Czy muszę czekać rok??

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Rchms
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 26 sty 2010, 21:11
Status: Offline

Czy muszę czekać rok??

Post autor: Rchms »

Witajcie!
jestem tu nowy, lecz przeszukałem forum i nie znalazłem podobnego tematu.

A więc w tym roku wybieram się do OSP a do 18 brakuje mi 3 miesiące. Już złożyłem podanie lecz pan naczelnik uswiadomił mnie ze i tak będę musiał rok poczekać.

I tu moje pytanie gdybym na czas 3 miesiecy (tych które brakują do 18) zapisał się do MDP czy musiał bym potem czekać rok na slubowanie kursy i akcje.

Proszę o szybką odpowiedz.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: Artur »

Kolego! żeby należeć do OSP musisz mieć 18 lat ukończone no chyba że jest MDP to do możesz się zapisać do MDP. Do akcji możesz wyjechać po ukończeniu szkolenia podstawowego i szkoleniu BHP. Ślubowanie zależy od tego kiedy w Waszej jednostce coś takiego było by organizowane.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: strazak5 »

Rchms pisze:Witajcie!
jestem tu nowy, lecz przeszukałem forum i nie znalazłem podobnego tematu.

A więc w tym roku wybieram się do OSP a do 18 brakuje mi 3 miesiące. Już złożyłem podanie lecz pan naczelnik uswiadomił mnie ze i tak będę musiał rok poczekać.

I tu moje pytanie gdybym na czas 3 miesiecy (tych które brakują do 18) zapisał się do MDP czy musiał bym potem czekać rok na slubowanie kursy i akcje.

Proszę o szybką odpowiedz.

Zależy jaka jest sytuacja w jednostce do której chcesz się zapisać.
Jak chcesz jak najszybciej zapisać się do straży, przyjąć ślubowanie,
ukończyć kurs podstawowy oraz zacząć jeździć do akcji to zrób tak:
- Złóż podanie do zarządu tej jednostki dopiero po ukończeniu 18 lat( nie będziesz potrzebował zgody rodziców, anie nie będziesz musiał przenosić się z MDP - takie podania sa na stronie zarządu wojewódzkiego zwane deklaracją)
- jak przyjmie podanie prezes lub naczelnik to poproś by zwołali posiedzenie zarządu na którym zarząd może podjąć uchwałe o zapisaniu cię do ich jednostki oraz o twoim ślubowaniu,
- jak podejmą taką uchwalę i zapiszą cię to naczelnik za zgodą komendanta Gminnego może wysłać cie na badania lekarskie,
- a póżniej jak tylko będzie kurs strażaków to naczelnik może cię wysłać na taki kurs,
- i po ukończeniu tego kursu z badaniami lekarskimi będziesz uprawniony do brania udziału w akcjach.
Dużo zależy od składu zarządu w tej jednostce jak oni postąpią. Mogą to załatwić szybko albo czekać do następnego roku.
Pozdrawiam i życzę szybkiego wstąpienia w szeregi OSP a później do JOT.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: Straszak »

Strażak 5
Nie do końca się zgadzam z Tobą że dopiero po ukończeniu 18 lat nie musi mieć zgody na przynależność do stowarzyszenia.

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach Dz.U.2001.79.855 tekst jednolity jasno określa kto musi mieć zgodę przedstawicieli ustawowych.
Art. 3. 1. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawionym praw publicznych.
2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
3. Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.
Również § 10 projektu statutu OSP , tak samo interpretuje konieczność zgody opiekunów ustawowych na przynależność do stowarzyszenia osób małoletnich
Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej może zostać osoba, która skończyła .......... lat, uzyskała zgodę opiekunów ustawowych, jeśli ma mniej niż 16 lat, i złożyła przyrzeczenie.
2. Członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku od 16 do 18 lat przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze.
3. Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych nie biorą udziału w akcjach ratowniczych prowadzonych przez OSP.
Reasumując do ukończenia 16 roku życia, musisz posiadać zgodę opiekunów ustawowych, po 16 roku nawet bez zgody opiekunów ustawowych możesz się zapisać do różnych stowarzyszeń (w tym do OSP).
Jeżeli ktoś ci tego odmówi, łamie obowiązujące prawo.
Nie mniej jednak mile widziana jest zgoda opiekunów ustawowych, na Twoją przynależność do stowarzyszeń.

Pozdrawiam.

Straszak

ccharlottenz33
Posty: 5
Rejestracja: pt 26 lut 2010, 07:56
OSP (gm., woj.): gmbfgfdgfdgfgf woj
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: ccharlottenz33 »

Forum zawsze są pomocne w taki czy inny, jakikolwiek, flights to hawaii Jest to dobry sposób, aby zacząć wyremontować swoje marzenia w rzeczywistość świata.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
key west vacations

OSPZelewo
Posty: 7
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 22:58
OSP (gm., woj.): osp Żelewo gm Stare Czarnowo woj Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: OSPZelewo »

Gdy jednostka OSP nie posiada MDP może mieć w szeregach 16 latków? I przysługuje im bierne i czynne prawo wyborcze? A do jakich grupy członków w tedy należą?

Villagemen
Posty: 13
Rejestracja: sob 02 sty 2010, 07:59
OSP (gm., woj.): Wieliczka , małopolskie
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: Villagemen »

ślubowanie?
gdzie w przepisach jest taki obowiązek?
Jeśli złożyłem deklarację i zarząd ją przyjął to jestem strażakiem (członkiem stowarzyszenia) czy mam szkolenia i badania czy nie.
Mam rację?

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: dawid_a »

Hmm - słubowanie - tworząc u nas MDP zrobiliśmy im ślubowanie. Samo MDP powstało po to aby rozwijać OSP i aby Zarząd wiedział kto kiedy kończy 18 lat i słał go od razu na badania i szkolenia (tzn uwzględniał w planowanych szkoleniach).
Bycie członkiem OSP nie oznacza automatycznie wyjazdu do akcji.

Często udaje się zrobić tak że ktoś rocznikowo mający 18 lat (urodzony w np we wrześniu jedzie na kurs w styczniu nie mając ukończonych 18 lat) i nikt nie robi problemów. Przynosi papier od opiekunów prawnych, jedzie na badania, jedzie na szkolenie ale do faktycznego ukończenia 18 lat (przypadek o którym pisałem czeka do września) nie wyjeżdza do akcji (wyjedzie jak ukończy faktycznie).

Zarząd przeważnie musi zebrać się 4 razy w roku (zależnie od statutu) więc nie wiem skąd ten pośpiech z przynależnością ;)

krystian1901
Posty: 17
Rejestracja: śr 07 kwie 2010, 19:00
OSP (gm., woj.): Szerzyny, małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: krystian1901 »

mam pytanie do Straszaka :) ok jesli juz trzeba to zgode rodzicow (mimo ze ma sie ukonczone 16 lat u nas tego wymagaja) to jak ona powinna wygladac??
Zapraszamy na http://ospszerzyny.pl/ :)

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: Straszak »

Witam.

Podaj maila to podeśle Ci wzory, kwestionariusza, który ja wymagam jak wstępuje się do OSP, wzór deklaracji członkowskiej, oraz wzór zgody rodziców (opiekunów prawnych na wstąpienie do OSP).

Wzory "papierów" zrobiłem na użytek naszej OSP, ale można je wykorzystać wszędzie.

Pozdrawiam.

krystian1901
Posty: 17
Rejestracja: śr 07 kwie 2010, 19:00
OSP (gm., woj.): Szerzyny, małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: krystian1901 »

wielkie dzieki a to moj adres krystian1901@o2.pl
Zapraszamy na http://ospszerzyny.pl/ :)

toyota210
Posty: 6
Rejestracja: śr 05 maja 2010, 13:24
OSP (gm., woj.): Trans-Siberian Orchestra
Status: Offline

Re: Czy muszę czekać rok??

Post autor: toyota210 »

Sposób, w jaki sposób próbował wyjaśnić kilka postów na tutaj wydaje mi się inny ... Z pewnością istnieją różne stanowiska w tutaj, ale ja nie zrobił znaleźć żadnego stanowiska związane z projektami, które są wymienione w ... jeśli ktoś ma informacje o tym, czy powiedz mi! No aktualizacje związane z tym post? jeśli tak nie mów mi! Czy jest jakiś post dotyczące tego rodzaju projektów?


_________________________________
ssat practice test | toefl practice test | usmle practice test | wonderlic practice test
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat