Ekwiwalent

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

firerun
Posty: 428
Rejestracja: śr 06 sie 2014, 10:50
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: firerun » pt 09 sty 2015, 10:46

Jeśli to nie poskutkuje, można się też starać o odszkodowanie przez adwokata. Czasami to właśnie okazuje się najskuteczniejsze rozwiązanie

pumex
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 wrz 2009, 07:35
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: pumex » śr 11 mar 2015, 11:26

Witam.
W myśl art. 28 ust. 1 u.o.p. ekwiwalent przysługuje członkowi OSP za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub w szkoleniu pożarniczym.
Może mi ktoś wytłumaczy co ustawodawca miał na myśli w zapisie : "za każdą godzinę udziału" ? Czy jeśli działanie ratownicze (szkolenie) trwało np. 45 min to ekwiwalent się mi nie należy ? Czy jeśli działanie trwało np. 95 min to ekwiwalent należy się tylko za 60 min (godzina) działania ratowniczego bo druga jest niepełna ? Czy np. suszenie węży lub mycie sprzętu po akcji jest udziałem w działaniu ratowniczym, czy wynikającym z działalności statutowej? Od kiedy liczy się początek udziału w działaniu ratowniczym (szkoleniu) a kiedy następuje jej koniec ? :shock: Jak to wygląda pod względem prawnym, może ktoś z Was zna odpowiedz na te wątpliwości ? Pozdrawiam !

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: ANDY » śr 11 mar 2015, 17:59

Dokładnie jest tak:
Art. 28.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.
2. Wysokość ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) przed dniem ustalenia ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym. Ekwiwalent jest wypłacany z budżetu gminy.
„Za każdą godzinę” To znaczy, że rozliczanie jest wg. godzin a nie np. za jedną sztukę akcji czy ryczałt za miesiąc. To czy liczy się pełne godziny czy w zaokrągleniu np. do 15 minut, czy też dokładnie co do minuty to jest kwestia techniczna do dogadania z gminą. Wiem, że jest różnie. Ale jeśli ktoś był na akcji np. 45 minut to musi mieć zapłacone stosownie do danych ustaleń.
Czas akcji to też sprawa do ustalenia ale w np. u mnie rozliczane jest to wg zgłoszenia do PSK od czasu wyjazdu do czasu zakończenia działań, to znaczy po powrocie do remizy i zatankowaniu wozu wtedy osiągnięta jest gotowość bojowa do następnego wyjazdu. W przypadku jeśli chcielibyśmy czekać na wysuszenie węży to akcja musiała by trać 24 a nawet 48 godzin w zależności od warunków pogodowych.
Tak na marginesie przypomina mi się anegdota z wojska:
"Łysych mają zwalniać z armii bo w regulaminie jest napisane
Żołnierz ma mieć włosy krótko i schludnie ostrzyżone."

pumex
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 wrz 2009, 07:35
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: pumex » śr 11 mar 2015, 22:02

Odp. do ANDYy :
1. OK co do art. 1 rada gminy ustaliła zgodnie z prawem stawki za udział w działaniach za każdą godzinę udziału 15,00 zł i szkoleniu 9,00 zł. i tu mucha nie siada. Co do Twojego stwierdzenia że :
„Za każdą godzinę” To znaczy, że rozliczanie jest wg. godzin a nie np. za jedną sztukę akcji czy ryczałt za miesiąc. To czy liczy się pełne godziny czy w zaokrągleniu np. do 15 minut, czy też dokładnie co do minuty to jest kwestia techniczna do dogadania z gminą. Wiem, że jest różnie. Ale jeśli ktoś był na akcji np. 45 minut to musi mieć zapłacone stosownie do danych ustaleń." - no właśnie, co to oznacza "kwestia techniczna do dogadania z gminą" i "do danych ustaleń" ? Czy każda godzina to tylko 60 minut a następne cząstkowe godziny to już nie do zapłacenia ?
2. I jeszcze ad: "Czas akcji to też sprawa do ustalenia ale w np. u mnie rozliczane jest to wg zgłoszenia do PSK od czasu wyjazdu do czasu zakończenia działań, to znaczy po powrocie do remizy i zatankowaniu wozu wtedy osiągnięta jest gotowość bojowa do następnego wyjazdu. W przypadku jeśli chcielibyśmy czekać na wysuszenie węży to akcja musiała by trać 24 a nawet 48 godzin w zależności od warunków pogodowych" - no może akurat węże to niefortunny przykład, ale zatankowanie, odgrzebanie wozu i sprzętu po gaszeniu ścierni czy lasu na mokradłach możne być zaliczone do czasu udziału w akcji ? Kiedy wygłaszać powrót z działań w PSK, i czy to będzie równoznaczne z ich zakończeniem (zaliczonym do ekwiwalentu) ?

A tak apropos, skąd wiesz że jestem łysy i będąc właśnie dzisiaj u fryzjera mam włosy krótko i schludnie ostrzyżone ????
Pozdrawiam !!!

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: ANDY » czw 12 mar 2015, 16:58

Jeżeli nie jest to doprecyzowane w ustawie to trzeba to doprecyzować , czyli ustalić z kom. gm. lub osobą rozliczającą ekwiwalenty w gminie tak aby było sprawiedliwie, strażacy nie tracili ale też żeby nie przeginać. Bo jeśli gmina zatrudnia kierowcę, to on jest odpowiedzialny za umycie wozu i sprzętu po akcji. A jeżeli nie zatrudnia tylko robią to sami ratownicy, to w razie takiej potrzeby można przecież zgłosić powrót np. o 15 czy 20 min. później po niezbędnych czynnościach obsługowych. Jeżeli nie będzie przegięć nikt się nie doczepi. Znam też takie przypadki gdzie OSP zgłaszała zakończenie akcji dwie godziny po zakończeniu działań. U nas kończyło się w tym czasie posiedzenie zarządu a oni zgłaszali koniec pracy po akcji gdzie razem uczestniczyliśmy. Takie naciąganie powoduje później niedowierzanie gminy wszystkim OSP.
Ps.
Łysi są OK. Tyle, że ciężko im się schludnie uczesać. Pozdrawiam. :D

pumex
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 wrz 2009, 07:35
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: pumex » pt 13 mar 2015, 22:07

Dzięki za sugestie. Właśnie chcemy wraz z prac. gminy doprecyzować zarządzenie wójtowej w tej sprawie żeby było sprawiedliwie ale napotykamy mur prawny wynikający z ustawy wyższego rzędu która mówi że "za każdą godzinę". Jeśli by był zapis że "zgodnie z ustaloną przez radę gminy godzinową stawką za udział w ..... itd. proporcjonalnie do czasu ... .
Za każdą godzinę eliminuje w naszym dochodzeniu każą niepełną godzinę akcji. Co do zgłaszania i wygłaszania to jestem za ale bez przegięć.
Pozdrawiam.
P.s. Dzisiaj trochę wiało wiec poplułem dłoń i przylizałem włosy ! :D

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: ANDY » sob 14 mar 2015, 23:18

Tam jest napisane, że za każdą godzinę należy się stawka nie większa niż 1/175 przeciętnego wynagrodzenia. Stwierdzenie „za każda godzinę” odnosi się do wysokości stawki a nie ogólnie do zapłaty. Więc analogicznie za pół godziny połowa tej stawki a za 15 min ¼ tej stawki. A tak w ogóle ile u was jest za godzinę?

artwow
Posty: 44
Rejestracja: pt 25 lis 2011, 19:04
OSP (gm., woj.): Cała Polska, śląskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: artwow » czw 19 mar 2015, 19:18

Witam
Chciałbym się dowiedzieć odnośnie wypłaty ekwiwalentu czy Gminy może wypłacić ekwiwalent za udział w akcji bezpośrednio na konto straży?
Chcialbym wprowadzić w swojej jednostce aby ekwiwalent za udział w akcji byl przekazany na konto strazy a potem z tego byl zakupiony sprzęt.
Podobno gmina nie może przekażać bezpośrednio na inne konto niż konto uczestnika akcji, czy wystarczy jakieś oświadczenia uczestnika akcji że zgadza się na przekazanie ekwiwalentu na konto strażackie.
Prosilbym o pomoc, zbliża sie zebranie sprawozdawcze i chciałbym przedstawić tą propozycje.
A większość członków jest za tym aby ekwiwalent był przeznaczany na sprzęt.
Dziękuje bardzo

pumex
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 wrz 2009, 07:35
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: pumex » czw 19 mar 2015, 21:24

ANDY pisze:Tam jest napisane, że za każdą godzinę należy się stawka nie większa niż 1/175 przeciętnego wynagrodzenia. Stwierdzenie „za każda godzinę” odnosi się do wysokości stawki a nie ogólnie do zapłaty. Więc analogicznie za pół godziny połowa tej stawki a za 15 min ¼ tej stawki. A tak w ogóle ile u was jest za godzinę?
U nas 10 za udział w akcji a 5 za szkolenia. Pozdrawiam.

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Strazakosp998osp » czw 19 mar 2015, 22:25

na wniosku o wypłatę ekwiwalentu wpisujesz jaki numer konta i podpisujesz wniosek u nas tak jest i podajemy nr.konta osp

artwow
Posty: 44
Rejestracja: pt 25 lis 2011, 19:04
OSP (gm., woj.): Cała Polska, śląskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: artwow » pn 23 mar 2015, 13:25

No i dupa..
Po zebraniu nie przeszła moja propozycja...
Ponoć prawnie nie można przelać ekwiwalentu za udział w akcji na konto strazy, musi być przelane na konto osobiste.
Te jednostki które maja tak że ekwiwalent jest przelewany na konto strazy maja to nie zgodnie z prawem

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Strazakosp998osp » pn 23 mar 2015, 13:45

przeciesz jeśli wpiszesz nr.konta straży i podpiszesz się pod tym to gmina musi przelać na to konto co ty chcesz

artwow
Posty: 44
Rejestracja: pt 25 lis 2011, 19:04
OSP (gm., woj.): Cała Polska, śląskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: artwow » pn 23 mar 2015, 16:49

Według urzędników naszej gminy to jest nie prawne i musi byc przelane jak pisze w ustawie na konto członka ktory brał udział w działaniach

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: ANDY » wt 24 mar 2015, 15:05

U nas jest 15 zł za każdą godz. wyjazdu alarmowego w zaokrągleniu do 15 min. i 6 zł za godzinę szkolenia.

Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Dariusz P. Kała » śr 25 mar 2015, 20:29

Zapraszam do lektury mojej książeczki : Ekwiwalent pieniężny dla członków OSP

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 141&type=1

a życie stanie się prostsze :D

Ponad 400 egzemplarzy trafiło do rąk strażaków i pracowników samorządowych.
ODPOWIEDZ