Nadawanie Stopni w OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
strazak5
Posty: 40
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: strazak5 »

Ten temat ostatnio budzi wątpliwości. A mianowicie w żadnej jednostce z tego co wiem niema sposobu nadawania Stopni Strażaka. Wiadomo tylko jak nadać stopnie Funkcyjne jak np. Prezes, czy też Naczelnik , Sekretarz. To jest wiadomo.
Ja opracowałem przykładowy sposób nadawania Stopni w OSP tych pozostałych jak np. Starszy Strażak. Chciałem prosić o opinie czy wam się to podoba czy może coś w tym zmienić.

Nadawanie Stopni w OSP - za co można dostać wyższy stopień w OSP

1) Strażak - zapisanie się do Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wykonanie badań lekarskich

2) Starszy Strażak - ukończenie kursu strażak szeregowy
- ukończone „Szkolenia podstawowego strażaków i ratowników
OSP- Część I”
- strażak po stażu w jednostce 5 lat

3)Dowódca Roty - ukończenie „Szkolenia podstawowego strażaków i ratowników
OSP- Część II”( Aparaty powietrzne i Pierwsza pomoc),

4) Pom. Dow.Sekcji - ukończenie dodatkowego „Szkolenia Ratowników Medycznych ” i staż 5 lat
- ukończenie dodatkowych szkoleń- specjalistycznych i staż 5 lat

5) Dow. Sekcji - ukończenie „Szkolenia Dowódców”

6) Pom.Dow.Plutonu - Strażak który ukończył Szkolenie Naczelników

7) Dow. Plutonu - Naczelnik Straży mający Szkolenie Naczelników
- Zastępca- Naczelnika Straży mający Szkolenie Naczelników.
Ostatnio zmieniony pt 26 lut 2010, 21:54 przez strazak5, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: kamil237 »

Jak dla mnie to całkiem dobry system i mógłby się sprawdzić. W końcu było by wiadomo co za co i dla kogo. Zaproponuję go u siebie w jednostce :D

I nie żebym się czepiał ale aparaty mamy powietrzne a nie tlenowe, tlenowa jest butla w torbie PSP R1 :lol:

Dzięki.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Topic author
strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: strazak5 »

Dzięki kolego o to właśnie mi chodziło.
Mam nadzieje że i inni druhowie rozpowszechnią
to po swoich jednostkach.

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Sernik »

Moim zdaniem nadanie stopnia Strażaka za samo zapisanie się do OSP jest bez sensu. Pomyślcie na zdrowy chłopski rozum Strażakiem zostaje ktoś kto ukończy kurs szeregowych (podstawowy) nie ważne czy cz. I czy II z aparatami powietrznymi. Starszego strażaka można uzyskać np. po kilkuletnim stażu i uzyskaniu kursów specjalistycznych. Pozdrawiam

Topic author
strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: strazak5 »

Sernik pisze:Moim zdaniem nadanie stopnia Strażaka za samo zapisanie się do OSP jest bez sensu. Pomyślcie na zdrowy chłopski rozum Strażakiem zostaje ktoś kto ukończy kurs szeregowych (podstawowy) nie ważne czy cz. I czy II z aparatami powietrznymi. Starszego strażaka można uzyskać np. po kilkuletnim stażu i uzyskaniu kursów specjalistycznych. Pozdrawiam
"Moim zdaniem nadanie stopnia Strażaka za samo zapisanie się do OSP jest bez sensu." - tu kolego jesteś w błędzie, a kiedy można zostać strażakiem, tylko wtedy jak się zapiszemy do straży, przecież to podstawowy stopień w straży. To jakie dasz funkcje w straży tym wszystkim co nie mają żadnego wyszkolenia, a niedawno zapisali się do straży.
To kim dla ciebie oni są. Mam tylko zamiar do funkcji Starszy Strażak dopisać - po stażu 5 lat w straży .

Kolego Sernik a jaką masz ty funkcje w swojej jednostce?
Ostatnio zmieniony śr 27 sty 2010, 00:00 przez strazak5, łącznie zmieniany 1 raz.

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Sernik »

To jeżeli zapisze się do seminarium otrzymuje na wejściu stopień księdza tak porównawczo wynika z Waszych propozycji. 10 lat to może trochę za dużo jak na starszego strażaka. U mnie w jednostce osoby zapisane do straży bez przeszkolenia są członkami stowarzyszenia jednak tytuł strażaka otrzymują po zdaniu egzaminu na szeregowego (szkolenie podstawowe) i moim zdaniem jest to jak najbardziej sprawiedliwe - nie poniżajmy się do takiego stopnia że członek bez jakichkolwiek szkoleń ma stopień strażaka i członek ze szkoleniem też ma tytuł strażaka. Moja działalność w OSP trwa od 4 lat mam ukończone kursy podstawowy (2 części) oraz specjalistyczne (rat. med., obsługa technicznego sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego, obsługa sprzętu mechanicznego (pilarki, piły do betonu)) i na mundurze jak na razie mam stopień strażaka. Pozdrawiam !

Topic author
strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: strazak5 »

To widzisz kolego może 10 lat to za dużo, do możemy dać 5lat.
Skoro dajesz takie przykłady to nie wiesz chyba jak jest w PSP. Każdy kto tam wstąpi a ma ukończoną jakąś szkołe pożarnicza to odpowiednio dostanie stopień funkcyjny. Jako strażak zaczyna tylko taki normalny co mu się uda dostać do PSP bez żadnej szkoły pożarniczej.
A co do ciebie kolego to trochę mi szkoda ciebie bo nie umiesz walczyć o swoje. To będziesz kończył wiele tych kursów, czynnie będziesz działał w swojej jednostce i cały czas będziesz tylko zwykłym strażakiem. A może w waszej jednostce są tylko zwykli strażacy i zarząd- prezes, naczelnik, skarbnik, sekretarz i inni. Może pora to zmienić.
Możesz kolego i ty coś sensownego zaproponować może będzie bardziej obiektywne.

Topic author
strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: strazak5 »

Może ktoś przedstawi jak są w jego jednostce nadawane stopnie funkcyjne oprócz tych z zarządu.

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Sernik »

Co do porównania z PSP w sprawie przeszkolonych - dajesz zły przykład ponieważ człowiek po szkole pożarniczej ma wykształcenie z tej dziedziny (czyli jest przeszkolony) i jest przydzielany na jak najbardziej słuszne stanowisko, a człowiek który dostaje się do PSP bez żadnego szkolenia musi takowe odbyć aby wyjechać do akcji (rozpocząć służbę) i on dopóki nie ukończy tego szkolenia nie jest strażakiem. Widziałeś kiedyś strażaka PSP przyjętego do pracy wczoraj "z naboru" bez pojęcia o pożarnictwie, który jutro jedzie do akcji ? Bo ja nie.
Niestety większość nie przejmuje się nadawaniem stopni funkcyjnych w OSP, sam pewnie wiesz że czasy są jakie są, każdy chce coś dla swojej jednostki uskrobać tak żeby się to jakoś kręciło. Jeszcze w niektórych jednostkach jest tak, że jak młodszy stażem w straży zostanie albo zasługuje na funkcję np. starszego strażaka albo dowódcy roty to starszyzna strażacka stwierdza że jak on może się mianować na wyższe stanowiska itp. Nie mówię że Wasze propozycje są złe, ale pozostaję przy swoim zdaniu, że stopień strażaka należy się członkowi straży, który ukończył szkolenie podstawowe (tzw. szeregowego OSP) a wyższe stopnie otrzyma po np. stażu służby i szkoleniu specjalistycznym np. ratownika medycznego.
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: marcinas7majster »

Moim skromnym zdaniem również bez sensu jest dawanie komuś stopnia strażaka od razu po zapisaniu się do OSP. Ten stopień powinna otrzymać osoba, która przeszła co najmniej szkolenie podstawowe strażaków ratowników, a co do stopnia starszego strażaka, to powinien być on nadany strażakowi powiedzmy po 5 latach czynnej działalności w OSP i zdobyciu w tym okresie jakichś dodatkowych szkoleń :) To tylko moje zdanie... można się z nim zgodzić albo nie ;)

Topic author
strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: strazak5 »

marcinas7majster pisze:Moim skromnym zdaniem również bez sensu jest dawanie komuś stopnia strażaka od razu po zapisaniu się do OSP. Ten stopień powinna otrzymać osoba, która przeszła co najmniej szkolenie podstawowe strażaków ratowników, a co do stopnia starszego strażaka, to powinien być on nadany strażakowi powiedzmy po 5 latach czynnej działalności w OSP i zdobyciu w tym okresie jakichś dodatkowych szkoleń :) To tylko moje zdanie... można się z nim zgodzić albo nie ;)
Ale kolego czemu tak twierdzisz. To w waszej jednostce członkowie wspierający też nie są strażakami i nie noszą mundurów strażackich. Przecież pewnie nie maja szkoleń.
A co z tymi starszymi strażakami co są w jednostce kilka lat i nie mają żadnych szkoleń. Też nie powinni mieć stopnia strażaka???
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: marcinas7majster »

Hmmm i teraz chwila zastanowienia ;) No może i nie mam racji.. takie było tylko moje zdanie. U nas w jednostce nie mamy członków wspierających i nie wiem jak się do tej sprawy odnieść ale znowu powiem, że jak? ktoś kto tylko wspiera finansowo, a nigdy nie był na żadnej akcji może być nazwany prawdziwym strażakiem. Członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej owszem.. ale strażakiem.. hmmm jakoś mi się to nie widzi ;) A na temat tych starszych panów co jeszcze są w naszych jednostkach wypowiem się w ten sposób, że kiedyś, to żaden z nich nie miał szkolenia i każdy był strażakiem, i niech tak zostanie ;) ale teraz są inne czasy i wszystko powinno funkcjonować w sposób jakiś bardziej unormowany czy bardziej prawny .. nie wiem jak to ująć ;)

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Sernik »

Zgodzę się z wypowiedzią poprzednika - czasy się zmieniły i jeżeli ma to wszystko funkcjonować normalnie i zgodnie z przepisami powinniśmy dbać o to komu i za co nadajemy stopnie. Dalej będę twierdził swoje - strażakiem zostaje osoba, która jest zapisana do OSP i UKOŃCZYŁA kurs szeregowego OSP. Dawniej było jak było - kto przyleciał do remizy ten pojechał na akcje (tzw. pospolite ruszenie) a teraz niestety kolego trzeba się dostosować do nowych wymagań cywilizacja idzie na przód. Jeżeli ktoś chce zostać strażakiem proszę bardzo ale stopień otrzyma jak ukończy kurs.

aspirancik
Posty: 67
Rejestracja: czw 26 cze 2008, 07:51
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: aspirancik »

Jednocześnie się zgodzę i nie zgodzę z przedmówcami.
Zgadzam się, jeśli chodzi o strażaków podziału bojowego, nieważne czy obecnych, czy byłych. Stopień strażaka powinien być nadany dopiero w momencie ukończenia kursu I stopnia.
Nie zgadzam się, ponieważ Straż Pożarna to nie tylko członkowie podziału bojowego. W statucie bodajże jest napisane, iż każdy strażak, niezależnie czy jest członkiem czynnym, czy wspierającym ma prawo do noszenia munduru. I tutaj moje pytanie: Co zrobić z takim członkiem, który niejednokrotnie więcej robi dla OSP niż ten będący w podziale bojowym? Wypadałoby mu dać jakiś stopień prawda? Bo przecież jest strażakiem, tak jak każdy inny należący do tej organizacji.
Odpowiedzcie mi na to pytanie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: marcinas7majster »

A nie jest czasem napisane, że członek zwyczajny może nosić mundur? A co do członków wspierających, to moje zdanie jest takie, że nawet jeśli są członkami wspierającymi czy honorowymi, to we względu na to, że są członkami OSP mogą skorzystać ze szkolenia podstawowego, jeśli takowe będzie organizowane. A wraz z ukończeniem kursu mają stopień strażaka. Sama przynależność takiej osoby do OSP oraz pomoc w działalności czyni tą osobę strażakiem ale w potocznym tego słowa znaczeniu. Moim zdaniem nie można mylić pojęć: strażak jako członek OSP, oraz strażak jako stopień w OSP.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat