
Cały Zarząd jest przychylny do wykluczenia paru członków.

Nie bardzo jednak wiem jak uchwała ma wyglądać.

Ma ktoś może wzór?

Albo inaczej - co ma zawierać aby nikt się nie czepiał


UCHWAŁA Nr ...../.....
Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w ............................................
z dnia .......................................
w sprawie: wykluczenia członków
§ 1.
Na podstawie § .......... Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w ............................................ oraz § statutu OSP w ...................... wyklucza się członków osp w ...................... których nazwiska zawierają sie w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2.
Powodem wykluczenia jest prowadzenie działaności sprzecznej z postanowieniami statutu OSP w .............. (i de facto nieusprawiedliwione zaleganie ze składkami bo wynika to ze statutu ;) )
§ 3.
Wykonanie (skuteczne zawiadomienie wykluczonych członków) uchwały powierza się Naczelnikowi OSP w ............................................
§ 4.
Aktualną listę członków OSP w ................. zawiera załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 5.
Wykluczonym przysługuje prawo wniesienia odwołania.


§ 5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Podpisy Sekretarz, Naczelnik,Prezes



----------------------------------------------------------
Będzie takie coś poprawne? Po prostu chcę dobrze i skutecznie zamknąć pewien nienajlepszy okres naszej OSP.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat