Mam pytanie.....

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Paszeko01
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 12 mar 2010, 22:30
Status: Offline

Mam pytanie.....

Post autor: Paszeko01 »

Mam pytanie jaki ma status członek OSP/członek zarządu/ usunięty z jednostki na mocy decyzji zarządu, który odwołał się od tej decyzji do Walnego Zebrania w Statutowym terminie? A zarząd nie zwołał Walnego Zebrania ani w wymaganym terminie ani nie postawił kwesti odwołania na żadnym z odbytych planowo zebrań sprawozdawczych. Po prostu zamieciono sprawę pod dywan. Czy Zarząd ma prawo usunąć członka Członka Zarządu bez akceptacji Walnego Zebrania???
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Mam pytanie.....

Post autor: kamil237 »

§ 14

Członkostwo ustaje na skutek:
1) skreślenia z listy lub wykluczenia członka zwyczajnego,
2) skreślenia z listy członków zwyczajnych dokonuje zarząd OSP w następujących przypadkach:
a) rezygnacji z członkostwa złożonej przez członka na piśmie.
b) nie usprawiedliwionego zalegania przez członka z opłatą składek za okres przekraczający 12 miesięcy, mimo pisemnego upomnienia.
c) śmierci członka.
3) wykluczenia członka zwyczajnego dokonuje zarząd OSP w następujących wypadkach:
a) prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem.
b) popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka OSP lub godzi w dobre imię OSP.
4) przed podjęciem uchwały w sprawach określonych w ust. 2 pkt. 2 i w ust. 3 zarząd umożliwia członkowi OSP złożenie wyjaśnienia na piśmie lub osobiście na posiedzeniu zarządu.
5) od uchwały zarządu w sprawie, o której mowa w ust. 2 pkt. 2 i ust. 3, członek OSP może odwołać się w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu do walnego zebrania, którego uchwała jest ostateczna.
6) do czasu rozpatrzenia odwołania członek zwyczajny nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych niniejszym statutem.
7) skreślenie z listy członków zobowiązuje do zwrotu umundurowania i innych przedmiotów należących do OSP.

Cóż moim zdaniem jeżeli zarząd nie wywiązał się ze swojego obowiązku jakim niewątpliwie jest rozpatrzenie odwołania to osoba ta wciąż jest członkiem OSP. Pomimo tego iż do momentu rozpatrzenia odwołania zgodnie ze statutem (wzorcowym) osoba ta nie korzysta z praw członka OSP ale skoro wcale nie zostało zwołane walne zebranie w tej sprawie i odwołanie nie zostało rozpatrzone... Sprawę powinniście zgłosić do Waszego zarządu powiatowego ZOSP RP. Ponieważ takie działanie obecnego zarządu jest niezgodne z prawem i tam też powinniście uzyskać odpowiedź czy faktycznie osoba ta zachowała prawa członka OSP. A takie zachowanie zarządu jest bardzo dobrym i jak najbardziej uzasadnionym pretekstem do złożenia wniosku o odwołanie całego zarządu.
Cóż myślę, że powinniście kontaktować się z zarządem ZOSP RP ponieważ sprawa nie jest do końca jasna. Muszą udzielić wam pomocy. W końcu od czegoś tam są :)
Pozdrawiam.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Villagemen
Posty: 13
Rejestracja: sob 02 sty 2010, 07:59
OSP (gm., woj.): Wieliczka , małopolskie
Status: Offline

Re: Mam pytanie.....

Post autor: Villagemen »

Przede wszystkim ustanie członkostwa ustaje na skutek podjęcia uchwały, Jeśli nie było uchwały skreślającej z listy członków to nadal jesteś członkiem

Villagemen
Posty: 13
Rejestracja: sob 02 sty 2010, 07:59
OSP (gm., woj.): Wieliczka , małopolskie
Status: Offline

Re: Mam pytanie.....

Post autor: Villagemen »

a)prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem.
b) popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka OSP lub godzi w dobre imię OSP.
Tylko co jeśli to Prezes OSP właśnie działa na szkodę OSP a Zarząd to jego kolesie? :)

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Mam pytanie.....

Post autor: Straszak »

Nadzór nad stowarzyszeniami pełni Starosta, tam powinniście się zwrócić. Zarząd Oddziału gminnego, powiatowego, wojewódzkiego, itd, nie jest strona w "konflikcie".
OSP jest niezależnym stowarzyszeniem, może należeć do Związku OSP, ale nie musi i władze Związku nie mogą, więcej nie maja prawa decydować o wewnętrznych sprawach stowarzyszenia.
Tak jak wcześniej wspomniałem, Starosta pełni nadzór nad stowarzyszeniami i tylko On może decydować o prawomocności uchwał Zarządu NIEZALEŻNEGO STOWARZYSZENIA.
Jeżeli takich uchwał zabrakło, może domagać się usunięcia niedociągnięć w pracy Zarządu jeżeli one istnieją.

Pozdrawiam.

Topic author
Paszeko01
Posty: 2
Rejestracja: pt 12 mar 2010, 22:30
Status: Offline

Re: Mam pytanie.....

Post autor: Paszeko01 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, ale sprawa wyjaśniła się jakby sama. Otóż na ostatnim ''Walnym'' zebrani uchylili decyzję zarządu i przywrócili strażaka do pełni praw i obowiązków. Ponad to z powodu wcześniejszego samorozwiązania się zarządu został wybrany nowy zarząd a w/w strażak nie wyraził zgody na ponowne kandydowanie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat