rejestracja osp w prl pytanie

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Ja tylko na chwile
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 17 lis 2010, 12:14
Status: Offline

rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: Ja tylko na chwile »

Może moglibyście mi pomóc. Chodzi mi o nieistniejącą już (faktycznie) od jakiś 18 lat osp. nie wiem czy pod względem prawnym doszło do likwidacji stowarzyszenia. Mógłby ktoś mi powiedzieć jak wyglądała rejestracja osp w prl?

tzn, gdzie mogę ewentualnie szukać? przeczytałem stare ustawy i rozporządzenia i nir do końća rozumiem. mam trzy tropy. To osp było na terenie warszawy. w prl od któregos tam roku była wawa jakby oddzielnym województwem. planuje poszukać w archiwum prezydenta warszawy, sądu (nie wiem, kiedyś, np w 1951-89 chyba w sądzie wojewódzkim rejestrowano osp ale też w krs. bo ponoć z urzędu sądy miały po 2003 r nie zlikwidowane stowarzyszenia wpisywać do krs.
to osp jeszcze długo po faktycznej likwidacji, ok 1975 (pusta remiza) miało konto w banku na które wpływała kasa z obrotu gospodarczego (np wynajmu lokali) - ięc jako stowarzyszenie funkcjonowało.
?
jak myślicie gdzie takie osp mogłobyć zarejestrowane? gdzie szukać?

Topic author
Ja tylko na chwile
Posty: 4
Rejestracja: śr 17 lis 2010, 12:14
Status: Offline

Re: rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: Ja tylko na chwile »

Chciałbym wiedzieć czy to osp zostało zlikwidowane, tzn czy całą procedura likwidacji zostałą przeprowadzona do końca.
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: Sławko »

KRS to jak najbardziej dobry trop, również we właściwym urzędzie samorządowym powinien pozostać ślad. Poza tym OSP, aby się rozwiązać, musi jako stowarzyszenie podjąć uchwałę samorozwiązaniu, a to powinna trafić do odpowiedniego Zarządu. Podejrzewam, że w archiwach obecnego Zarządu wojewódzkiego powinny pozostać stosowne dokumenty, więc warto i tam zajrzeć. Nie liczył bym na zbytnią wylewność urzędników z magistratu. A tak na marginesie, to do jakiejś pracy potrzebujesz, czy może chcesz wznowić działalność OSP.
PZDR
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: Sławko »

Sławko pisze:KRS to jak najbardziej dobry trop, również we właściwym urzędzie samorządowym powinien pozostać ślad. Poza tym OSP, aby się rozwiązać, musi jako stowarzyszenie podjąć uchwałę samorozwiązaniu, a ta powinna trafić do odpowiedniego Zarządu. Podejrzewam, że w archiwach obecnego Zarządu wojewódzkiego powinny pozostać stosowne dokumenty, więc warto i tam zajrzeć. Nie liczył bym na zbytnią wylewność urzędników z magistratu. A tak na marginesie, to do jakiejś pracy potrzebujesz, czy może chcesz wznowić działalność OSP.
PZDR
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

Topic author
Ja tylko na chwile
Posty: 4
Rejestracja: śr 17 lis 2010, 12:14
Status: Offline

Re: rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: Ja tylko na chwile »

W KRS jako takim nie ma. Tzn że albo to OSP zostało zlikwidowane albo z urzędu nie zostało do stowarzyszenie (faktycznie nieistniejjące) wpisane do KRS (takich starych stowarzyszeń duchów jest dużo i to lata zanim to powpisują).
Planuję poszukać w sądzie rejonowym w wydziale gospodarczym krajowego rejestru sądowego gdzie mogą być jakieś dokumenty (bo tam powinny być wysłane z sądów wojewódzkich - później okręgowych, i organów administracyjnych zajmujących się kiedyś rejestracją stowarzyszeń.
w archiwum miasta znalazłem pozycję " Rejestr ochotniczych jednostek ochrony przeciwpożarowej" i tam wyslalem tez zapytanie w tej sprawie. To nie praca ani reaktywacja:P Ogólnie to musze wykazać że to OSP trwało nieprzerwanie przez pewien okres czasu.

Topic author
Ja tylko na chwile
Posty: 4
Rejestracja: śr 17 lis 2010, 12:14
Status: Offline

Re: rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: Ja tylko na chwile »

dzięki za trop odnośnie oddziału wojewódzkiego ZOSP. może tam mi coś powiedzą. ale ja zakładam że nie zostało to OSP zgodnie z prawem zlikwidowane tylko po prostu przestało istnieć ale gdzieś tam prawnie figuruje jako stowarzyszenie.
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: Sławko »

Zgadza się, ale coroczne sprawozdania mogły wpływać do Zarządu wojewódzkiego, może to pozwoli w przybliżeniu określić datę ,,zakończenia działalności'', po za tym samorządy jak i oddziały niższego szczebla również przekazywały zestawienia jednostek z danego terenu, a skoro jak piszesz funkcjonowało jeszcze konto , to może z takich dokumentów uda się to ustalić, po tym od kiedy tego typu dokumenty przestały wpływać.
PZDR
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

kola
Posty: 9
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 21:51
OSP (gm., woj.): siedlisko lubuskie
Status: Offline

Re: rejestracja osp w prl pytanie

Post autor: kola »

kolego jak się ni mylę to byliśmy rejerestr. w sądach rejonowych.
mam ten dokument na pewno jutro ci napiszę poszukam pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat