Ekwiwalent

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

mario74
Posty: 35
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 01 wrz 2015, 06:31
OSP (gm., woj.): OSP pow.strażacki
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: mario74 »

Witam.
W naszej gminie czas udziału w akcji liczony jest od momentu zadysponowania do powrotu do remizy,oczywiście zgłoszonego do PSK.
Nie rozumiem dlaczego miało by być inaczej, przecież wyjeżdżając z remizy jesteśmy w akcji a że ktoś twierdzi inaczej to według mnie po prostu się czepia.

akusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 19 sty 2016, 23:20
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Gliwice
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: akusz »

Teraz jest o tyle dobrze, bo w razie problemu można skorzystać z porady prawnej droga on-line.

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: mariano osp »

darek524 pisze: Do tej pory było tak że raz na pół roku wystawialiśmy wniosek z wyszczególnieniem akcji i osób które w nich brały udział z dokładnym czasem akcji, a pani z urzędu jeździła do KP aby sprawdzić wiarygodność, i jeszcze odcinała z każdej akcji (różnie w zależności od odległości) czas na dojazd i powrót z akcji tłumacząc że dojazd i powrót nie liczy się do ekwiwalentu.
Proszę nie myślcie że tak walczymy bo wyjeżdżamy dla kasy, nie nasi druhowie cały ekwiwalent przekazują na jednostkę i za te pieniądze się dozbrajamy!
Po pierwsze - widocznie wasi ochotnicy są bardzo niewiarygodni dla Urzędu Gminy jeżeli pani z urzędu dodatkowo jeździ do PSP i sprawdza. A może ta pani jest bardzo nieufna wobec was, bo jakby nie było ekwiwalent to finanse publiczne i boi się o każdy wydany grosz.

Po drugie - kiedy piszesz, że pani z urzędu oprócz wyjazdu do PSP jeszcze dodatkowo skraca czasy odliczając dojazd i powrót to już się nazywa szczytem bezczelności lub pospolitym chamstwem.

Do tej pory nie spotkałem się z taką sytuacją. U nas zawsze czas liczony jest od chwili zadysponowania (np. uruchomienia syreny) aż do powrotu do remizy. Wszystko zgłoszone drogą radiową do PSK i potwierdzone. W takim przypadku jak wasz sprawa kwalifikuje się do sądu bo nie mają żadnych podstaw prawnych. Udział w zdarzeniu zawsze jest liczony od zadysponowania do powrotu do remizy. Jeżeli urzędy robią to jak u was to robią ŹLE.

Po trzecie - zbiorczy wniosek półroczny jest dla mnie trochę niewygodny. My praktykujemy wypisywanie wniosku po każdej akcji. Dzięki temu mamy dodatkowo fizyczny wykaz ilości wyjazdów do zdarzeń i udział w nich poszczególnych osób. Urząd Gminy przy każdym wniosku ma wgląd do tego gdzie byliśmy (rodzaj zdarzenia) i kto uczestniczył.

darek524
Posty: 14
Rejestracja: śr 19 lut 2014, 23:53
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: darek524 »

"Po drugie - kiedy piszesz, że pani z urzędu oprócz wyjazdu do PSP jeszcze dodatkowo skraca czasy odliczając dojazd i powrót to już się nazywa szczytem bezczelności lub pospolitym chamstwem"

No teraz na koniec roku pani z urzędu powiedziała nam że nie dostaniemy ekwiwalentu za wyjechanie do fałszywego alarmu bo to nie była akcja jak to ona nazwała " nie było zagrożenia pożarowego". Ale to że my jeździliśmy ponad godzinę po lasach i szukaliśmy ognia bo takie było zgłoszenie to już jest nie ważne.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: mateo691 »

darek524 pisze:"Po drugie - kiedy piszesz, że pani z urzędu oprócz wyjazdu do PSP jeszcze dodatkowo skraca czasy odliczając dojazd i powrót to już się nazywa szczytem bezczelności lub pospolitym chamstwem"

No teraz na koniec roku pani z urzędu powiedziała nam że nie dostaniemy ekwiwalentu za wyjechanie do fałszywego alarmu bo to nie była akcja jak to ona nazwała " nie było zagrożenia pożarowego". Ale to że my jeździliśmy ponad godzinę po lasach i szukaliśmy ognia bo takie było zgłoszenie to już jest nie ważne.
Darek Idź KP/KM PSP powiedz jaka jest sprawa i zapytaj czy mogli by napisać jak się liczy czas akcji.... niech przybiją pieczątkę, potem pójdź do UG pokaż jej to, a jak nie pomoże to gminny zarząd OSP niech się włączy i burmistrz ;)

durszlak
Posty: 1
Rejestracja: wt 02 lut 2016, 11:26
OSP (gm., woj.): Ochotniczych Straży Pożarnych
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: durszlak »

Ja tak zrobiłem i po problemie

maniek1203
Posty: 41
Rejestracja: pt 01 mar 2013, 16:53
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: maniek1203 »

Jak to jest że w naszej gminie albo i nawet powiecie nie ma czegoś takiego jak ekwiwalent dla strażaka? Czym jest to regulowane? Kto decyduje czy te pieniądze są czy nie?

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: mateo691 »

maniek1203 pisze:Jak to jest że w naszej gminie albo i nawet powiecie nie ma czegoś takiego jak ekwiwalent dla strażaka? Czym jest to regulowane? Kto decyduje czy te pieniądze są czy nie?
Cóż ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych i szkoleniach jest ustawowy, jednak w mojej gminie jednostki zrezygnowały z wypłacania ekwiwalentu za udział w szkoleniach ;)

Zapraszam do lektury http://www.zosprp.pl/files/prawo/ekwiwa ... alentu.pdf
Awatar użytkownika

kobirn10
Posty: 2
Rejestracja: wt 02 lut 2016, 22:37
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: kobirn10 »

Fajnie, dzięki :)
W miłości ludzie nie mogą być jednością, do uczucia trzeba dwojga.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: kwas »

[quote="mateo691"][quote="maniek1203"]Cóż ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych i szkoleniach jest ustawowy, jednak w mojej gminie jednostki zrezygnowały z wypłacania ekwiwalentu za udział w szkoleniach ;)/quote]

A na jakiej podstawie jednostki zrezygnowały z wypłacania ekwiwalentu?

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: mateo691 »

A na jakiej podstawie jednostki zrezygnowały z wypłacania ekwiwalentu?[/quote]

Na takiej iż uważamy, że samo szkolenie jest wystarczającą zapłatą, bo nie szkolimy się dla pieniędzy- prawda?
Po drugie koszt wypłaty ekwiwalentu za szkolenia, dla gminy byłby sporym obciążeniem....
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: kwas »

Kolego. Każda organizacja ma obowiązek działania zgodnie z literą prawa, czyli ma nakaz realizacji prawa i jego przestrzegania. A uważanie nie jest ani podstawą prawną ani obowiązującym prawem. Nie abym się wymądrzał. Po prostu nie można sobie stwierdzić, że uważamy tak czy siak i tak będziemy sobie działać. Nalezy stosować obowiązujące prawo. A one stwierdza, że strażakowi nalezy się ekwiwalent. I nie ważne czy on ten ekwiwalent chce czy nie chce. Mu się on należy jak psu zupa na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej. A to że jest to obciążenie dla gminy to oczywiste. Jak radni realizują sobie super hiper niestworzone pomysły to to też jest obciążenie dla gminy. Tylko że oni nie muszą tego zawsze realizować a gmina i tak w stosunku do was ma przestrzegać prawa.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: mateo691 »

kwas pisze:Kolego. Każda organizacja ma obowiązek działania zgodnie z literą prawa, czyli ma nakaz realizacji prawa i jego przestrzegania. A uważanie nie jest ani podstawą prawną ani obowiązującym prawem. Nie abym się wymądrzał. Po prostu nie można sobie stwierdzić, że uważamy tak czy siak i tak będziemy sobie działać. Nalezy stosować obowiązujące prawo. A one stwierdza, że strażakowi nalezy się ekwiwalent. I nie ważne czy on ten ekwiwalent chce czy nie chce. Mu się on należy jak psu zupa na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej. A to że jest to obciążenie dla gminy to oczywiste. Jak radni realizują sobie super hiper niestworzone pomysły to to też jest obciążenie dla gminy. Tylko że oni nie muszą tego zawsze realizować a gmina i tak w stosunku do was ma przestrzegać prawa.
Zrzekliśmy się ekwiwalentu za szkolenia i nikt nie może Cię zmusić abyś go przyjmował.....
Równie dobrze możesz zrezygnować z całego ekwiwalentu; to nie jest obligatoryjne, że nawet jak nie chcesz to musisz brać....
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: kwas »

Kolego nie zrozumiałeś mnie. Zapytałem na jakiej podstawie zrezygnowaliście z ekwiwalentu. A Ty odpowiadasz, że na takiej iż tak uważacie. To nie jest podstawa do rezygnacji. Teraz piszesz, że sie zrzekliście. To już jest konkretniejsza odpowiedź. Rozumiem, że każdy z członków OSP zrzekł się osobiście (dla celów dowodowych najlepiej w formie pisemnej) prawa do ekwiwalentu. Nie na podstawie jakiejś tam uchwały zarządu czy też walnego zebrania tylko osobiście.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: mateo691 »

kwas pisze:Kolego nie zrozumiałeś mnie. Zapytałem na jakiej podstawie zrezygnowaliście z ekwiwalentu. A Ty odpowiadasz, że na takiej iż tak uważacie. To nie jest podstawa do rezygnacji. Teraz piszesz, że sie zrzekliście. To już jest konkretniejsza odpowiedź. Rozumiem, że każdy z członków OSP zrzekł się osobiście (dla celów dowodowych najlepiej w formie pisemnej) prawa do ekwiwalentu. Nie na podstawie jakiejś tam uchwały zarządu czy też walnego zebrania tylko osobiście.
Rezygnacja to synonim zrzeknięcia się, ale to tak na marginesie. ;)
Ja nie rozumiem po co drążymy ten temat, zrzekliśmy się i każdy ma takie prawo.... może jeszcze mam podać ustawę( z późniejszymi zmianami), artykuł, rozporządzenie MSWiA, ustawę rady gminy , pismo zrzekające się każdego członka z osobna.... Pytam się po co? Przecież to bezsensowna rozmowa.

Kolega maniek1203 zapytał czym jest regulowany ekwiwalent i odpowiedziałem na to. Dlaczego zrezygnowaliśmy z ekwiwalentu za szkolenia też odpowiedziałem- Uważamy iż szkolenie jest wystarczającą zapłatą i na tym temat powinien się skończyć...
Pozdrawiam serdecznie ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat