Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
zefir454
Posty: 22
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 01 maja 2010, 00:03
OSP (gm., woj.): Smolno Wielkie gm. Kargowa, woj. lubuskie
Lokalizacja: Smolno Wielkie
Status: Offline

Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: zefir454 »

Witam!
Mam problem natury prawnej- czy ktoś może mi podpowiedzieć, jak zredagować umowę o wynajem sali w remizie strażackiej? Szukałem w różnego rodzaju poradnikach i na forach prawniczych, ale niczego konkretnego nie znalazłem. Chodzi mi o to, aby taka umowa była krótka, precyzyjna i o zwięzłej treści. Czy ktoś z was ma taki wzór lub ma jakiś pomysł na taką umowę?
Pozdrawiam
Józek

OSP Pszczonów
Posty: 13
Rejestracja: czw 17 lut 2011, 15:57
OSP (gm., woj.): OSP Pszczonów gm.Maków woj.łódzkie
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: OSP Pszczonów »

Podłączam się do prośby druha.

OSP Pszczonów
Posty: 13
Rejestracja: czw 17 lut 2011, 15:57
OSP (gm., woj.): OSP Pszczonów gm.Maków woj.łódzkie
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: OSP Pszczonów »

Na razie my posługujemy się taką.


Umowa

Zawarta w dniu ......................, pomiędzy Zarządem Ochotniczej Straży Pożarnej w .........., gmina ........zwanym Wynajmującym,
a
................................................................................................................................
................................................................................................................................
zwanym Najemcą.

&1
Umowa dotyczy wynajmu Świetlicy OSP w .......... w dniach:
.............................................................

&2
Wynajmujący zobowiązuje się do udostępnienia pomieszczeń i korzystania z urządzeń w nich
dujących się.

&3
Zobowiązuje się Najemcę do korzystania z wszelkich urządzeń w należyty sposób i oddania
Świetlicy oraz terenu wokół Niej w terminie i stanie nie odbiegającym od stanu w dniu wynajmu.
W razie powstałych szkód zobowiązuje się Najemcę do ich usunięcia lub pokrycia kosztów napraw.

&4
1.Koszt wynajmu świetlicy wynosi .....................................................................
(słownie:................................................................................................................)
2.Przedpłata za wynajem sali wynosi ....................................................................
(słownie: .....................................................)-płatne w dniu sporządzania umowy..
W razie odstąpienia Najemcy od umowy ,zaliczka nie podlega zwrotowi.
3.Opłaty za zużytą energię elektryczną, wodę i gaz ponosi Najemca.

&5
Zobowiązuje się Najemcę do usunięcia wszelkich nieczystości stałych z terenu OSP.

&6
Zobowiązuje się Najemcę w przypadku grania lub odtwarzania utworów muzycznych do uregulowania związanych z tym należności na rzecz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Inspektorat ........................
( tel.......... w celu ustalenia wysokości składki)

&7
W przypadku nie dotrzymania umowy przez Wynajmującego , Zarząd OSP w............... zobowiązuje się do zwrotu kosztów za wynajem lokalu zastępczego.

&8
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach ,po jednym dla każdej ze stron.



NAJEMCA WYNAJMUJąCY

orzeszek
Posty: 39
Rejestracja: pt 23 sty 2009, 08:49
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: orzeszek »

A jak druhowie rozliczają się z tych dochodów?
Macie zarejestrowaną działalność gospodarczą, lub jesteście organizacją pożytku publicznego?

Gmina Mrozy
Posty: 1
Rejestracja: wt 12 cze 2012, 14:53
OSP (gm., woj.): Grodzisk, mrozy, mazowieckie
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: Gmina Mrozy »

Witam,
Mam następujące pytanie związane z wynajmowaniem sali remizy na potrzeby organizacji np wesela.
OSP wynajmuje pomieszczenia strażnicy na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe np. wesela, komunie, itp. Kto w takim przypadku czerpie dochody z tego tytułu gmina czy dana jednostka OSP? Z kim powinna być zawarta umowa wynajmuj z gmina czy z OSP?

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: slawek.998 »

Oczywiście z właścicielem.Jężeli nim jesteście to żeby wynająć sale musicie prowadzić działalność gospodarczą jeżeli natomiast nie jesteście właścicielem remizy to albo wynajmuje ją gmina i to ona inkasuje pieniążki albo wy jako użytkownicy podnajmujecie ją za zgodą gminy ale również trzeba w tym wypadku prowadzić działalność i podzielić się kasą z fiskusem.

Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: Dariusz P. Kała »

zefir454 pisze:Witam!
Mam problem natury prawnej- czy ktoś może mi podpowiedzieć, jak zredagować umowę o wynajem sali w remizie strażackiej? Szukałem w różnego rodzaju poradnikach i na forach prawniczych, ale niczego konkretnego nie znalazłem. Chodzi mi o to, aby taka umowa była krótka, precyzyjna i o zwięzłej treści. Czy ktoś z was ma taki wzór lub ma jakiś pomysł na taką umowę?
Pozdrawiam
Józek

Sto pytań do prawnika o Ochotnicze Straże Pożarne. Poradnik praktyczny, Gdańsk 2012, ss. 360 zawiera w aneksach praktycznych:

A. Wzory umów 217
1. Umowa sprzedaży 217
2. Umowa o dzieło 221
3. Umowa najmu lokalu 225
4. Umowa o świadczenie usług na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego 230
5. Umowa użyczenia 233
6. Umowa pożyczki niepieniężnej 236
7. Umowa pożyczki pieniężnej 240
8. Umowa komisu 244
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: wujo2010 »

W jaki sposób? jednoska OSP która jest właścicielem remizy i wynajmuje sale ,rozlicza się z Urzędem Skarbowym i czy jest zwolniona z podatku od dochodów czy nie ? Proszę o poradę :?:

berberys30
Posty: 2
Rejestracja: czw 14 cze 2012, 10:33
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: berberys30 »

OSP - nie rozlicza sie z podatku dochodowego jeśli przeznacza dochód z swojej działalności na cele statutowe.
Dochód z tytułu wynajmu sali jesli OSP ma takie życzenie wpływa na konto OSP.
Aby wynajmować salę OSP nie musi prowadzić działalności gospodarczej.

"Art. 37. 1. Nieruchomości, środki transportu, urządzenia i sprzęt pozostający w dyspozycji ochotniczej straży pożarnej lub ich związku mogą być, z zastrzeżeniem wynikającym z przepisu art. 33 ust. 1, odpłatnie wykorzystywane do innych społecznie użytecznych celów, określonych w statucie ochotniczej straży pożarnej lub ich związku.
2. Środki uzyskane z tytułu, o którym mowa w ust. 1, stanowią dochody własne ochotniczej straży pożarnej lub ich związku."
(Ustawa o ochronie przeciwpożarowej)

Wystarczy aby zarząd podjął uchwałe mówiącą o warunkach wynajmu sali z zastrzeżeniem że dochód przeznaczany będzie na cele statutowe.

lord
Posty: 28
Rejestracja: pt 14 maja 2010, 08:31
OSP (gm., woj.): v-ce prezes zop
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: lord »

berberys30 nie do końca masz rację .jeżeli osp zarobiła chociaż jedną złotówkę to już prowadzi działalność gospodarcza i nie ma znaczenia czy przeznaczy je na cele statutowe. już w tym momencie osp powinna prowadzić tzw. małą księgowość z planem kont i z cała polityką księgową .fakt osp jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) ,nasze książki skarbnika są przeznaczone dla jednostek które nie mają żadnych dochodów i funkcjonują jedynie ze składek członkowskich. ciężko to przeżyć ale takie są fakty i nic na to nie poradzimy.moja rada : jeżeli jeszcze nie zmieniliście książek i nie wprowadziliście małej księgowości to najwyższy czas - niedługo zapuka do was US i wtedy nie ma zmiłuj
święty Florianie - miej Nas w opiece

berberys30
Posty: 2
Rejestracja: czw 14 cze 2012, 10:33
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: berberys30 »

Nie chciałbym sie tutaj wykłócać ale pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę. Idąc Twoim tokiem myslenia w takim razie każda OSP powinna prowadzić pełną księgowaść (nie ma czegoś takiego jak "mała księgowość" ;-)), po pierwsze składki cżłonkowskie to już dochód, po drugie każdy wpływ np dotacje KSRG, Urząd Gminy itp - to również dochód jednostki a chyba niewiele jest jednostek które w przeciągu całego roku obrotowego uzyskują dochód tylko i wyłącznie z składek członkowskich. Z wykształcenia jestem ekonomistą, skarbnikiem w mojej OSP jestem już od ponad 15 lat, OSP uzyskuje dochodu ok 50 TPLN rocznie, co roku rozliczam sie z US i jakos jeszcze nikt nigdy do niczego mi sie nie przyczepił a chciałem zaznaczyc że kontrolę z US już miałem, jakieś drobne błędy również mi wychwycono w zwiazku z którymi byłem wyzwany do US ale nikt nigdy nie ukarał mnie finansowo oraz nie czepil sie formy prowadzenia rozliczeń OSP.
Pozdrawiam i myślę, że temat został juz wyczerpany.

wiesiaczek67
Posty: 1
Rejestracja: sob 31 sty 2015, 13:50
OSP (gm., woj.): pieczyska gm wieruszow
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: wiesiaczek67 »

witam ja pierwszy raz na forum mam takie pytanie w sierpniu wydaje corke za maz i chcialam wynajac sale osp , ale chcialam miec katering , chodzilo mi tylko o sale , wyposazenie i zastawe , poczatkowo w tamtym roku gdy bylam spytac o wynajem , pani zazadzajaca ta sala powiedziala ze niema sprawy ale umowe wstepna to dopiero podpiszemy w styczniu , zgodzilam sie , a tu ZONG gdy teraz poszlam podpisac umowe pani stwierzila ze ona o zadnym kateringu nie wie i ze ona wolala by sama gotowac na to wesele (zaznaczam ze ona gotuje po roznych inprezach )ale ja oczywiscie nie chce jej , wiec stwierdzila ze sale owszem wynajma mi ale zadnej zastawy juz nie i tu mam problem , bo slyszalam ze jesli rozbudowa i modernizacja sali byla zrobiona za pieniadze z uni to zarzad ma obowiazek wynajac sale i zastawe oraz sprzet ktory zostal zakupiony z pieniedzy unijnych , prosze o odpowiedz czy w istocie tak jest , pozdrawiam
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: fireman90 »

wiesiaczek67 pisze:sale owszem wynajma mi ale zadnej zastawy juz nie i tu mam problem

Wydaje mi się, że raczej nie powinno być problemu z zastawą. Firmy cateringowe zapewniają swoje naczynia, sztućce itp. Pozostałych urządzeń kuchennych (piekarniki, chłodnia) owa pani nie zabroni Ci używać.
Firma obsługująca wesele u mnie dwa lata wstecz, nawet nie pozwoliła płynu do mycia naczyń zakupić tylko własny płyn do mycia używała (we własnym wyparzaczu rzecz jasna).
Jajakobyły

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: jerzy988 »

zapytaj tą panią czy prowadzi działalnośc gospodarcza na tym obiekcie to ze ma klucze nie znaczy że tam rządzi idąc dalej powinieneś zarządać faktury i co wtedy powie tak to jest na wsiach że to wszystko jest na granicy prawa a co do pieniędzy unijnych to coś w tym jest dokładnie nie wiem ale gmina chyba nie moze zarabiac na sali przez 5 lat to chyba i wieś a mieszkańcy mają prawo korzystać za darmo ale to sa szczegółowe przepisy a jest jak jest

baxter
Posty: 36
Rejestracja: ndz 19 sty 2014, 17:17
Status: Offline

Re: Umowa na wynajem sali w remizie OSP.

Post autor: baxter »

czy dużo jest straży które założyły działalność gospodarcza by wynajmować sale pod imprezy?

Mam problem czy zakładać czy tez możne nie trzeba.

mogą się zgłosić jakieś OSP które prowadza działalność??
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat