Obowiązek wydania Certyfikatu ukoń. szkolenia

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
dysiorek
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 14 cze 2010, 14:05
OSP (gm., woj.): Stare Jaroszowice dolnośląskie
Status: Offline

Obowiązek wydania Certyfikatu ukoń. szkolenia

Post autor: dysiorek »

Witam wszystkich będących w temacie
Mam do Was wielką prośbę,otóż:
Jestem inspektorem bhp w małej firmie,nie posiadam kwalifikacji dla inspektora ppoż,ale jeden z pracowników ukończył szkolenie PODSTAWOWE DLA STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW OSP ,organizowanym przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w okresie od 17.11.2007r.do 06.01.2008r.Problem w tym,że Wójt Gminy nie chce mu wydać certyfikatu ukończenia tegoż szkolenia, tłumacząc to faktem,że "on " sponsorował to szkolenie.Dla mnie to kompletna głupota ,ponieważ z tego co się orientuję to organizator szkolenia ma obowiązek wydać takie zaświadczenie.Nie wiem jednak ,którymi przepisami mogę sprowadzić "sponsora" do parteru.
Bardzo proszę o rozporządzenie ,które reguluje kwestię wydawania zaświadczeń.

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Obowiązek wydania Certyfikatu ukoń. szkolenia

Post autor: Artur »

Świadectwo ukończenia szkolenia PODSTAWOWEGO DLA STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW OSP myślę że nie daje uprawnień do inspektora ppoż. Poczytaj sobie SYSTEM SZKOLENIA CZŁONKÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH BIORĄCYCH BEZPOŚREDNI UDZIAŁ W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/KG_PSP.pdf
Świadectwo ukończenia takiego szkolenia jest własnością strażaka a w Urzędzie Gminy zostaje kserokopia takiego świadectwa i wpis do rejestru szkoleń strażaków OSP z terenu gminy.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Topic author
dysiorek
Posty: 2
Rejestracja: pn 14 cze 2010, 14:05
OSP (gm., woj.): Stare Jaroszowice dolnośląskie
Status: Offline

Re: Obowiązek wydania Certyfikatu ukoń. szkolenia

Post autor: dysiorek »

Dziękuję za odpowiedz na moje pytanie.Chcę wyjaśnić na czym polega chęć posiadania przez zakład pracy takiego zaświadczenia ,zdaję sobie sprawę ,że ukończenie szkolenia nie daje uprawnień inspektora ppoż.Jednakże na pracodawce został narzucony obowiązek wyznaczenia pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy ,wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,posiadającego odpowiedni zasób wiedzy.Myślę ,że posiadając taki certyfikat nikt nie zarzuci nam niekompetencję pracownika wyznaczonego do tego celu ,oraz do prowadzenia szkolenia okresowego bhp dla reszty zatrudnionych z zagadnień ppoż.
Pozdrawiam

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Obowiązek wydania Certyfikatu ukoń. szkolenia

Post autor: kronikarz »

Aby pełnić w zakładzie pracy funkcję inspektora d/s ppoż. lub zajmować się tą tematyką należy spełnić kilka wymogów. Wymogi dla insp. ppoż. określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (nie pamiętam teraz które) gdzie jest szczegółowo opisene wszystko oraz taka osoba musi ukończyć specjalny kurs dla insp. ppoż. Na takiej osobie spoczywają określone obowiązki i odpowiedzialność. Strażak ochotnik posiadający ukończony kurs podstawowy nie ma uprawnień do pełnienia tej funkcji w zakładzie pracy a tym samym prowadzenia szkoleń, ćwiczeń np. z ewakuacji. Proszę zapoznać się z przepisami określającymi obowiązki pracodawcy związanymi z zagadnieniami ppoż. Przy najbliższej kontroli PSP bedzie to uznane jako uchybienie bo pracownik odpowiedzialny za ppoż. nie posiada uprawnień.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Obowiązek wydania Certyfikatu ukoń. szkolenia

Post autor: kwas »

Sprawa wygląda tak. Posiadanie szkolenia podstawowego do niczego nikogo w zakładzie nie upoważnia. Ale mądry pracodawca powinien wziąść to pod uwagę i dobrą praktyką jest wyznaczenie takiej osoby to zwalczania pożaró i ewakuacji pracowników. Ale co zakład to inny zwyczaj. Co do szkoleń z zakresu ppoż w ramach szkolenia bhp to taka osoba nie ma uprawnień do prowadzenia takich szkoleń. Może to robić inspektor lub specjalista d/s ochrony ppoż. Jednak taka osoba jak jest kumata może prowadzić instruktaż z zakresu ewakuacji i gaszenia pożarów w ramach wewnętrznych szkoleń zakładowych. Ale do tego też powinna być wyznaczona przez pracodawcę i tenże pracodawca powinien stworzyć program takiego instruktażu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat