UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

PiotrG
Posty: 185
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: PiotrG »

Tylko kolego zwróć uwagę na podstawę prawną wydania orzeczenia psychologicznego (też badania lekarskiego).
Badania psychologiczne (lekarskie) dotyczące zarobkowego wykonywania zawodu kierowcy mają swą podstawę prawną z ustawy o transporcie drogowym lub kodeksu pracy (nie pamiętam). Na pojazdy uprzywilejowane musi widnieć podstawa prawna z ustawy prawo o ruchu drogowym (jest też określony wzór orzeczenia psychologicznego i lekarskiego).

Tak na marginesie to te badania psychologiczne dla kierowcy zawodowego czy na pojazd uprzywilejowany nie różnią się prawie niczym.
Ja potrzebowałem orzeczenia z badania psychologicznego dla pojazdu uprzywilejowanego i na instruktora nauki jazdy (są inne podstawy prawne i muszą być odrębne orzeczenia) - przeszedłem jedno badanie psychologiczne ale powiedziałem pani doktor że potrzebuję dwa orzeczenia i mi je wydała (dopłaciłem 30 zł. za drugie orzeczenie)
Pozdrawiam

adam-psp
Posty: 1
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 11:43
OSP (gm., woj.): Jednorożec, mazowieckie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: adam-psp »

do Krolik19900906

"Jesli strazak slyszy syrene i biegnie do remizy, w tym czasie zlamie noge, to ubezpieczenie jako strazaka nie obejmie z tego wzgledu ze nie uczestniczyl jeszcze w akcji ratowniczej."


Jesteś w błędzie!!! akcja rozpoczyna się od momentu gdy właśnie słyszysz syrenę i biegniesz do straży.
u nas właśnie był przypadek gdy członek osp dobiegał do remizy, poślizgnął się i złamał rękę i dostał właśnie odszkodowanie.

orzeszek
Posty: 39
Rejestracja: pt 23 sty 2009, 08:49
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: orzeszek »

Jak ktoś wcześniej wspomniał, to wszyscy mają trochę racji.
Moim zdaniem, samochodem pożarniczym, osoba nie posiadająca uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, może kierować tylko wtedy, gdy dany pojazd nie jest w podziale bojowym.
Jeżeli samochód pożarniczy, nie jest wycofany z podziału bojowego, to w każdej chwili może zostać zadysponowany MSK lub PSK (jechać alarmowo)do akcji co wtedy ?

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: PiotrG »

orzeszek pisze:(...)osoba nie posiadająca uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, może kierować tylko wtedy, gdy dany pojazd nie jest w podziale bojowym.
Jeżeli samochód pożarniczy, nie jest wycofany z podziału bojowego, to w każdej chwili może zostać zadysponowany MSK lub PSK (jechać alarmowo)do akcji co wtedy ?

Nie bardzo rozumiem.
Co ma podział bojowy do pojazdu uprzywilejowanego ?!!
Samo posiadanie "kogutów" na dachu nie sprawia, że jest już uprzywilejowany w ruchu !
Zaprzaszam do powtórki przepisów kodeksu drogowego (np. definicja- jasno określa co to pojazd uprzywilejowany, a dalsze zapisy ustawy określają wymogi stawiane kierującym. Ustawa o ochronie ppoż. z kolei określa jakie wymogi musi spełniać strażak w tym kierowca - trzeba to wszystko spełnić równocześnie).
Pojazdami uprzywilejowanymi nie jeździ tylko straż pożarna a wymogi dla wszystkich są prawie takie same (jeśli chodzi o badania i zaświadczenia).
Pozdrawiam

orzeszek
Posty: 39
Rejestracja: pt 23 sty 2009, 08:49
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: orzeszek »

Co do jednej kwestii się zgodzę, że pojazdami uprzywilejowanymi nie tylko straż pożarna się porusza. Ale kolega pomylił chyba fora, jest to forum OSP i zajmujemy się tutaj kwestiami dotyczącymi straży pożarnej i problemami z nią związanymi. Jeżeli kolega jest członkiem OSP w co wątpię, to powinien wiedzieć co miałem na myśli.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: PiotrG »

Witam
Osoba nie posiadająca upranień do prowadzenia (kierowania) pojazdami uprzywilejowanym również może kierować pojazdem włączonym do podziału bojowego ! (musi posiadać odpowiednie prawo jazdy i zgodę właściciela pojazdu).
Nawet może jechać do AKCJI np. do usunięcia niebezpiecznych owadów - tu chyba strażacy nie jeżdzą na "kogutach" ?! (nie wszystkie wyjazdy do akcji są tzw. alarmowe)
A tak na marginesie to jak pojazd jest wycofany z podziału bojowego to raczej z powodu awarii i nie bardzo nim w tedy jeździć ?
Kiedy są potrzebne uprawnienia do prowadzenia (kierowania) pojazdu uprzywilejowanego ? - w tedy gdy jest pojazdem uprzywilejowanym w ruchu - a kiedy jest pojazdem uprzywilejowanym w ruchu ? - patrz definicja w ustawie prawo o ruchu drogowym.
Pozdrawiam

ps. jestem strażakiem, ba nawet członkiem OSP a kol. orzeszek to chyba nie posiada prawa jazdy, bo jakby posiadał to kodeks drogowy by znał

orzeszek
Posty: 39
Rejestracja: pt 23 sty 2009, 08:49
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: orzeszek »

Kolego Piotrze.
Orzeszek posiada pozwolenie na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych od ponad 20 lat i jest strażakiem osp jak i zawodowym i nigdy nie pozwoli, aby pojazdem pożarniczym oznakowanym kierowały osoby bez uprawnień na pojazdy uprzywilejowane w ruchu.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: PiotrG »

No to witam kolegę zawodowca :P
I masz rację.
Tylko w aspekcie prawnym, sama jazda 'bez kogutów' nie powoduje konieczności posiadania zaświadczenia o spełnieniu wymogów badań lekarskich i psychologicznych (tzw. uprawnienie na pojazdy uprzywilejowane) - wystarcza prawo jazdy i zezwolenie właściciela auta.
Dopiero włączając "koguty" (choć nie tylko) musisz posiadać takie zaświadczenie wydane przez Wójta/Burmistrza (dla członków OSP).
Kończąc (mam nadzieję, że nie kłótnię) pozdrawiam gorąco
Awatar użytkownika

Xamil
Posty: 31
Rejestracja: ndz 01 mar 2009, 23:29
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: Xamil »

Ja słyszałem, że aby kierować pojazdami znajdującymi się na stanie jednostki trzeba być zatrudnionym przez Urząd Gminy jako kierowca chociażby na 1/4 etatu.

Czy ktoś potwierdza te informacje? Chodzi mi o samochody nie znajdujące się w podziale bojowym (np. busik do spraw gospodarczych).

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: PiotrG »

Witam
Tak jak wcześniej pisałem to musi posiadać zgodę właściciela pojazdu.
Jak właścicelem "busika ds. gospodarczych" jast UG to oczywiście zgoda Wójta / Burmistrza i wg mnie nie musi być zatrudniony.
Jak właścielem OSP to zgoda od OSP (UG nie ma tu nic do tego).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

sekretaż
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 lis 2005, 16:06
OSP (gm., woj.): zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: sekretaż »

A tak wogóle to się troche zmieniło i wiek został podniesiony do 65 lat.
http://www.zosprp.pl/?q=content/limity- ... towniczych

Jarecki841104
Posty: 4
Rejestracja: czw 09 wrz 2010, 14:32
OSP (gm., woj.): Szklarska Poręba, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: Jarecki841104 »

Hmmmm do ostatniego komentarza napisanego przez sekretaża. Zgadza się więk członków ochotniczych straży pożarnej został podniesiony do 65 lat, a czy w statucie JOT (Jednostka Operacyjno Techniczna) też ten przepis podlega.????

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: Józek22 »

podłączę się do pytania,co z tym wiekiem członków JOT poniewaz w regulaminie JOT pisze że 18-50lat a tutaj informacja że do 65roku można jeździć,to już nic z tego nie rozumiem,znowu jakiś bubel czy co???
a co do jeżdżenia samochodem uprzywilejowanym to do odpowiedniego samochodu odpowiednia kategoria prawa jazdy,badania psychotechniczne i lekarskie oraz zgoda wójta/burmistrza i możesz spokojnie zasiadać za kólkiem
Awatar użytkownika

Lechu
Posty: 21
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 17:08
OSP (gm., woj.): Bełk woj. Ślaskie
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: Lechu »

Bez badań lekarskich i psychotechnicznych nie można kierować żadnymi pojazdami (kat.C) .
Jest jeszcze jedna kwestia: za badania "psycho" musi zapłacić gmina inaczej sa nieważne,np.jestem kierowcą w OSP i mam uprawnienia zapłacone przez gminę (nr.1),pracuję w PSP jako kierowca i posiadam uprawnienia zapłacone przez KM PSP (nr2) i pracując na 1/4 etatu jako kierowca w firmie posiadam uprawnienia nr3.Przepis jest taki że na badania wysyła pracodawca (w OSP gmina) i choć PSP i OSP to te same uprawnienia to jeden "pracodawca" nie może uznać uprawnień drugiego, taki absurd.Gdy ktoś pracował by w 5 firmach to musia by mieć 5 uprawnień (czyt.badań )

cob
Posty: 8
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 17:34
OSP (gm., woj.): www.osp-trzciana.pl
Status: Offline

Re: UPRAWNIENIA KIEROWCY SAMOCHODU UPRZYWILEJOWANEGO

Post autor: cob »

macie jakies niezwykłe wymagania w waszych gminach że musicie miec pozwolenie od wójta czy burmistrza na prowadzenie auta w osp, tylko dlaczego bo nierozumiem? wójt czy burmistrz nie jest właścicielem ani dysponentem aut w osp, właścicielem jest dana jednostka osp czyli dysponentem jest naczelnik lub prezes osp. Co do prowadzenia auta uprzywilejowanego oczywiście jest potrzebne uprawnienie i badania , ale auto uprzywilejowane jest wtedy gdy ma włączone sygnały świetlne i dzwiękowe, jeśli się jedzie bez kogutów jest wtedy normalnym autem służbowym które może prowadzić każda osoba z danym prawem jazdy ale musi być zgoda dysponenta czyli prezesa lub naczelnika i nie musi być na piśmie, np do zatankowania żuka wystarczy kat b, a do stara kat c + kwalifikacje do prowadzenia samochodów ciężarowych ale niestety musi być to kwalifikacja wystawiona na daną firme czyli w tym przypadku osp
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat