kobiety przy akcji

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
kristof
Posty: 27
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 04 sty 2009, 13:00
Status: Offline

kobiety przy akcji

Post autor: kristof »

Przepisy BHP mówią ze w wozie bojowym jadącym do akcji nie mogą się znajdować członkowie
MDP oraz druzyn kobiecych.Tak mowia przepisy BHP,sa bardzo wazne(ktos by pomyslal-czemu nie ,niech jada dziewczyny ,ale jak sie cos stanie beda ganiac kogo?dowodce,bo nie przestrzegal BHP,potem naczelnika bo nieprzestrzega BHP).
W "Strażaku"widziałem na pierwszej stronie dziewczynę 21 letnia,ma kat.C i jeździ do akcji starem(bez wspomagania,hihi)(kiedy nie studiuje),
nawet takie czasopismo jak "Strażak" "zlewa" przepisy BHP i reklamuje takie rzeczy!
Co o tym sadzicie?
kristof
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: Artur »

Czytałem o tym w "STRAŻAKU" zaważyć trzeba że ta druhna prawko zrobiła za swoją kasę i myślę że dziewczyna ukończyła szkolenie podstawowe członków OSP i dlatego jeździ do akcji. Znam inne kobiety ochotniczki które mają ukończone kursy nawet są wśród nich po kursie ratownika przedmedycznego które uczestniczą i ratują ludzi. Co jest w tym takiego złego??? Np. niema w OSP drużyny KDP tylko jest w OSP ze cztery kobiety które chcą pomagać i ratować innych uczestniczyły w szkoleniach i są gotowe do podjęcia akcji ratowniczej to co jak przybiegną do remizy to nie weźmiesz ich do akcji??? Jeżeli miał bym w swojej OSP chętne dziewczyny do niesienia pomocy innym na pewno by jeździły do akcji jak by nie było miejsca w jednym samochodzie to jest jeszcze jeden samochód i pojechało by się na dwa.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: marcin_op »

MDP oraz druzyn kobiecych
Tu chodzi o drużyny takie jak osoby do 18 roku życia jak MDP i KDP.
Jeśli dziewczyna ma powyżej 18lat, ma szkolenie i ważne badania lekarskie jest po prostu członkiem czynnym OSP a nie członkiem kobiecej drużyny, i ma prawo jak każdy inny wyjechac do akcji.

OSPZelewo
Posty: 7
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 22:58
OSP (gm., woj.): osp Żelewo gm Stare Czarnowo woj Zachodniopomorskie
Status: Offline

kobiety przy akcji

Post autor: OSPZelewo »

U nas w gminie to rzecz normalna że kobiety które mają po wyżej 18 roku życia przeszły kurs pierwszego stopnia i maja aktualne badania są widziane przy akcjach ratowniczo-gaśniczych. Dlatego dziwi mnie takie pytanie przecież w "Strażaku" to częsty widok kobiet które ratują życie i mienie.
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: marcinas7majster »

Ja powiem tak. U nas w zeszłym roku podjęliśmy uchwałę o założeniu KDP w naszej jednostce. KDP w znaczeniu takim, że chcemy wystawiać drużynę kobiecą na zawodach. Do tej pory zgłosiło się 5 kobiet, które wstąpiły do OSP i przeszły normalne szkolenie podstawowe. Mogą zatem normalnie wyjeżdżać do akcji, a gdy zbierzemy odpowiednią ilość kobiet, żeby wystawić kobiecą drużynę w zawodach, to poprostu będą one w tej drużynie. Nie ma moim zdaniem czegoś takiego, że jest się tylko w drużynie na zawody, a nie jest się w OSP. A co do osób poniżej 18 roku życia, to chłopcy są z chłopięcej młodzieżowej drużynie pożarniczej, a dziewczęta w kobiecej (dziewczęcej) młodzieżowej drużynie pożarniczej. Chyba, że się mylę...

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: dawid_a »

może trochę z innej beczki.
widzieliście kobietę - funkcjonariusza policji?
widzieliście kobietę - funkcjonariusza straży granicznej?
ja widuję je często.
po prostu tam nie ma podziału na kobiety i mężczyzn - są funkcjonariusze.
podobnie niedługo będzie w osp - będą tylko druhowie.

co do przepisów bhp - z jakich one lat pochodzą?

Siwy63
Posty: 43
Rejestracja: śr 10 mar 2010, 17:43
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: Siwy63 »

U nas mamy drużynę kobiecą już parę lat, w jej skład wchodzą kobiety które już dawno skończyły 18 lat. Mają przeszkolenia
podstawowe i troje ratowników medycznych, jeżdżą do akcji i są bardzo dobre w tym co robią , o ambicji nie wspominam
bo mają bardzo profesjonalne podejście do tego co robią ,u kolegi albo nie ma kobiet albo bo też znam takie straże poprostu ich się nie chce.Przepisy o których kolega mówi są z lat 60 więc o czym rozmawiamy. Dawno są nie na czasie ,w Warszawie widziałem drużynę kobiecą z PSP , więc gdzie jest prawidłowość przepisów BHP.

Prezes1
Posty: 5
Rejestracja: śr 06 sty 2010, 12:28
OSP (gm., woj.): Zgierz - Łódzkie
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: Prezes1 »

W JRG Zgierz kobieta w stopniu aspiranta uczestniczy w wyjazdach bojowych! Ba pełni funkcję dowódcy akcji, oni też zlewają BHP? Che che!

Topic author
kristof
Posty: 27
Rejestracja: ndz 04 sty 2009, 13:00
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: kristof »

Nie dawno ,bo kilka miesięcy temu mieliśmy szkolenie ,podstawowy kurs strażaka ratownika,na szkoleniu była o tym mowa,przepisy są jak najbardziej aktualne.
Gdyby coś się stało takiej pani przy akcji,jak myślicie,kogo pierwszego przesłucha prokurator?
Przy wypadkach w czasie akcji najpierw sprawdzają BHP,a tam jest napisane wyraźnie,(przepraszam,nie mam teraz BHP przed oczami bo bym podał który to paragraf).
Ktory z kolegów naczelników lub dowódców sekcji weźmie na głowę takie ryzyko?
Panie w PSP w akcji????Niewidzialem,chyba ze w biurze to tak,tez i w stopniach rożnych.Jako ratownicy medyczni w karetkach to jasne bo są ponoć bardziej wytrzymałe niż my panowie ale do pożaru?
Ale czy na 12 metrach na drabinie z wężem poradzi sobie taka 20 latka?W lesie pełnym dymu z wężem pełnym wody(wiecie ile to wazy!),w masce i butlami na plecach? Nie wiem co o tym myśleć !
No i te przepisy BHP,jak się coś stanie to nam naczelnikom i dowódcom sekcji zarzuca nieprzestrzeganie tychże przepisów,a wtedy nici z ubezpieczenia no i w skrajnych przypadkach prokurator.
Jak myślicie,rodzice takiej nastolatki której coś się stało podczas akcji ,od kogo będą wołać rentę,jeśli wzięliście ja w brew przepisom?
Panowie naczelnicy,poczytajcie na ten temat i przemyślcie to bo póki nie zmnienia tych przepisów to jest pętla na szyi dla nas a dziewczyny i u nas chcą jeździć do akcji.
Do kogo się zwrócić żeby zmienili ten przepis?
Ktorys z kolegów napisał ze tu chodzi o dziewczyny które nie maja 18 lat,panowie proszę dokładnie przeczytajcie przepisy BHP wyjazdowa do pożaru w OSP.na jakakolwiek stronę OSP wejdziecie i będą przepisy BHP,wszędzie to pisze,a ktoś pytał skąd te przepisy? I z którego roku!Przeczytaj nowe przepisy ,pisze to samo,!
pozdrawiam.
kristof

maxikasek
Posty: 48
Rejestracja: pt 13 lip 2007, 00:21
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: maxikasek »

A jaka jest definicja KObiecej Drużyny Pożarniczej? ROzporządzenie Ministra SWiA "w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu." z 1997 ma faktycznie to nieszczęsne sformułowanie. Ktoś po prostu nie uwzględnił, że od 1995 są w PSP kobiety-ratownicy (pierwszy nabór do SGSP), które biorą udział w akcjach.
Kristof widziałem jak taka 20-letnia dziewczyna podnosi poand 100 kg kolegę i biegnie z nim 20m (na zawodach zaprzyjaźniona OSP z Niemiec ;-) ).

Topic author
kristof
Posty: 27
Rejestracja: ndz 04 sty 2009, 13:00
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: kristof »

Przyznaje racje,kobiety moga duzo ale pytam was jeszcze raz, jezeli cos sie stanie kobiecie podczas akcji jakie beda pierwsze slopwa prokuratora!!!!!,czy miala prawo siedziec w aucie jadacym do akcji, otoz,nieee,w mysl przepisow i tu my jako naczelnicy i dowodcy jestesmy udupieni na amen. Zrozumieja to panowie ktorzy mieli doczynienia z wypadkami pytaniami prokuratora!!!!
Pozdrawiam wszystkich naczelnikow i dowodcow.
kristof

homonciak27
Posty: 9
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 09:07
OSP (gm., woj.): Bełchatów Łódzkie
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: homonciak27 »

witam, ja wszystko rozumiem, ale nie każda kobieta tyle podniesie, natomiast wracają do tematu, ja nie będę widział problemu by kobiety brały udział w akcjach, ale niech zmienią przepisy, by w razie coś ktoś nie miał po tyłku

Topic author
kristof
Posty: 27
Rejestracja: ndz 04 sty 2009, 13:00
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: kristof »

Nareszcie ktoś kto patrzy na ten problem realnie i profesjonalnie i wie o co chodzi.Drużyny kobiece są w OSP ,biorą czynny udział w życiu straży ale niemoga być w JOT(jednostka operacyjno techniczna) dla niewtajemniczonych i młodych to ci którzy wyjezdrzaja do akcji.
Jak zmienić takie BHP?Ktory z panów wcześniej wypowiadających się w tym temacie wie jak to zrobić?
Jeszcze raz uczulam was koledzy dowodcy ktorzy bierzecie dziewczyny do akcji,obyscie nie mieli problemow jak sie ktorej cos stanie.
Pozdrawiam.
kristof

Topic author
kristof
Posty: 27
Rejestracja: ndz 04 sty 2009, 13:00
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: kristof »

jeszcze jedno....ktoś pisał....bo kobiety w PSP...czy tez w policji czy strazy granicznej..
Ne mylcie PSP z OSP,działamy na zupełnie innych zasadach i przepisach.
kristof

Logan
Posty: 12
Rejestracja: śr 04 sie 2010, 18:45
OSP (gm., woj.): Pólko, gm. Żelazków ,wlkp
Kontakt:
Status: Offline

Re: kobiety przy akcji

Post autor: Logan »

kolego kristof - odpowiem ci jak to zrobić - ale napisz najpierw gdzie wyczytałeś o tym KDP? W jakich przepisach BHP - podaj dokładną nazwę i rok opublikowania
nowa strona ----> www.osppolko.kalisz.pl
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat