Zarząd Gminny

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: kwas »

Uszczegółowię wypowiedź manio. Komendanta Gminnego wybiera się spośród członków nowego zarządu gminnego. A członkami zarządu gminnego będą przedstawiciele wybrani z poszczególnych jednostek. Osoba wchodząca w skład zarządu gminnego nie musi być wcale w zarządzie OSP. Może to być każdy inny członek OSP.

yogi007
Posty: 2
Rejestracja: sob 26 mar 2016, 23:16
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna woj. Pomorskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: yogi007 »

Witam.
Mam pytanie trochę z innej beczki.
W naszej gminie jesteśmy już po zebraniach sprawozdawczo wyborczych.
Zarządy jednostek OSP ukonstytuowały się i zostali wybrani przedstawiciele do zarządu oraz delegaci na zjazd.
Jak wiadomo przedstawiciele z jednostek jakby z automatu są w zarządzie oddziału gminnego delegaci natomiast nie.
Moje pytanie brzmi: czy jest jakaś możliwość aby prezesem zarządu gminnego została osoba wyłoniona spośród delegatów? (jeśli tak to w jaki sposób to zrobić?)
Czy jest to stanowisko przeznaczone tylko dla przedstawicieli?

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: XCerber »

podczas tego zebrania sprawozdawczo - wyborczego wybieraliscie i glosowaliscie nad propozycjami na: przedstawicieli na zjazd gminny (ci sa wybierani do zarzadu gminnego, rowniez maja prawo glosowania) oraz delegatow na zajazd gminny - oni tylko wybieraja.

yogi007
Posty: 2
Rejestracja: sob 26 mar 2016, 23:16
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna woj. Pomorskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: yogi007 »

No tak tylko problem polega na tym, że z biegiem czasu stwierdziliśmy, że najlepszym kandydatem na prezesa gminnego jest osoba, która jest delegatem i nie wiemy czy może zostać takowy włączony do zarządu i wybrany na prezesa. Potrzebujemy jakieś artykuły, paragrafy, żeby było zgodnie z prawem.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: kwas »

Już nie ma takiej możliwości. Dlatego takie wybory trzeba przemyśleć przed wyborami.

patryk881
Posty: 3
Rejestracja: śr 30 mar 2016, 21:57
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: patryk881 »

Zjazd Gminny jest uprawniony do zwiększenia liczby członków Zarządu Gminnego maksymalnie o 20% więc jeśli wasz kandydat, który jest obecnie delegatem uzyska odpowiednie poparcie od większości osób uprawnionych do głosowania na zjeździe ma szansę stać się członkiem tego zarządu, a więc także może objąć funkcję prezesa tego zarządu.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: kwas »

patryk881 a gdzie to wyczytałeś?
Oczywiście jest taka możliwość zgodna ze statutem. Ale tylko przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze związkiem. To wszystko jest opisane w statucie. Nie można w taki sposób powołać do zarządu członka OSP bo się wybrało nie tego co trzeba. Chyba, że osoba którą chcemy wcisnąć do zarządu gminnego jest przedstawicielem wspomnianej wyżej jakiejś organizacji. I to też nie ot tak bo chcemy. U mnie na walnym gminnym 5 lat temu kandydat - przedstawiciel organizacji musiał mieć glejt od zarządzających taką organizacją, ze ten kandydat jest ich przedstawicielem. I trzeba tego wymagać. W inny sposób można by było te 20 % przemycić z innych jednostek.

Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: Luis »

Witam
Mam parę pytań dotyczących Zjazdu Gminnego.
Na początku zjazdu wybiera się Prezydium zjazdu, Komisje mandatową, Komisje wyborczą , Komisje uchwal i wniosków.
Czy te komisje i prezydium zjazdu jest wybierane z Delegatów czy z Przedstawicieli ?
Czy komisja wyborcza wybiera osoby które wejdą w skład zarządu gminnego ?
Czy Delegaci na Zjazd Oddziału Powiatowego sa wybierani z poprzez Delegatów czy mogą też z Przedstawicieli do Zarządu Gminnego.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: kwas »

Tu masz wzorcowe dokumenty na temat zjazdu gminnego http://www.zosprp.pl/?q=content/wykaz-d ... -roku-2016
W punkcie 6 masz przykładowy scenariusz.
W mojej ocenie osoby do komisji mogą być wybierani i z przedstawicieli i z delegatów.
Komisja wyborcza nie wybiera osób które wejdą w skład zarządu gminnego. Te osoby są wybrane już w jednostkach.
Ostatnie pytanie jest nie sprecyzowane. Piszesz są i poprzez.
Jeśli chodzi przez kogo są wybierani to są wybierani przez delegatów i przez przedstawicieli o ile są również delegatami.
Jeśli chodzi o to spośród kogo są wybierani delegaci to mogą być wybrani spośród wszystkich delegatów.
Mam nadzieję że się nie pomyliłem :)

Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: Luis »

Czyli powołanie komisji Wyborczej jest praktycznie nie potrzebne bo i tak przedstawiciele wchodzą odgórnie w skład zarządu gminnego.
Czy dobrze rozumiem ?
Delegaci są jedynie od tego by udzielić lub nie absolutorium dla zarządu ustępującemu ?

patryk881
Posty: 3
Rejestracja: śr 30 mar 2016, 21:57
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: patryk881 »

kwas pisze:patryk881 a gdzie to wyczytałeś?
Oczywiście jest taka możliwość zgodna ze statutem. Ale tylko przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze związkiem. To wszystko jest opisane w statucie. Nie można w taki sposób powołać do zarządu członka OSP bo się wybrało nie tego co trzeba. Chyba, że osoba którą chcemy wcisnąć do zarządu gminnego jest przedstawicielem wspomnianej wyżej jakiejś organizacji. I to też nie ot tak bo chcemy. U mnie na walnym gminnym 5 lat temu kandydat - przedstawiciel organizacji musiał mieć glejt od zarządzających taką organizacją, ze ten kandydat jest ich przedstawicielem. I trzeba tego wymagać. W inny sposób można by było te 20 % przemycić z innych jednostek.
Masz rację kwas, możliwość jest ale jeśli chodzi tylko o przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń współpracujących, zaszła pomyłka z mojej strony, Przepraszam
Awatar użytkownika

rysio
Posty: 3
Rejestracja: sob 14 maja 2016, 19:56
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: rysio »

misiu8514 pisze:Witam
Mam pytanie co do zebrania gminnego. Mianowicie na jakiej podstawie są wybierani delegaci na zjazd gminny?? Bo co do przedstawicieli to jest 5% z ilości członków. statut mojej jednostki nie reguluje tego stanu więc proszę o pomoc. Pozdrawiam
Sposób wyboru delegatów na zjazd gminny określa statut ZOSP RP, liczbę delegatów jak i przedstawicieli określa zarząd gminny, w założeniach organizacyjno - programowych w przykładzie przedstawione jest 5% z ilości członków i 10% delegatów, jest to przykład liczby te można zmienić.
Proponuję zapoznać się z uchwałą zarządu gminnego w sprawie określenia liczby przedstawicieli i delegatów, taka uchwała powinna dotrzeć do każdego zarządu jednostki, a ponad to proponuję zapoznać się założeniami programowymi kampanii wyborczej http://www.zosprp.pl/files/druki/2016/22-XI.pdf oraz statutem ZOSP RP w którym są zawarte informacje dotyczące wyboru nowych władz związku na każdym szczeblu :)

Nacki10
Posty: 13
Rejestracja: śr 08 kwie 2015, 12:53
OSP (gm., woj.): OSP Kujawka gm. Badkowo woj. kuj-pom
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: Nacki10 »

Witam. Trochę pytanie inne ale chodzi o Zarząd Gminny.
Moje pytanie brzmi czy radny gminy może zostać komendantem? i drugie pytanie czy osoba która wybiorą musi mieć skończone 25 lat, bo urodził się 10 grudnia
Awatar użytkownika

ospkonie
Posty: 103
Rejestracja: śr 06 sty 2010, 21:21
OSP (gm., woj.): OSP KONIE ,Pniewy,mazowsze
Lokalizacja: Konie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: ospkonie »

mam takie małe pytanko...
czy z osób które są w zarządzie gminnym istnieje możliwość przypisania osoby jako Zastępca Komendanta ?

muzzzik
Posty: 1
Rejestracja: śr 30 lis 2016, 08:48
OSP (gm., woj.): KRASEW, Borki lubelskie
Status: Offline

Re: Zarząd Gminny

Post autor: muzzzik »

Witam. Mam takie pytanie odnośnie Zarządu Gminnego. W mojej miejscowości Wójt jako Prezes Gminnej OSP zwołał wczoraj zebranie i zapisał do straży człowieka nie związanego z OSP w żaden sposób a teraz kolokwialnie mówiąc chce go wepchnąć do Zarządu Gminnego i być może Powiatowego. Są jakieś wymagania dotyczące członków Zarządu czy każdy wzięty z ulicy Kowalski zapisany do OSP może zostać powołany do Zarządu? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat