Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

PiotrG
Posty: 185
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG »

Marcin Szymaniuk pisze:dlaczego kurs przewozu osób i rzeczy nie jest wymagalny?
Witam
Sprawy uprawnień kierowania pojazdem uprzywilejowanym reguluje (puki co) ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku "Prawo o ruchu drogowym".
Zgodnie z art. 95a, ust. 1 tej ustawy kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba która ukończyła 21 lat i posiada zaświadczenie (odpowiednio zmodyfikowane) wydane przez pracodawcę (u nas to raczej powinien być Wójt, Burmistrz - patrz OPINIE PRAWNE poz. 16), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich i psychologicznych. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek kursach przewozu osób czy rzeczy więc nie musimy ich mieć.
Zgodnie z Ministrstwem Infrastruktury Departament Transportu Drogowego (opinia prawna poz. 16) "OSP nie ma obowiązku ubiegania się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego prowadzenie przewozów drogowych na potrzeby własne".
Wzór zaświadczenia można ściągnąć np. z Komendy Powiatowej (Miejskiej) PSP - oni tak samo muszą mieć takie zaświadczenia.
Pozdrawiam

osp-poznan
Posty: 20
Rejestracja: pt 05 sty 2007, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: osp-poznan »

w takim razie opracuje taki druk i wrzuce na forum skoro Związek niczego takiego nie ma, jestem też w Zarządzie Powiatowym i też na nasze potrzeby opracowałem grafike oraz wzór legitymacji i wyszly nam bardzo ładne aż z innych Powiatów dopytywali sie gdzie takie robią

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

Tutaj jest wzór
http://download.microsoft.com/download/ ... ymagan.doc
PiotrG pisze:[
(u nas to raczej powinien być Wójt, Burmistrz - patrz OPINIE PRAWNE poz. 16), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich i psychologicznych.
U mnie po kolejnych szkoleniach w RIO, gmina zrezygnowała (od tego roku) z zatrudniania kierowców jako kierowców, na umowę zlecenie bedą zatrudnieni jako konserwatorzy a nie jako kierowcy. W związku z tym uznano, że cała dokumentacja kierowcy to juz nie będzie obowiązek gminy tylko OSP.
Ostatnio zmieniony sob 05 sty 2008, 20:38 przez Fredek, łącznie zmieniany 1 raz.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG »

Kto w takim razie może (powinien) takie zaźwiadczenia wystawiać ??

Wg mnie ten wzór należałoby troszkę zmodyfikować (zgodnie z Opinią prawną nr 16).
Przede wszystkim należy zmienić podstawę prawną oraz wyrazy "zatrudniony" - nie wszyscy kierowcy są zatrudniani przez gminy (nawet jako konserwatorzy) a tym bardziej przez OSP.

PSP ma fajne zaświadczenia wielkości prawa jazdy.

Pozdrawiam

osp-poznan
Posty: 20
Rejestracja: pt 05 sty 2007, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: osp-poznan »

Zaświadczenia z informacji jakie otrzymałem, mogą byc wystawiane przez komendanta Gminnnego OSP, a co do druku podanego wyżej w linku ,to nie ma tam nic o prowadzeniu pojazdów uprzywilejowanych, wyglada to raczej na zwykłe zaświadczenie do pracy zawodowej jako kierowca

witek
Posty: 3
Rejestracja: śr 08 paź 2008, 19:55
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: witek »

W tym temacie mam jeszcze inny problem: Czy kierowca w OSP kierujący pojazdem uprzywilejowanym po badaniu lekarskim i psychologicznym powinien otrzymać od tych specjalistów zaświadczenie lekarskie z adnotacją, że może kierować pojazdem uprzywilejowanym, czy powinien otrzymac orzeczenie lekarskie? Do tej pory wymagane było orzeczenie lekarskie, teraz lekarz twierdzi, że wystarczy zaświadczenie lekarskie.
Może ktoś mi wjaśni ten temat, a może ujednolici to prawnik Zarządu Głównego ZOSP RP

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: PiotrG »

O ile wiem to ustawa prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenia dot. badań lekarskich i psychologicznych w tym temacie nie uległy zmianie, więc odp. : Orzeczenie
konkrety:
1) ustawa prawo o ruchu drogowym art. 95a, ust. 4 Kierującym pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), stwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.”. - tu jest mowa o zaświadczeniu jakie powinien wystawić Wójt, Burmistrz

2) art. 122, ust. 8 ustawy prawo o ruchu drogowym Przeprowadzanie badań lekarskich i wydawanie orzeczeń podlega kontroli marszałka województwa.

3) par.1, pkt. 1c) ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób biegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2004 nr 2 poz. 15) Rozporządzenie określa: szczegółowe warunki i tryb wydawania orzeczeń lekarskich (...) oraz posiada wzór orzeczenia - zał. nr 5

4) par. 1, pkt. 1b) Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2005 r. w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (Dz.U. 2005 nr 69 poz. 622, oraz Dz.U. 2007 nr 178 poz. 1264) Rozporządzenie określa: szczegółowe warunki i tryb odwoływania się od orzeczeń psychologicznych; par. 1 pkt. 2) szczegółowy tryb (...) i orzekania w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych ; par. 8, ust. 1 uprawniony psycholog na podstawie wyników badania wydaje orzeczenie psychologiczne (...) wzór orzeczenia - zał. nr 12

Wszędzie jest mowa o orzeczeniach, natomiast zaświadczenie jest wydawane przez Wójta, Burmistrza dopiero w tedy kiedy kierowca posiada m.in. pozytywne orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

A jeśli to ci jeszcze nie starczy to zapytaj się w wydziale komunikacji w swoim starostwie.

witek
Posty: 3
Rejestracja: śr 08 paź 2008, 19:55
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: witek »

Moje stanowisko jest takie samo jak Twoje. Podniosłem ten problem poniewaz lekarz, który świezo zdobył uprawnienia do badania kierowców stwierdził, że w tej sytuacji wystarczą tylko zaświadczenia o stanie zdrowia z czym osobiście się nie zgadzam. Dziękuję Kolego za wypowiedź.

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: fajerman-1 »

Wszystko sie zgadza lecz dlaczego nikt nie wspomina ze górna granica wieku kierowcy w OSP wynosi 60 lat o czym mówi Ustawa z dnia 6 maja 2005r. o zm.ustawy ppożpoz.835 art.19 ust.1b ze pezposerdni udział w działaniach ratowniczych moga brac członkowie OSP którzy ukonczyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadaja ....itd
Pozdrawiam

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: PiotrG »

fajerman-1 pisze:Wszystko sie zgadza lecz dlaczego nikt nie wspomina ze górna granica wieku kierowcy w OSP wynosi 60 lat o czym mówi Ustawa z dnia 6 maja 2005r. o zm.ustawy ppożpoz.835 art.19 ust.1b ze pezposerdni udział w działaniach ratowniczych moga brac członkowie OSP którzy ukonczyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadaja ....itd
Pozdrawiam
Oczywiście masz rację.
Tylko, że nie zawsze jeździ się do zdarzeń. Jadąc np. na ćwiczenia może to być osoba posiadająca 61 lat.
Poza tym kiedy rozpoczyna się moment udziału w działaniach ratowniczych ?? (po usłyszeniu syreny alarmowej, po wyjeździe z remizy, czy po dojeździe na miejsce zdarzenia ? - tu już przepisy jasno tego nie precyzują)

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: fajerman-1 »

Zgadza sie lecz napisałem odnosnie bezposredniego udziału ........
A jesli w czasie wyjazdu na cwiczenia bedzie koniecznosc udziału w akcji ratowniczej to co taki kierowca pozostawia pojazd na srodku drogi i czeka na uprawnionego kierowce?
Analizujac nasze przepisy napisane jest wyraznie kto i co gdzie i jak.
W przypadku jakiegos nieszczescia PROKURATOR nie bedzie rozpatrywał kwesti ze jechał bo na cwiczenia .
Z ramienia pracy jaka wykonuje wiem jak to sie odbywa.
Prosze mi wierzyc w takich wypadkach nie ma przepros wywala sie wszystko po pewnym wypadku w naszej miejscowosci w 2007r prokurator powrócił do roku ...1992!!!!!
pozdrawiam

vwwojtas
Posty: 5
Rejestracja: ndz 23 lis 2008, 20:59
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: vwwojtas »

z tego co się orientuję druhowie to na kursie komendantów w Wierzycy wczoraj tłumaczono że autobus nawet jak nie wiezie ludzi to nadal jest autobusem, tak samo pojazd uprzywilejowany nie używając sygnałów ani błyskowych ani dźwiękowych nadal jest pojazdem uprzywilejowanym, i teraz mam pytanie, czy ktoś się może orientuje jak wygląda sytuacja z tymi uprawnieniami dla strażaków ochotników? czy wie ktoś jakie zaświadczenia czy orzeczenia od lekarzy powinienem mieć? ktoś może z tego całego kodeksu wyczytać jak to dla ochotników wygląda? jaki to powinien być lekarz? z jakimi uprawnieniami? czy może być zwykły mój rodzinny? bo byłem tam u jakichś śmiesznych lekarzy którzy mi robili badania ale i oni też nie wiedzą czy to o te badania chodziło... z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam...
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: Artur »

Witam!
Robiłem takie badania uprawniające do kierowania pojazdem strażackim. Badania są na podstawie art.124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz 515 z późn. zm.
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: PiotrG »

vwwojtas pisze:z tego co się orientuję druhowie to na kursie komendantów w Wierzycy wczoraj tłumaczono że autobus nawet jak nie wiezie ludzi to nadal jest autobusem, tak samo pojazd uprzywilejowany nie używając sygnałów ani błyskowych ani dźwiękowych nadal jest pojazdem uprzywilejowanym...
Musiałeś coś źle zrozumieć, albo oni na tym szkoleniu za bardzo ogólnikowo podeszli do tego tematu.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym w definicji wymienia co to jest autobus oraz co to jest pojazd uprzywilejowany - poczytaj a upewnisz się.
W skrucie:
Autobus to pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osów wraz z kierowcą (i czy kierowca jedzie sam czy z 1 pasażerem dalej jedzie autobusem);
Pojazd uprzywilejowany musi równocześnie wysyłać syganły dźwiękowe o zmiennym tonie i błyskowe niebieskie (a w niektórych przypadkach też czerwone) oraz mieć wiłączone światła mijania lub drogowe i wcale nie musi mieć belki sygnałowej na dachu (patrz pojazdy policyjne z wideoradarem).
Jadąc samochodem bez włączonych "kogutów" i sygnałów dżwiękowych a nawet z samymi "kogutami" (bez sygnału dźwiękowego) nie jadę pojazdem uprzywilejowanym i tu mi wystarczą tylko prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
Oczywiście nigdy nie wiadomo kiedy ze zwykłej jazdy (np. z tankowania) będę musiał jechać do akcji, więc kierowca w OSP powinien posiadać odpowiednie uprawnienia.
vwwojtas pisze:...czy ktoś się może orientuje jak wygląda sytuacja z tymi uprawnieniami dla strażaków ochotników? czy wie ktoś jakie zaświadczenia czy orzeczenia od lekarzy powinienem mieć? ktoś może z tego całego kodeksu wyczytać jak to dla ochotników wygląda? jaki to powinien być lekarz? z jakimi uprawnieniami? czy może być zwykły mój rodzinny? bo byłem tam u jakichś śmiesznych lekarzy którzy mi robili badania ale i oni też nie wiedzą czy to o te badania chodziło... z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam...
Odnośnie badań lekarskich dla strażaków OSP to na dzień dzisiejszy nie ma rozporządzenia w sprawie badań lekarskich dla strażaków biorących udział w działaniach ratowniczych. Do tej pory to nawet lekarz rodzinny mógł wystawić strażakowi OSP zaświadczenie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych. Teraz najlepiej zapytać Komendanta Powiatowego (Miejskiego) PSP kto takie badania może przeprowadzić.
Odniośnie badań dla kierowców (pojazdy uprzywilejowane) to temat rozwiązuje ustawa Prawo o ruchu drogowym tak jak pisze
Artur pisze: Robiłem takie badania uprawniające do kierowania pojazdem strażackim. Badania są na podstawie art.124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz 515 z późn. zm.
Pozdrawiam
- badania psychologiczne co 5 lat do 65 roku życia i dalej co roku;
oraz art. 122 ust. 2 - badania lekarskie co 5 lat do 55 roku życia, od 55 lat - 65 lat co dwa lata a powyżej 65 roku życia co rocznie.
Tu wydawane są orzeczenia przez uprawnionych do tego lekarzy.
Mając takie orzeczenia dopiero Wójt/Burmistrz może wystawić zaświadczenie uprawniające do kierowania pojazdem uprzywilejowanym - art. 95a ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

gospodarz
Posty: 36
Rejestracja: pt 18 mar 2011, 12:20
OSP (gm., woj.): Poręba krzemieda Śląskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojazdem strazackim

Post autor: gospodarz »

Witam mam takie pytanie kto ponosi koszty za badania dla kierowcow UM czy w wlasnym zakresie mam sobie je zaplacici. Moze sie orientujecie czy jest jakas konkretna ustawa?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat