Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
OSP Pogwizdow Stary
Posty: 1
Rejestracja: pn 15 lis 2004, 13:00
Status: Offline

Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: OSP Pogwizdow Stary » śr 25 maja 2005, 12:24

Wiem ze juz o tym bylo ale sie tego nie doszukalem. Czy moglby mnie ktos odeslac do wlasciwych informacji lub je przytoczyc?

Mojej pytanie wynika z faktu ze niedawno ja i kilku kolegow zrobilismy prawo jazdy na samochdy ciê¿arowe i zdarzy³o siê ¿e wy³a syrena i ¿aden z nas nie wiedzia³ czy mo¿e jechaæ czy nie. Na szcze¶cie pojawi³ sie sta³y kierowca i by³o po problemie. Co musimy jeszcze zrobiæ aby móc prowadzic pojazdy po¿arnicze do akcji? Nadmienie ¿e nie je¿dzimy zawodowo.

Pozdr!
Staszek

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY » śr 25 maja 2005, 13:05


lukaszkwiat
Posty: 78
Rejestracja: pt 19 lis 2004, 20:29
Lokalizacja: OSP CHARZYKOWY
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: lukaszkwiat » sob 28 maja 2005, 21:09

Witam
Miałem ten sam problem jednak już go rozwiązałem następujący sposób.
A mianowicie dostałem skierowanie od Komendanta gminnego na badania psychotechniczne (poradania psychotechniczna). Po pozytywnym przejściu tych badań musiałem udać się na kolejne badania do neurologa a na sam koniec do lekarza medycyny pracy, który na podstawie wcześniejszych pozytywnych badań wystawia orzeczenie lekarskie które uprawnia mnie do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi całkowity kosz wyszedł około 300 zł


______________________
www.ospcharzykowy.prv.pl

Kazik
Posty: 19
Rejestracja: czw 22 sty 2004, 14:00
Status: Offline

Post autor: Kazik » ndz 29 maja 2005, 16:47

Witam
Proplem kierowców w naszej OSP rozwiązaliśmy za rodą prawników UM mianowicie :
- OSP zawiera umowę zlecenie z społecznym kierowcą ( bez wynagrodzenia)
- OSP kieruje kierowcę na badania psychotechniczne,
- OSP kieruje kierowcę na badania lekarskie (uprawniony lekarz dla kierowców na samochody specjalne - medycyny pracy)
oryginały dokumentów przechowywane są w OSP, koszt badań ponosi OSP i jest refundowany przez UM.
OSP dla kierowcy społecznego po podpisaniu umowy zlecenia staje się pracodawcą i ma obowiązek wystawienia :
- ZAŚWIADCZENIA, w którym poświadcza się spełnienie wymogów określonych w art.39a ust.1 pkt 3-5 ustawy z dnia 6 września 2001 o transporcie drogowym,
- UPOWAŻNIENIA w którym na podstawie posiadanego ZAŚWIACZDZENIA upoważnia się kierowcę do prowadzenia samochodów pożarniczych będących na wyposażeniu OSP, w którym jest podany typ samochodu nr. rejestracyjny.
Upoważnienia wystawiamy również kierowcą PSP, którzy są członkami naszej OSP i posiadają już zaświadczenia wystawione przez PSP.

Kierowca psiada dwa dokumenty kturymi się legitymuje - Zaświadczenie i Upoważnienie.

W OSP znajduje się teczka Osobowa kierowcy z całą dokumentacją.
Ponadto Miasto zatrudnia również na umowę zlecenie jednego kierowcę jako konserwatora sprzętu pożarniczego.

Z poważaniem
Kazik

terrorysta83
Posty: 8
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 11:27
Status: Offline

Uprawnienia do pojazdu uprzywilejowanym poniżej 3,5 tony

Post autor: terrorysta83 » pn 08 sty 2007, 14:39

Temat jak w tytule. Chciałbym się zapytać, gdzie mogłbym zatatwić takie zaświadczenie?
OSP Kuźnica Marianowa

OSP Żarnowiec
Posty: 38
Rejestracja: pn 08 sty 2007, 20:13
Status: Offline

Uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: OSP Żarnowiec » sob 24 mar 2007, 09:01

Czołem Druhowie. Czytają wasze wypowiedzi zauważyłem, że są różne formy rozwiązywania problemu kierowcy poj. uprzywilejowanego w jednostkach OSP. Ja w swojej Gminie roztrzygnąłem ten problem następująco- umowę zlecenie z kierowcami OSP zawiera Gmina na okres jednego roku, wszystkie opłaty z tym związane ponosi Gmina, a zleceniobiorcy po przejściu badań okresowych i ubezpieczeniu otrzymują zaświadczenia wytdane przez pracodawcę. Mamy również w każdej OSP drugiego kierowcę, który spełnia warunki ale nie otrzymuje wynagrodzenia. Jest to dla mnie prościejsze rozwiązanie ponieważ cała dokumentacja znajduje się w UG. Pozdrawiam K-nt Gminny.

Marcello
Posty: 44
Rejestracja: pn 11 wrz 2006, 19:59
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Marcello » ndz 25 mar 2007, 01:31

Co jeśli nie ma umowy - zlecenia dla kierowców???

Do pełnych uprawnień potrzeba podjąć następujące kroki:
1. Komendant musi zgłosić kierowcę do UG lub UM
2. Trzeba zrobić badania u lekarza medycyny pracy - takie same, jak na prawo jazdy kat. C
3. UG lub UM kieruje na badania psychotechniczne
4. Po przejściu tych badań Komendant jednostki wystawia zaświadczenie o zdolności i pełnym uprawnieniu do kierowania pojazdami danej jednostki.
5. Kopię składa się w UG lub UM.

Mnie badania lek. medycyny pracy kosztowały 100 zł
Badania psychotechniczne - 80 zł - zwrócone przez UG.
Zostały moje uprawnienia sprawdzone przez Komendę Powiatową i jest pełna zgodność.
Pozdrawiam.

bw
Posty: 2
Rejestracja: pt 27 kwie 2007, 20:19
Status: Offline

Post autor: bw » pt 27 kwie 2007, 20:58

Witam.
To czy i komu gmina płaci ( kierowca/konserwaror/operatot itp.) to sprawa odrębna i tak naprawde zależy tylko i wyłącznie od nastawienia gminy.
Podstawową sprawą przy wydawaniu zaświadczeń do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, zgodnie z ustawą i wyjaśnieniami ministerstwa, jest to kto jest właścicielem samochodu. Jeżeli właścicielem jest gmina zaświadzenie wydaje wójt/burmistrz, jeżeli OSP zaświadczenie wydaje Prezes OSP. Oczywiście zaświadczenie należy wydac po spełnieniu warunkó formalnych czyli prawojazdy odpowiedniej kat., badane psycho-tech. i badanie lekarskie. Kto skieruje na badania to rzecz mało ważna najważniejsze aby jst pokryła koszt tych badań. Jak nakłonic jst do zapłacenia to już inna sprawa.

Adriano
Posty: 38
Rejestracja: wt 28 wrz 2004, 14:54
Lokalizacja: D±browa Górnicza
Status: Offline

Post autor: Adriano » sob 02 cze 2007, 08:46

Pytanie z innej beczki:
Ile mogę mieć kierowców w jednostce uprawnionych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym?
Nie chodzi mi tutaj o etatowych tylko dodatkowych kierowców którym uprawnienia wydaje prezes!
"Zapytaæ mo¿esz - wiedzieæ nie musisz"

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Kierowca

Post autor: Sernik » sob 02 cze 2007, 14:35

Myślę że im więcej kierowców tym lepiej, żeby tylko mieli wykonane badania psychotechniczne upoważniające ich do kierowania pojazdem uprzywilejowanym, bo w razie gdy trzeba jechać szanse na wyjazd się zwiększają, bo masz więcej kierowców :) Co do wcześniejszych wypowiedzi u mnie w jednostce strażak-kierowca musi przejść psychotesty w zakładzie medycyny pracy. U każdego coś innego ...

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG » sob 09 cze 2007, 09:46

Witam
Chciałbym zwrócić uwagę na podstawę prawną wydawanych ZAŚWIADCZEŃ.
Jeżeli chodzi o pojazdy uprzywilejowane, to ma zastosowanie ustawa Prawo o ruchu drogowym (art. 95a ust. 1) - a nie ustawa o transporcie drogowym.
W sejmie jest właśnie obrabiana zmiana ustawy o ochronie przeciwpożarowej i innych ustaw (w tym o ruchu drogowym) gdzie mam nadzieję problem z wydawaniem zaświadczeń zniknie -cyt.:"Kierującym pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2."

Dodatkowo w tym projekcie zmiany ustawy pojawił się zapis uprawniający OSP do kierownia ruchem drogowym podczas akcji ratowniczych.
Polecam stronę www.sejm.gov.pl (nr druku 1422)
Na najbliższym posiedzeniu ta sprawa będzie najprawdopodobniej rozpatrywana w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Sylwek » pn 11 cze 2007, 14:13

Dzięki za info o ciekawym dokumencie, tylko jeszcze zobacz na daty - to jest koniec ubiegłego roku, przez pół roku cisza... ciekawe czy i kiedy sie ruszy?

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek » wt 12 cze 2007, 11:12

PIOTRG zauważ że jest to projekt zupełnie nowej ustawy o kierujących, nie zmian w kodeksie czy ustawie o transporcie ... A swoja drogą ten projekt zostawia pole do działań dla naszego Związku. Skoro strażakowi PSP uznaje się jego kwalifikacje zdobyte i udokumentowane przez PSP, to dlaczego nie mają być uznawane kwalifikacje strażaka kierowcy OSP udokumentowane również świadectwem wydanym przez PSP. Należy tylko uzupełnić program szkolenia mechaników-kierowców o zagadnienia wymagane projektem ustawy i walczyć o odpowiedni zapis we wspomnianym projekcie.
Pozdrawiam i myślę, że czlonkowie zarządu głównego wezmą pod uwagę moją propozycję.
Ostatnio zmieniony śr 13 cze 2007, 08:25 przez Fredek, łącznie zmieniany 1 raz.

krzysiaczek
Posty: 8
Rejestracja: czw 22 sty 2004, 15:11
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: krzysiaczek » wt 12 cze 2007, 21:54

jeśli chce ktoś wzór takiego zaświadczenia i inne informacje na ten temat, to zapraszam... info@krzysiaczek.pl, pozdrawiam serdecznie :roll:

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG » pn 18 cze 2007, 11:38

Fredek pisze:PIOTRG zauważ że jest to projekt zupełnie nowej ustawy o kierujących, nie zmian w kodeksie czy ustawie o transporcie ... A swoja drogą ten projekt zostawia pole do działań dla naszego Związku. Skoro strażakowi PSP uznaje się jego kwalifikacje zdobyte i udokumentowane przez PSP, to dlaczego nie mają być uznawane kwalifikacje strażaka kierowcy OSP udokumentowane również świadectwem wydanym przez PSP. Należy tylko uzupełnić program szkolenia mechaników-kierowców o zagadnienia wymagane projektem ustawy i walczyć o odpowiedni zapis we wspomnianym projekcie.
Pozdrawiam i myślę, że czlonkowie zarządu głównego wezmą pod uwagę moją propozycję.
Witam
Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy.
12 czerwca 2007 r. w komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpatrywano Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1422), w którym to projekcie podjęty jest m.in. temat uprawnień strażków OSP do kierowania ruchem drogowym podczas działań ratowniczych i treści zaświdczenia uprawniającego do kierowania pojazdem uprzywilejowanym (tzn. odpowiednia zmiana w ustawie o ruchu drogowym).
Ustawa o kierujących pojazdami jest projektem rządowym o nr druku 1571. - Nie analizowałem jeszcze jej treści.
Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na podstawę prawną wydawania zaświadczeń uprawniających do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, która NA DZIEŃ DZISIEJSZY wynika z art. 95a ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, a nie z ustawy o transporcie drogowym (co można odczytać we wcześniejszych postach).
Jeżeli chodzi o ustawę o kierujących pojazdami, to puki prace trwają w komisjach myślę, że zarząd główny ma wręcz obowiązek zająć się właściwymi zapisami dotyczącycmi OSP w tej ustawie. A to forum powinno im sprawę ułatwić.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ