Rezygnacja Naczelnika OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Straszak
Posty: 110
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Rezygnacja Naczelnika OSP

Post autor: Straszak »

Witam.

Mam do druhów pytanie, jak postąpić w następującej sytuacji.

Do zebrań sprawozdawczo wyborczych pozostało trochę więcej jak pół roku, a nasz naczelnik złożył do zarządu pisemko z rezygnacją z piastowanej funkcji i jednocześnie rezygnację z członkostwa w OSP (co prawda już dawno mieści się poza górna granicą wieku, aby być członkiem czynnym , ale do tego czasu zawsze jeździł do wszystkich akcji ratowniczych).

Zgodnie ze statutem powinny się odbyć wybory uzupełniające, no i zgłoszenie do KRS o zmianie składu zarządu, ale czy warto to robić, skoro wybory tuż, tuż.

Czy nie można by powierzyć funkcji naczelnika, komuś z pozostałych członków zarządu, tak byłoby najprościej, ale co z KRS-em, czy trzeba powiadomić Sąd.

Co prawda w zarządzie mamy funkcje z-cy naczelnika, ale jest On jednocześnie kierowcą samochodu i trochę "głupio" byłoby, gdyby to On sam podpisywał sobie karty drogowe.

Czy można by powierzyc tą funkcje prezesowi, sądzę że nie istniałby konflikt funkcji i uprawnień (dla wyjaśnienia dodam, że tylko odchodzący naczelnik i prezes maja przeszkolenie naczelników).

Czy też może załatwić sprawę kompleksowo i przyspieszyć zebranie sprawozdawczo wyborcze i wybrać wszystkie władze od nowa, co byłoby chyba najlepszym rozwiązaniem, ale trochę by potrwało. Część członków wyjechała na prace sezonowe "za chlebem".

Odnośnie przedstawionej sytuacji mamy się spotkać i musimy podjąć jakąś decyzje.

Dlatego proszę wszystkich członków forum o wypowiedzi, może ktoś miał podobną sytuację i jak z tego wybrnął.
Można tez przesyłać informacje na priv-a lub na adres:

fr_miksza@tlen.pl

Pozdrawiam brać strażacką.

Straszak

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Zarząd OSP ma prawo dokoptować do zarządu w miejsce ustępujących najwyżej 1/3 członków. Tj jeśli u was w zarządzie jest 9 druhów i trzech zrezygnuje to Zarząd może ba podstawie własnej uchwały dobrać trzech innych. Jesli ich jest więcej to wtedy tylko wlane zebranie może dokonać zmiany.
Zaznaczam że członek czynny to osoba która ukończyła 16 lat, chyba że zostanie członkiem honorowym, lub nastapią inne przyczyny ustania członostwa (np. rezygnacja, śmierć). Także za stary to on nie był, domyślam się że jest za stary żeby jeździć do zdarzeń, czyli nie może być człokiem JOT.
Naczelnik w jednostce musi być. Może to być ktoś dokoptowany a może tą funkcję przejąć również ktoś ze składu zarządu, jeśli nie pełni żadnej innej funkcji. Do KRS taką zmianę zgłosić musicie.
Niestety nie możecie tej funkcji przekazać praezesowi. Ajeżeli koniecznie chcecie to druh ten musi zrezygnowac z funkcji prezesa. (Też tym byłem zainteresowany - mianowicie chciałem aby prezes pełnił funkcję zastępcy naczelnika).
Nioe wiem jak to jest z przyspieszeniem walnego. Jednak Zarząd ma prawo zwołać nadzwyczajne walne zebranie kiedy tylko chce, i tego rodzaju na walnym uchwałę podjąć.
Każda jednostka ma swój oddzielny statut, ja postarałem się odpowiedzieć na podstawie statutu OSP z którego korzysta zdecydowana większość jednostek. Jeżeli macie inny to wtedy macie problem.[/list]

Topic author
Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Dzięki SenseY.

Faktycznie źle to określiłem, chodziło mi o JOT i granicę wieku 60 lat, nasz naczelnik ma ponad 70 lat i wiadomo było, On tez wiedział, że na sprawozdawczo wyborczym będzie zmiana, ale chłop się pospieszył, nawet nie wiemy dlaczego tak postanowił.

Zamysłem naszym, było nadanie Mu godności członka honorowego, podczas sprawozdawczo wyborczego.

Dalej będę za tym optował, choć nie wiem jak zrobić, jeżeli chłop zgłosił rezygnacje z członkostwa w OSP, chyba że ją wycofa, a jak nie to przecież nie możemy Go zmusić do przynależności do OSP.

Pozdrawiam brać strażacką.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat