ekwiwalent

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
zoog
Posty: 25
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 05 sie 2009, 16:13
Status: Offline

ekwiwalent

Post autor: zoog »

stara historia nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniadze... problem polega na tym iz strazakom naszej jednostki nie zostal wyplacony ekwiwalent za miesiac czerwiec... nasza jednostka z pewnych powodow na " na pienku z wojtem" i wojt stwierdzil ze nie podpisze zestawienia, i nie wyplacic nam ekwiwalentu, poniewaz jego zdaniem " za lenistwo on placil nie bedzie... ", w zasadzie nie wiemy co w tej sytuacji mamy zrobic... nikt w chwili obecnej nie jest w stanie nam udzielic porady co mamy zrobic... preawda jet taka, ze na prawnika nas nie stac, a komendant gminny jest jednoczesnie pracownikiem UG wiec wojtowi nie podskoczy ze wzglegu na ciepla posadke... jestesmy mlodym zarzadem i nie mamy doswiadczenia, nie wimy do kogo sie zwrocic... mam nadzieje, ze ktos sie tym zainteresuje, bo nie mamy zamiaru byc " chlopcami na posylki naszego wojta, od ktorych on wymaga, by worek z piaskiem usypywali w ciagu 2 min., a wypadek w ciagu np. 10..., poniewaz wg. niego na okreslone dzialania przypada okrslony czas... dobra nie zanudzam... mam nadzieje iz nie macie podobnych problemow, oraz ze ktos nam w koncu bedzie w stanie pomoc...

pozdrawiam serdecznie...

PS. nie chce ujawniac nazwy jednostki, tylko dlatego iz chcialbym uniknac kolejnych, hmmm,,, nieprzyjemnych sytuacji...kontakt grens@poczta.onet.pl

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: sedi »

słuchaj musi wypłacić bo nawet jeśli dojdzie do kontroli w UM np. z RIO czy NIK to oni to znajdą i się wtedy zacznie.
Macie zarząd powiatowy oni na bank wam pomogą.

Tu macie nr telefonu do radcy prawnego w Zarządzie Głównym

Radca Prawny 0-22 826-52-91/92 w. 111

Myślę że poradzi wam co zrobić.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: PiotrG »

Proponuję przejrzeć archiwum - sporo na ten temat było już pisane.
Np.: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... ekwiwalent
OSP Czchów nawet wygrało sprawę w sądzie.
http://www.czchow.pl/index.php?option=c ... Itemid=140

Wypłata ekwiwalentu za działania ratownicze dla OSP to obowiązek ustawowy i nie może wynikać z widzi mi się Wójta (on też nie może kwestionować czasu trwania działań ratowniczych - nie się zapisze do OSP i niech dowodzi, to będzie wiedział ile czasu zajmują czynności ratownicze).
Stawkę godzinową za działania ratownicze ustala Rada Gminy a Wójt musi ją zastosować i wypłacić należny ekwiwalent.
I niech wasz komendant gminny uświadomi to swojemu Wójtowi, bo konsekwencje mogą być nieprzyjemne przede wszystkim dla Wójta.
Na początek proponuję (o ile nie dogadacie się z Wójtem) zwrócić się oficjalne do Waszej Rady Gminy - niech przed nimi Wójt wyjaśni dlaczego nie chce wypłacić ekwiwalentu (pozostaje jeszcze np. Komendant Powiatowy PSP, RIO i sąd)

Powodzenia

Topic author
zoog
Posty: 25
Rejestracja: śr 05 sie 2009, 16:13
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: zoog »

Sprawa została wyjaśniona, a ekwiwalent wypłacony.
Dziękuje za pomoc.

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: STAR244 »

mam pytanie jak nalicza się ekwiwalent , za czas faktyczny czy za każdą rozpoczętą godzinę.
pozdrawiam i oczekuję ciekawej dyskusji.

prezokomendant
Posty: 28
Rejestracja: ndz 27 lip 2008, 16:17
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: prezokomendant »

Ekwiwalent nalicza się za każdą minutę akcji. Wbrew pozorom nie jest to takie głupie, ani trudne. Zgodnie ze zgłoszeniem do PSK, dowódca sporządza meldunek z akcji i doręcza do UG. Nasza Rada Gminy ustaliła maksymalną stawkę, tzn. 1/175 średniej krajowej, ogłaszanej kwartalnie przez prezesa GUS w MP. U nas ekwiwalent wypłacany jest zbiorczo za miniony miesiąc. PS: poruszana wyżej kwestia czasu udziału w akcji, to temat na osobną, szeroką dyskusję. Pzdr.

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: STAR244 »

Ekwiwalent należy się za każdą godzinę a nie minute, informacja jest na stronie Prawnej
Informacja w sprawie ekwiwalentu pieniężnego stan prawny od dnia 25 września 2008
zachęcam do przeczytania pozdrawiam.

prezokomendant
Posty: 28
Rejestracja: ndz 27 lip 2008, 16:17
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: prezokomendant »

Ekwiwalent należy się za każdą godzinę a nie minute, - tzn. godzinę rozpoczętą, czy skończoną? Jak naliczają Wam za akcję trwającą np. 68 minut?

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: sedi »

U mnie ekwiwalent naliczany jest za każdą minutę tak że jeśli jesteśmy na akcji 62 min to za tyle płacą.
Myślę że takie rozwiązanie jest dobre i uczciwe i nikt nie zarzuci nam tego że przedłużamy akcję tylko po to aby zaczęła się kolejna godzina.

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: STAR244 »

prezokomendant za 1,10 minut zalicza się 2 godziny i za 1.58 też dwie godziny, należy się za każdą rozpoczętą godzinę.

prezokomendant
Posty: 28
Rejestracja: ndz 27 lip 2008, 16:17
Status: Offline

Re: Do Stara244

Post autor: prezokomendant »

Wasze rozwiązanie jest niewątpliwie korzystne dla strażaków, ale obiektywnie mówiąc, nie do końca zgodne z prawem. A jaką macie stawkę godzinową?

grzegorz79
Posty: 82
Rejestracja: pn 02 maja 2011, 10:17
OSP (gm., woj.): Gostycyn,kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: www.gostycyn.osp.org.pl
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: grzegorz79 »

Pytanie-wiem jaki jest zapis ustawy,ale co np. z zabezpieczaniem różnego rodzaju imprez,czy meczy?Mi wychodzi,że nie należy się.Czy może gdzieś jest inaczej?Dzięki za odpowiedzi.

Facho998
Posty: 28
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 19:59
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: Facho998 »

witam kolego grzegorz79 u nas jest tak że zabezpieczenie meczu jest jako wyjazd gospodarczy tak ustalono z PSP ponieważ to nie są żadnego rodzaju działania ratownicze i tak samo jak są różnego rodzaju zabezpieczenia uroczystości kościelnych to tez jest wyjazd gospodarczy i nie jest to płacone i liczone do ekwiwalentu tak samo imprezy masowe

Karolina26
Posty: 6
Rejestracja: śr 28 wrz 2011, 11:50
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: Karolina26 »

witam mam pytanie odnośnie ekwiwalentu czy strażacy mogą otrzymać ekwiwalent za udrażnianie przepustów pod drogami ??

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: ekwiwalent

Post autor: Sylwek »

Ekwiwalent należy się za akcje ratowniczo - gaśniczą lub ćwiczenia.

O udrażnianiu przepustów ustawa nic nie mówi... no chyba, że udrażnianie jest prowadzone w ramach akcji, np p.powodziowej.

To oficjalnie a nieoficjalnie ekwiwalent bywa wypłacany za dowożenie wianka na dożynki powiatowe, dowożenie dzieci do szkoły, zakopywanie zabitego przez samochód psa który zdechł w rowie... niewiele mnie może zdziwić.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat