Problemy w osp!!

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
dks
Posty: 5
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 10 cze 2009, 18:03
Status: Offline

Problemy w osp!!

Post autor: dks »

Witam

Witam wszystkich!

Mam taki problem. w naszym osp przez dluższy okres czasu panuje nie mila atmosfera... po krótce przedstawie problem

Generalnie problemem jest komendant króry zarząda OSP jakby bylo ono PSP a nawet gorzej..nie pozwala nikomu kompletnie na nic.. klucze do remizy ma tylko on i gospodaż (jego syn) członkowie nie maja dostępu do sprzętu , garażu , sali , itd.
Jezeli juz uda sie nam zalatwic dostęp do sali to często wymaga od nas umowy o wynajem i wplacenie kaucji, co wydaje mi sie dziwne.. często jezeli przebywamy na terenie osp z osobami zaprzyjaźnionymi to zaraz jest wielki problem .. ludzie są wyrzucani z terenu pod groźbami i wyzwiskami..
Członkowie osp są często zastraszani np .. z powodu braku obecnosci na szkoleniu lub na uroczystości kościelnej lecialy texty typu ( bedziecie mieli prze... zostaniecie wyrzuceni z osp) itp itd...

Następna sprawą jest tworzenie zlego wizerunku naszego osp na tle innych... jestesmy postrzegani jak jakas najgorsza jednostka.. co mozna odczuc podczas zawodów gminnych i powiatowych....
Najbardziej wlasnie to mnie bulwersuje poniewaz nie pozwole sobie na to zeby cale osp cierpialo przez 2 lub 3 osoby..
Szukam jakiegos wyjscia z tej sytuacji.. najprostszym byla by zmiana komendanta ale niestety nikt nie chce sie podjąc tego stanowiska z powodu braku czasu i obawy przed zemstami poprzedniego komendanta.. co jest bardzo realne...

Prosze o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.. bo narazie wieksza polowa naszego osp chce oddac z tego powodu mundury.. a co doprowadzi do rozpadu naszej jednostki..

pozdrawiam

Topic author
dks
Posty: 5
Rejestracja: śr 10 cze 2009, 18:03
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: dks »

aha i jeszcze jedna sprawa..
paru członkow zostalo poinformowanych ze zostana usunieci (za co nie wiadomo)
w związku z tym mam pytanie ..
Aby usunąć członka musi byc zwołane zebranie walne i odbyc się głosowanie??
czy moze to zalatwic zarząd we wlasnym gronie??

STRAŻAK84
Posty: 8
Rejestracja: czw 11 cze 2009, 12:01
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: STRAŻAK84 »

Witam.


Nie tylko Wy macie takie problemy.
W tym roku nasza straż obchodziła 80 lecie powstania. Obchody ograniczyły się do uczestnictwa we mszy świętej która wynikała ze święta naszego patrona strażaków.
We mszy uczestniczyło tylko 6 strażaków z naszej OSP.
Powód ?????
Nasz komendant oraz jego dobrzy koledzy psują od wielu lat to co nasi pradziadkowie rozpoczęli.
Remiza jak w przypadku kolegi pomimo tego że można w niej urządzić miejsce do spotkań młodzieży lub wynająć na np. przyjęcie weselne lub bal sylwestrowy stoi niezagospodarowana już od wielu lat.
Wprawdzie kilka lat temu wyżebraliśmy pozwolenie na zorganizowanie balu sylwestrowego i dwóch dyskotek z których zysk miał być oczywiście przekazany na użytek OSP ale to były jedynie trzy przypadki w ciągu ok 20 lat.
Najgłupsze jest to że głównym problemem wtedy była żona komendanta która rządziła się jeszcze gorzej od niego i ostatnią dyskotekę po prostu sama ""rozgoniła""

Kolejny problem to finanse naszej OSP
Od 1993 roku część remizy jest wynajęta pod sklep.
Jako że osoba wynajmująca jest mi bardzo dobrze znana to ustalenie zysków jakie ma z tego OSP nie stanowiło dla mnie dużego problemu.
Jednak pomimo dość dużych sum w skali roku które wpływają na konto OSP komendant braki w umundurowaniu i zły stan estetyczny remizy tłumaczy kupnem samochodu bojowego który został współ finansowany ze środków gminnych i innych organizacji
Zaokrąglając sumy przychodów do najniższych nasza OSP z tytułu wynajmu uzyskała w okresie od 1993 roku ok 85000zł
Oraz zaokrąglając wydatki na:
Samochód bojowy ok 40 000zł w połowie współ finansowany
Dwie bramy garażowe cena rynkowa ok 2000 za obie
Ogrodzenie z siatki ok 3000 zł ( komendant tłumaczy że słupki ogrodzeniowe kupował po 70 zł za sztukę)
Wyłożenie kostki brukowej przy wejściu oraz odwodnienie. W sumie 50 m kwadratowych to daje sumę max 6000
Oraz sprawy związane z wyjazdami na zawody i prowadzenie remizy dajmy na to 10000 w ciągu 16 lat
Co ciekawe nasze OSP zużywa dużo benzyny pomimo tego że trawa wokół remizy jest koszona raz na dwa miesiące ,a na akcję jeździmy średnio ok 4 razy w roku.
Wszystkie pozostałe czynności związanie z porządkowaniem placu były wykonywane bezpłatnie przez młodych członków OSP.
to daje nam sumę ok 41000.
Gdzie pozostałe ok 44000???
Komendant na zebraniu albo nie porusza tego tematu albo mówi że ze względu na ostatnie wydatki nie mamy żadnych pieniędzy

Kolejny problem to wyjazdy do pożarów.
Od dłuższego czasu komendant do pożarów jeździ swoim prywatnym samochodem wraz ze swoim nieletnim ok 6 letnim synem.
Jeżeli jedzie do pożaru to powinien jechać samochodem strażackim wraz ze strażakami ale tak nie jest.
Pytanie następne jest takie ,czy jeżeli już pojedzie sam to czy uczestniczy w akcji i jeżeli uczestniczy to kto opiekuje się w tym czasie jego synem?
Oczywiste jest że jedzie tylko podpisać listę ponieważ jest również kierowcą i pobiera z tego tytułu wypłatę.

Jeżeli już jedziemy do pożaru razem z nim samochodem strażackim to nasz komendant wykazuje się sporym nieopanowaniem strażackiego fachu. Przykładem jest pożar który kilka lat temu opanował cały dach na budynku gospodarczym w którym znajdowały się zwierzęta.
Jako pierwszy komendant OSP na miejscu pożaru to on powinien do czasu przyjazdu PSP dowodzić akcją ratunkowo gaśniczą jednak dopuścił do tego że chłopi po prostu wygonili luzem zwierzęta na plac.
Utrudnili w ten sposób prowadzenie akcji
Narazili na niebezpieczeństwo strażaków oraz sporą grupę gapiów tym że po placu brykało sobie dwa 800 kilowe byczki
Oraz spowodowali tym zgon jednego ze zwierząt a wszystko pod okiem naszego komendanta który obserwował wszystko z bezpiecznej odległości.
Na dodatek dla niego akcja kończy się wraz ze zniknięciem ostatniego płomienia ,dla nas kilka godzin później kiedy plac jest dokładnie zabezpieczony i w miarę uprzątnięty.
Dodam że w akcji uczestniczymy w swoich ubraniach niejednokrotnie nieodpowiednich do tego ,ale w czym mamy pójść? .Przecież nikt nie będzie sam kupował ubrania odpowiedniego do gaszenia pożarów.

Następny problem jest taki że tylko z zewnątrz remiza wygląda w miarę dobrze
Wewnątrz panuje ogólny bałagan i pomimo wielu próśb o to żeby pozwolił nam tam cokolwiek posprzątać nie było jego zgody ,nawet wtedy gdy proponowaliśmy kupno za swoje pieniądze farby na pomalowanie ścian ścian.
Nieodpowiednie zabezpieczenie wejść doprowadziło do tego że skradziono nam nową pompę szlamową która niejednokrotnie służyła nam do wypompowywania wody z zalanej szkoły lub piwnic.
Na piętrze zawilgocenie powoduje ogólną pleśń psucie się ścian i podłóg.
Ogólnie jest bardzo duży bałagan którego nikt nie może uprzątnąć.

Kolejna rzecz to ogólne sprawowanie jego władzy.
Komendant martwi się jedynie tym żeby być komendantem i kierowcą.
Wszystkie prowadzone przez niego działania to kampania do następnych wyborów które wygrywa w dużej mierze dzięki ogromnym ilościom alkoholu które wlewa w tych którzy na niego głosują.
Osoby te nie mają nic wspólnego ze strażą ,jednak przyjęło się tak że ten który jest na zebraniu może głosować.
Wszystkich pozostałych traktuje jak śmieci.
Zabiera mundury i daje swoim "strażakom"
Ostatnio część tych którzy byli przeciwko niemu oskarżył o to że pokrzywili słupki w ogrodzeniu i wyrzucił ich ze straży .Oczywiście wszystko zgłosił na policję która umorzyła sprawę z braku dowodów.

Dodam że w miejscowości z nami sąsiadującej garstka ludzi potrafiła wybudować remizę, zakupić nowy samochód, wylać asfalt na całym placu( w tym zorganizować na nim boisko do gry w koszykówkę )
Przystosować remizę do wynajęcia np. na wesela
Oraz zarabiać spore sumy pieniędzy poprzez organizowanie dyskotek.
Zdarza im się przekazywać datki na zakup różnych rzeczy w szkole podstawowej
Wymienione OSP posiada również żeńską sekcję która w tym roku zajęła pierwsze miejsce na rejonowych zawodach i czynnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach oraz szkoleniach między innymi pierwszej pomocy.
Ponadto w ich żeńskiej sekcji wiele dziewcząt pochodzi właśnie z naszej miejscowości.
Męska sekcja również zajęła pierwsze miejsce i również ciągle o nich jest wszędzie głośno ze względu na ich zorganizowanie.
Mają bardzo dużą część ludzi młodych którzy sami dbają o to żeby to co wybudowali ich ojcowie nie poszło na marne.
Nie ma u nich nikogo kto nie byłby strażakiem
Nikogo to nie dziwi ponieważ u nas takiego czegoś komendant nigdy by nie zorganizował.


Nie pamiętam od kiedy jestem strażakiem.
Od dziecka chciałem być w straży tak jak mój stryj odznaczony srebrnym medalem ,jak dziadek który razem z innymi strażakami rozwijali OSP w naszej miejscowości ale wczoraj oddałem mundur i na razie waham się czy kupić swój czy w ogóle z tego zrezygnować i nie pozwalać w przyszłości aby mój syn też był strażakiem.
Część moich kolegów już dawno wszystko olała jedynie garstka próbuje go końcu wymienić na innego komendanta ale co roku bezskutecznie.
Każdy widzi co się dzieje ale nie ma na niego siły.



Jeżeli ktoś może pomóc w jakikolwiek sposób mi i koledze który zaczął rozmowę na ten temat to bardzo PROSZĘ

Topic author
dks
Posty: 5
Rejestracja: śr 10 cze 2009, 18:03
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: dks »

wiem jedno .. trzeba to jakos powstrzymac .. mysle ze latwo sie nie poddam i jakos wygramy!!!!!

xvxvyv
Posty: 7
Rejestracja: ndz 01 lut 2009, 21:50
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: xvxvyv »

Koledzy Druhowie takich i podobnych *prezesów i komendantów* jest w naszym kraju więcej , myślę że nalezałoby powiadomić władze zwierzchnie aby obudzili się i zajęli tym bałaganem o którym wiedzą tylko nie chcą go poruszć.

STRAŻAK84
Posty: 8
Rejestracja: czw 11 cze 2009, 12:01
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: STRAŻAK84 »

Tylko do kogo się zwrócić żeby zrobić z tym pożądek?
Może Ci u góry są jeszcze gorsi.
Jak w kraju ma być dobrze skoro na poziomie miejscowości rodzi się takie @#%$#@#$%@#$#??????????????
Awatar użytkownika

scofieldowski
Posty: 20
Rejestracja: pt 02 maja 2008, 16:55
Lokalizacja: Majdan Ruszowski / Zamość / Warszawa
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: scofieldowski »

STRAŻAK84 pisze:Tylko do kogo się zwrócić żeby zrobić z tym pożądek?
Może Ci u góry są jeszcze gorsi.
Jak w kraju ma być dobrze skoro na poziomie miejscowości rodzi się takie @#%$#@#$%@#$#??????????????

zwołać Zebranie Walne i odwołać tych co szkodzą. wotum nieufnosci zlozyc i jesli bedziecie sie trzymac razem to dacie rade :)
Obrazek

STRAŻAK84
Posty: 8
Rejestracja: czw 11 cze 2009, 12:01
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: STRAŻAK84 »

Ok.Tylko jak to zrobić?
Kto musi to żrobić i kogo trzeba poinformować?
Przecierz nie można nikogo odwoływać jeżeli sam nie pojawi się na tym zebraniu.
I czy musimy zbierać jakieś podpisy żeby zwołać nowe wybory?
Tak jak wspominałem wcześniej jest straszny bałagan i różne rzeczy mogą nam wmówić.
Wcześniej wolałbym przygotować się z prawa prowadzenia OSP zanim zaczniemy cokolwiek robić.
Nie chciałbym robić niczego tak jak oni czyli na stary bolszewicki sposób.
Chciałbym żeby wszystcy w straży znali swoje prawa i obowiązki tak żeby im nik nigdy nie wciskał ciemnoty.
Na ostatnim zebraniu mogliśmy ich odwołać,ale przewodniczący stwierdził że to nie jest zebranie sprawozdawczo wyborcze tylko jedynie sprawozdawcze.
Oczywiście spora grupa wkurzyła się do białości i opuściła zebranie.
Gdybyśmy wiedzieli że jest takie prawo że można ich usunąć przed wyborami to dziś by nie było żalu z mojej strony.
Następna rzecz to ludzie w komisji rewizyjnej którzy chyba nawet nie wiedzą co to jest komisja rewizyjna.
Sprawa jest beznadziejna.
Trzeba ich również rozliczyć z pieniędzy?
I pytanie:
Jeżeli okaże się że są braki w kasie OSP to czy zgłaszać przestępstwo,a jeżeli tak to na policję czy od razu do prokuratury.?
Wiem że się rozpisuję jak stara baba ale sprawa jest poważna i będę wdzięczny za choćby najmniejsze wskazówki.
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

scofieldowski
Posty: 20
Rejestracja: pt 02 maja 2008, 16:55
Lokalizacja: Majdan Ruszowski / Zamość / Warszawa
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: scofieldowski »

po pierwsze jesli zaplanowane jest tylko zebranie sprawozdawcze, to zgromadzeni moga przeglosowac zmiane na to zeby bylo sprawozdawczo - wyborcze, wystarczy inicjatywa jednej osoby, aby zaglosowac na to :)

a poza tym:
Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest przez zarząd OSP:
- z własnej inicjatywy,
- na żądanie komisji rewizyjnej OSP,
- na żądanie 1/2 liczby członków OSP

Wiec jesli polowa z was bedzie za tym to nie ma problemu.

Tylko pamietajcie ze dadzwyczajne walne zebranie powinno się odbyć w terminie nie dłuższym niż jeden miesiąc od podjęcia inicjatywy lub zgłoszenia żądania.

Oczywiscie Nadzwyczajne walne zebranie OSP może odwołać członka zarządu lub komisji rewizyjnej przed upływem terminu kadencji władz OSP i powołać w to miejsce innego członka zarządu lub komisji rewizyjnej na czas do odbycia zwyczajnego walnego zebrania.

Zreszta to wszystko powinniscie miec zapisane w swoim statucie, a jesli nie to powinniscie na najblizszym zebraniu ustalic statut.
Wtedy nie beda mogi wam nic wmowil jesli bedzie jasno opisane.

A co komisja ma do kasy? ona jedynie ma za zadanie czy finanse sie zgadzaja, nic nie moze zabierac, ewentualnie sprobujcie to rozwiazac we wlasnym gronie.
Obrazek

STRAŻAK84
Posty: 8
Rejestracja: czw 11 cze 2009, 12:01
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: STRAŻAK84 »

Właśnie o takie podpowiedzi mi chodziło.
Tylko źle mnie zrozumiałeś z tą komisją bo to nie oni są odpowiedziałni za braki w kasie tylko komendant i prezes.
Komisja poprostu jest taka że sama nie wie po co jest i co ma robić.
Statut nie jest nam znany.
Jeżeli wogóle taki jest w naszej straży to komendant z zarządem sami bez jakiego kolwiek porozumienia z nami sobie go ustalili.
Chodzi mi o to żeby postępować zgodnie z regulaminem Zwiążku Ochotniczych Straż Pożarnych bo to jest jedyne prawo które stoi w tym momencie ponad nimi.
Teraz pozostaje mi tylko zorganizować dobrych ludzi i spróbować jeszcze raz.
Dziękuję za porady.
Mam nadzieję że jak będę pisał następnym razem to po to żeby ogłosić dobrą nowinę.
Awatar użytkownika

scofieldowski
Posty: 20
Rejestracja: pt 02 maja 2008, 16:55
Lokalizacja: Majdan Ruszowski / Zamość / Warszawa
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: scofieldowski »

jesli komisja tez nie wie po co jest, to najlepiej jest odwolac ich, bez sensu jest takie tylko trzymanie sie na "stołku", mimo ze nawet sie nie wie po co tam sie jest
a statut musi byc, a jesli ustalili tak jak mowil to jest niewazny, Zebranie Walne musi sie zgodzic na wszelkie zmiany w statucie czy tez jego powstaniu
Mam nadzieje ze wszystk osie ulozy, trzymam kciuki :)
Obrazek

Topic author
dks
Posty: 5
Rejestracja: śr 10 cze 2009, 18:03
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: dks »

no wlasnie u nas jest taki problem ze nie ma kogo wybrac na nowego prezesa bo kazdy wie stary prezes będzie sie mscil
w roozny sposob;/ to jest naprawde ciezki czlowiek do wspolpracy i msciwy.... co w takim wypadku???
najprosciej zrezygnowac... ale ja bym chcial dalej dzialac w osp

STRAŻAK84
Posty: 8
Rejestracja: czw 11 cze 2009, 12:01
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: STRAŻAK84 »

Nie martwcie się tym że sie będzie mścił.
Skoro go odwołacie to co może wam zrobić?
Przecież nie powybija wam okien w domach, a jeżeli nawet zrobi coś podobnego to od takich rzeczy jest policja.
Awatar użytkownika

młodyyzf
Posty: 6
Rejestracja: pn 08 gru 2008, 22:40
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: młodyyzf »

Na taczce gnoju wywieść go :D:D:D i widłami na niego :D
!!!_MŁODY_!!!

Topic author
dks
Posty: 5
Rejestracja: śr 10 cze 2009, 18:03
Status: Offline

Re: Problemy w osp!!

Post autor: dks »

STRAŻAK84 pisze:Nie martwcie się tym że sie będzie mścił.
Skoro go odwołacie to co może wam zrobić?
Przecież nie powybija wam okien w domach, a jeżeli nawet zrobi coś podobnego to od takich rzeczy jest policja.
oj niestety moze ... to jest świr.. bedzie nasylal straz miejska ze nie skoszona trawa na remizie wszelakie urzędy itp. itd... ;/;/;/
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat