Regulamin pracy Zarządu OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Gregor87
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 17 cze 2010, 11:15
Status: Offline

Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: Gregor87 »

Może ktoś tego szukał może nie. mamy rok wyborczy wiec pomyślałem że takie coś warto napisać. u mnie w OSP działa i jest OK. gdybyście mieli jakieś uwagi do poniższego "regulaminu" pisać ( co można dodać co skasować ) pozdrawiam

I. Prezes OSP
• Reprezentuje Ochotniczą Straż Pożarną i kieruje całokształtem prac Zarządu.
• Zwołuje posiedzenia Zarządu OSP.
• Przewodniczy posiedzeniom Zarządu OSP.
• Podpisuje umowy, akty oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe w imieniu OSP po wcześniejszej akceptacji Zarządu.
• Podpisuje korespondencję kierowaną na zewnątrz w imieniu Zarządu OSP.
• Podejmuje jednoosobowo decyzję w wypadkach uzasadnionych i wymagających pilnego załatwienia – decyzje te podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
• Składa sprawozdanie Walnemu Zebraniu członków OSP z działalności Zarządu.
• Informuje władze administracyjne, samorządowe i Związku OSP RP o działalności i problemach OSP.

II. Wiceprezes OSP
• Podczas nieobecności Prezesa przejmuje jego obowiązki i uprawnienia.
• Współdziała z Prezesem i pozostałymi funkcyjnymi w zakresie realizacji zadań statutowych.
• We współpracy z Naczelnikiem organizuje i prowadzi szkolenia i ćwiczenia członków MDP.
• Prowadzi ewidencję stanu osobowego i wyszkolenia MDP, uzgodnienia skład osobowy z Prezesem i przedkłada Zarządowi do zatwierdzenia.
• Wykonuje zadania, stosownie do ustalonego przez Zarząd podziału zagadnień w następującym układzie problemowym:
a) zagadnienia społeczno – wychowawcze i przeciwpożarowe
b) zagadnienia organizacyjne OSP i MDP
• Nadzoruje sprawy związane z powierzonymi zagadnieniami i reprezentuje Zarząd OSP na zewnątrz w tych sprawach po otrzymaniu zgody Prezesa.
• Podpisuje korespondencję dotyczącą prowadzonych spraw, po uzyskaniu zgody Prezesa.
• W przypadku nieobecności Naczelnika i Zastępcy Naczelnika, przejmuje ich obowiązki.

III. Wiceprezes - Naczelnik OSP
• Sprawuje funkcję Wiceprezesa.
• Kieruje jednoosobowo jednostką operacyjno techniczną w formie rozkazów i poleceń.
• Ustala skład osobowy JOT, aktualizuje jego skład osobowy i przedkłada go po uzgodnieniu z Prezesem do zatwierdzenia Zarządu.
• Po wcześniejszym uzgodnieniu z Prezesem podpisuje korespondencję dotyczącą prowadzonych spraw i reprezentuje OSP na zewnątrz w tych sprawach.
• Kieruje przeciwpożarową działalnością zapobiegawczą.
• Opracowuje i przedstawia na posiedzeniu Zarządu plan szkoleń i ćwiczeń OSP i MDP, oraz odpowiada za jego realizację.
• Organizuje i prowadzi we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i komendantem gminnym Związku OSP RP szkolenia oraz ćwiczenia OSP i MDP.
• Odpowiada za ważność okresowych badań lekarskich i ubezpieczenia członków JOT, prowadzi ich ewidencję.
• Odpowiada za terminowe szkolenie JOT (również w zakresie BHP), współpracując w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną i komendantem gminnym Związku OSP RP.
• Przygotowuje OSP i MDP do zawodów sportowo – pożarniczych, wnioskuje o ustalenie terminów zawodów.
• Czuwa nad przestrzeganiem dyscypliny organizacyjnej przez członków OSP i MDP.
• Opracowuje wnioski i opinie stanu ochrony przeciwpożarowej miejscowości oraz wyposażenia OSP w potrzebny sprzęt techniczny, przeciwpożarowy i inne środki.
• Dysponuje sprzętem i urządzeniami pożarniczymi OSP i nadzoruje ich prawidłową eksploatację, w tym odpowiada za utrzymanie czystości w pojazdach pożarniczych i garażach.
• Sporządza wnioski o nadanie odznaczeń wyróżniającym się członkom JOT i MDP i przedkłada je po uzgodnieniu z Prezesem do akceptacji Zarządu OSP.
• Prowadzi rejestr wyjazdów do akcji ratowniczo gaśniczych.
• Odpowiada za stan paliw i innych płynów eksploatacyjnych, zarówno w sprzęcie jak i tak zwanym zapasie operacyjnym, kontroluje to we współpracy z Komisją Rewizyjną.

IV. Skarbnik OSP
• Opracowuje projekty planów finansowych i sprawozdania finansowe.
• Sprawuje nadzór nad dyscypliną budżetową.
• Sprawuje nadzór nad opłacanie składek członkowskich przez członków OSP.
• Informuje pisemnie co dwa miesiące Zarząd OSP o stanie wpłat i prowadzi ewidencję w tym zakresie.
• Podpisuje wspólnie z Prezesem a jeśli nie jest to możliwe to po jego wcześniejszej akceptacji korespondencję i dokumenty w sprawach finansowych.
• Przedstawia na każdym posiedzeniu Zarządu OSP informację dotyczącą dochodów i rozchodów oraz aktualny stan środków finansowych na dzień posiedzenia Zarządu.
• Poddaje się kontroli Komisji Rewizyjnej.

V. Sekretarz OSP
• Prowadzi ewidencję uchwał i protokołów z posiedzeń Walnych Zebrań i Zarządu, oraz czuwa nad ich realizacją.
• Prowadzi ewidencję wszystkich pism przechodzących i wychodzących i przedkłada je Prezesowi do zapoznania.
• Przygotowuje odpowiedzi na pisma o podpisuje je wspólnie z Prezesem
• Odpowiada za terminowe przesyłanie korespondencji.
• Wysyła zawiadomienia o zebraniach, dla członków Zarządu i członków OSP z informacją o terminie i porządku obrad.
• Przygotowuje wezwania do członków o opłacanie składek członkowskich.
• Przygotowuje projekty uchwał na posiedzenia Zarządu.
• Realizuje zadania związane z przygotowaniem posiedzeń Zarządu OSP i Walnego Zebrania OSP.
• Przedstawia do akceptacji Zarządu OSP poprzez Prezesa OSP – informację, sprawozdania, projekty ocen, analiz itp.
• Współpracuje z Zarządem Miejskim ZOSP RP, Urzędem Gminy, Szkołą i Przedszkolem, Kościołem i organizacjami społecznymi w zakresie prowadzonej działalności przez OSP, po uzgodnieniu z Prezesem.

VI. Gospodarz OSP – Członek Zarządu
• Prowadzi ewidencję majątku OSP.
• Wspólnie z Naczelnikiem przydziela przedmioty mundurowe jak i inne wyposażenie osobiste członkom OSP, oraz prowadzi ich ewidencję.
• Przyjmuje niepotrzebne i zużyte przedmioty mundurowe i inne wyposażenie osobiste od członków OSP oraz przedstawia Zarządowi ich wykaz.
• Prowadzi ewidencję wypożyczeń sprzętu.
• Dba o porządki w pomieszczeniach OSP jak i innych miejscach użytkowanych przez OSP.
• Po uzgodnieniu z Prezesem prowadzi rozmowy z wykonawcami w zakresie remontowo- modernizacyjnym OSP.
• Przedstawia Prezesowi wnioski i propozycje w zakresie planowanych remontów OSP.
• Wszystkie ustalenia w zakresie wydatków wymagają uzgodnienia z Prezesem , a następnie zatwierdzenia przez Zarząd OSP.
• W porozumieniu z Naczelnikiem odpowiada za terminowe prowadzenie przeglądów i konserwację sprzętu OSP.
• Dba o właściwy wizerunek OSP poprzez wywieszanie flag państwowych i związkowych w czasie świąt i uroczystości.

VII. Kronikarz – Członek Zarządu
• Prowadzi kronikę OSP, odpowiada za dokumentowanie historii OSP np. fotografuje uroczystości strażackie.

VIII. Członkowie Zarządu OSP
• Mają obowiązek aktywnie uczestniczyć w pracach i posiedzeniach Zarządu OSP.
• Mają obowiązek aktywnie realizować powierzone im zadania.
• Mogą zgłaszać wnioski i projekty uchwał w posiedzeniach Zarządu OSP.
• Mogą występować z wnioskami o nadanie odznaczeń wyróżniającym się członkom OSP i opracowywać ich projekty.
• Mają obowiązek wykonywać inne zadania powierzone przez Prezesa i Zarząd OSP.

IX. Sprawy organizacyjne
• Osobom wymienionym w pkt. I – VIII Zarząd OSP może w uzasadnionych wypadkach zlecić jednorazowo wykonanie innych zadań poza określonymi w powyższym regulaminie.
• Członkowie Zarządu OSP mają prawo nosić mundur i dystynkcję OSP zgodnie z pełnioną funkcją.
• Członkowie zarządu OSP mają obowiązek usprawiedliwiania pisemnie Prezesowi OSP swojej nieobecności na posiedzeniach Zarządu OSP.
• Dopuszcza się dwukrotną nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu Zarządu w roku kalendarzowym.

lokiec1991
Posty: 5
Rejestracja: ndz 16 sty 2011, 10:25
OSP (gm., woj.): Rosocha gm.Golina,woj.wlkp
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: lokiec1991 »

Witam.Mam pytanie. Czy do zarządu osp maga wejść nowi członkowie tzn zapisani 15 stycznia 2011,a zebranie będzie w marcu.czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: Charlie »

Nie jestem pewien ale chyba tak pod warunkiem że mają kurs podstawowy.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: kamil237 »

Witam. Termin wstąpienia do OSP nie ma znaczenia. W chwili zaakceptowania Twojej kandydatury przez zarząd i opłaceniu składki członkowskiej stajesz się pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia i masz prawo być wybieranym do władz tego stowarzyszenia.
Charlie pisze:Nie jestem pewien ale chyba tak pod warunkiem że mają kurs podstawowy.
Kurs podstawowy jako warunek zasiadania w zarządzie OSP? Pierwsze słyszę...
A mógłbyś przytoczyć stosowny przepis?
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

lokiec1991
Posty: 5
Rejestracja: ndz 16 sty 2011, 10:25
OSP (gm., woj.): Rosocha gm.Golina,woj.wlkp
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: lokiec1991 »

tez pierwszy raz słysze o kursie.w obecnym zarzadzie nikt nie ma zadnego kursu. wielkie dzieki
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: fireman90 »

Gregor87 pisze:II. Wiceprezes OSP
........
• W przypadku nieobecności Naczelnika i Zastępcy Naczelnika, przejmuje ich obowiązki.
Rzecz moim zdaniem trochę kontrowersyjna, albowiem żeby pełnić funkcję Naczelnika OSP, należy m.in. zaliczyć przynajmniej kurs dowódców (docelowo kurs Naczelników).
lokiec1991 pisze:tez pierwszy raz słysze o kursie.w obecnym zarzadzie nikt nie ma zadnego kursu.
Ja Cię..... :shock: . To jak wasz Naczelnik dowodzi sekcjami :?: Pozostałym funkcyjnym żadne kursy faktycznie nie są konieczne pod warunkiem, że nie biorą udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Jajakobyły

lokiec1991
Posty: 5
Rejestracja: ndz 16 sty 2011, 10:25
OSP (gm., woj.): Rosocha gm.Golina,woj.wlkp
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: lokiec1991 »

jesli o takie szkolenia chodzi to ubiega sie o nie np naczelnik dopiero gdy taka funkcje pełni. a gdy jest zwyklym członkiem dopiero zapisanym, to nie posiada szkoleń.
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: marcinas7majster »

Ja powiem tak. Moim zdaniem jeśli nawet nie jest nigdzie zapisane, to i tak nie wyobrażam sobie, żeby ktoś kto dopiero co zapisał się do straży kierował pracami jednostki. Bo poprzez wstąpienie do Zarządu jest w jakiś sposób odpowiedzialny za jednostkę. Nie znając się na rzeczy nie można podejmować decyzji itp. A sprawa Naczelnika, to już wogóle jest ważna, bo taka osoba jest chyba najważniejsza w całej jednostce. Powinna to być osoba doświadczona i posiadająca co najmniej szkolenie podstawowe i dowódcy, bo wiemy jak to jest, że szkolenia na naczelników nie za często są przeprowadzane. Jeśli strażacy podejmą decyzję o wprowadzeniu do Zarządu "kota", który kilka dni wcześniej się zapisał, będzie to moim zdaniem wielka głupota. Chyba, że jest taka sytuacja, że nie ma komu zajmować się strażą, bo dotychczasowe władze mają w nosie wszystko, to inna sprawa. To jest częsta, choć przykra sytuacja.
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: podymacz »

U nas po zapisaniu się do OSP jest się przez pierwszy rok kandydatem. Potem zarząd przyjmuje taka osobę na stałego członka i wtedy może być ewentualnie taka osoba wybrana do zarządu.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: kamil237 »

podymacz pisze:U nas po zapisaniu się do OSP jest się przez pierwszy rok kandydatem. Potem zarząd przyjmuje taka osobę na stałego członka i wtedy może być ewentualnie taka osoba wybrana do zarządu.
Interesujące rozwiązanie. A czy macie umieszczony stosowny zapis w statucie czy jest to tylko taki Wasz wewnętrzny zwyczaj?
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: TadekB »

Faktycznie, ciekawe rozwiązanie.
A co do "kociarstwa" w zarządzie - dziwna to OSP, która wybiera do zarządu wyłącznie nowych członków. Raczej nie jest to poważne podejście, no chyba, że jednostka dopiero co powstała lub chce się ją od środka wykończyć. Jednak nie skreślałbym tak całkiem "nowych". Na prezesa, a tym bardziej naczelnika (szkolenie! doświadczenie!), taki raczej się nie nada, ale może mieć smykałkę do roli skarbnika, sekretarza lub gospodarza (no może tu już przegiąłem). Może też doskonale spisywać się w roli zwykłego członka zarządu, szczególnie, gdy powierzymy mu sprawy młodzieży lub współpracę z opiekunem MDP. Czasem świeże spojrzenie jest wskazane, bo z wiekiem władze zaczynają iść "utartym torem". Nowe pomysły łatwiej rodzą się w młodych głowach (wiem, co mówię, bo zaczynam wkraczać w wiek dojrzały i czuję, że "zwalniam").
998 + 112 = 1110 !

aspirancik
Posty: 67
Rejestracja: czw 26 cze 2008, 07:51
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: aspirancik »

Witam serdecznie,
Ja mam takie pytanko. Otóż w tej chwili jestem naczelnikiem. Na zebraniu przed walnym wyraziłem chęć pełnienia tej funkcji przez następne 5 lat. Niestety nie mogę być na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-wyborczym.
Czy mogę napisać pismo usprawiedliwiające mnie z nieobecności na Walnym, w którym jednocześnie zgadzam się na objęcie takiej funkcji, i potwierdzam, iż zgadzam się na wybór do zarządu, jeśli zostanę wybrany?

Jak inaczej to rożwiązać? W statucie nie ma nic o tym, że nieobecni członkowie nie mogą być wybierani.

farmerdln
Posty: 10
Rejestracja: czw 27 sty 2011, 17:34
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: farmerdln »

aspirancik pisze:Witam serdecznie,
Ja mam takie pytanko. Otóż w tej chwili jestem naczelnikiem. Na zebraniu przed walnym wyraziłem chęć pełnienia tej funkcji przez następne 5 lat. Niestety nie mogę być na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-wyborczym.
Czy mogę napisać pismo usprawiedliwiające mnie z nieobecności na Walnym, w którym jednocześnie zgadzam się na objęcie takiej funkcji, i potwierdzam, iż zgadzam się na wybór do zarządu, jeśli zostanę wybrany?

Jak inaczej to rożwiązać? W statucie nie ma nic o tym, że nieobecni członkowie nie mogą być wybierani.
Wygląda to tak, że podczas zebrania zgłoszona musi być twoja kandydatura na stanowisko Naczelnika OSP a ty musisz potwierdzić chęć kandydowania. Skoro statut OSP nie zabrania, powinno wystarczyć twoje pisemne oświadczenie, w którym zgadzasz się na kandydaturę. Resztę rozstrzygną strażacy więc powinni wybrać najlepszego kandydata a nie tego, który akurat był obecny.
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: seligow »

"Wzorcowy Statut OSP"

§ 24

ZARZĄD

Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik sprawuje funkcję wiceprezesa.

Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej 1/3 ustalonego składu.
Do aspirancik - Niech wybiorą kogoś innego, a później zebranie zarządu i wchodzisz Ty... Pewien nie jestem, ale chyba da się to zrobić w ten sposób i będzie wg. przepisów.
Starszy sikawkowy

yogi401
Posty: 3
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 14:20
OSP (gm., woj.): wronki,wielkopolska
Status: Offline

Re: Regulamin pracy Zarządu OSP

Post autor: yogi401 »

Mam takie ptanie jakie zadania należa do sekretaża bo zaproponowali mi te stanowisko a niewiem co by nalezało do moich obowiazków i jakies przykładowe wzory jak sie pisze z posiedzen zarzadu
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat