Praca na wysokości

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
12345
Posty: 9
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 22 lip 2011, 20:00
Status: Offline

Praca na wysokości

Post autor: 12345 »

Witam, czy do OSP niezbędne jest pozwolenie na pracę na wysokości powyżej 3 m? Czy można dostać pozwolenie na pracę w OSP z dopiskiem, że nie pozwala się tylko pracować na wysokości?
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Jarek »

To bez sensu... Co to za orzeczenie, że można być strażakiem ale nie na wysokości.... trochę to się mija z celem... :)

Nie wyobrażam sobie działań zastępu na akcji, gdzie potrzebne jest np. użycie drabiny czy podnośnika, dowódca akcji (nie koniecznie zastępu) wyznacza druha do ewakuacji poszkodowanego z wysokości a druh na to: YY... ja nie mogę, bo to na wysokości a ja na wysokości nie mogę... :(

Wydaje mi się, że orzeczenie ma być jednoznaczne - może być strażakiem (wliczając w to cały zakres działania straży pożarnej) albo nie może....

Rozumiem, że chodzi to o orzeczenie do JOTu, bo członkiem OSP można być bez badań :)
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: strazak102 »

Robiąc badania jest wyszczególnione, że nie ma przeciwwskazań do prac na wysokości.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Łukasz99 »

Moim zdaniem jeżeli nie ma się zaburzeń typu: cukrzyca, lęk wysokości, obrażenia mózgu i tego typu zaburzenia koncentracji to przy badaniach należy to powiedzieć i decyzje podejmuje lekarz. Tak to wygląda u nas. Ale nie akzdy musi wchodzić po drabinie.

Topic author
12345
Posty: 9
Rejestracja: pt 22 lip 2011, 20:00
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: 12345 »

A gdzie można zadzwonić, żeby dowiedzieć się "u źródła" czy da radę czy nie? Kto się tym zajmuje (oprócz komendanta miejscowej straży bo nie mam takiej możliwości)

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Łukasz99 »

Naprawde zapytaj lekarza, lub zadzwoń do odziału wojewódckiego.

Topic author
12345
Posty: 9
Rejestracja: pt 22 lip 2011, 20:00
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: 12345 »

Lekarz nie miał pojęcia a do oddziału wojewódzkiego to gdzie? Do wydziału szkolenia?

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Łukasz99 »

To moze nakreśl prolem dlaczego dajny strażak nie mozę pracować na wysokości?

Topic author
12345
Posty: 9
Rejestracja: pt 22 lip 2011, 20:00
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: 12345 »

Okulista nie wyraził zgody na pracę na wysokości ze względu na niedowidzenie jednego oka i przez to rzekome problemy z nakładaniem się obrazu. Ale drugie oko jest zdrowe i generalnie widzę normalnie tylko problem jest np. gdy założę okulary 3D to wtedy nie widzę tego obrazu w trójwymiarze.

Tylko, że OSP to w większości praca na ziemi tj. pompowanie wody, usuwanie drzew itp. stąd moje pytanie czy można być strażakiem w OSP z wyszczególnieniem, że bez pracy na wysokości. W PSP to na pewno nie możliwe ale OSP...

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Łukasz99 »

Czy masz możliwość dopasowanie do tej wady szkieł kontaktowych?
Z tego co wiem ale nie jestem pewien mozesz brać udział w działaniach pomocniczych.

Topic author
12345
Posty: 9
Rejestracja: pt 22 lip 2011, 20:00
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: 12345 »

Niestety szkła odpadają. Próbowała dopasowywać i nie da rady nić zrobić. Gdybym mógł dopasować szkła to powiedziała, że wszystko byłoby normalnie i dostałbym zgodę na pracę na wysokości ale moim obowiązkiem byłoby używanie w czasie pracy szkieł kontaktowych, okularów. Ale żadne szkła nie pomogą.

Gdzie mam dzwonić, żeby dowiedzieć się jak ta sprawa wygląda? Bo na stronie znalazłem tylko telefony do szefów np. wydziału szkolenia to chyba jemu dupy takim czymś zawracać nie będę? Napisałem maila do wydziału szkolenia (wojewódzkiego), narazie nikt nie odpisał ale do poniedziałku muszę wiedzieć czy mam poco załatwiać kolejne skierowania, badania itd. bo jak i tak bez tej "pracy na wysokości" nie da rady to bez sensu a lekarze nic nie wiedzą, oni tylko wystawiają opinię do tego co mają w skierowaniu.

P.S Kilka lat pracowałem (bez umowy więc nie potrzebne były badania) na drabinach, rusztowaniach itd. i żadnych kłopotów nie miałem a nagle okazało się, że nie widzę... niestety badania prawidłowe bo robione u dwóch różnych okulistów tylko chyba skoro jeszcze się nie połamałem a nawet nie miałem problemów nigdy to trochę za ostre te kryteria...
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Jarek »

Wiem o co chodzi... mam coś podobnego (wadę wzroku) ale z mała różnicą widzenia i dlatego dostałem pozytywne orzeczenie o pracy na wysokości....

Słuchaj, prawda jest taka... wiem, pytałem, próbowałem... nie ważne gdzie zadzwonisz i kto Ci pozwoli, sam P. Pawlak mógłby Ci wydać zgodę, bo jesteś dobrym strażakiem, ale niestety wszystko zależy od okulisty. To lekarz wydaje orzeczenie, podpisuje się pod tym i DOPUSZCZA Cię do pracy... Także to lekarz bierze na siebie całą odpowiedzialność...

Porada: Jeśli jeden lekarz Ci nie wyda, spróbuj u innego... i dalej i dalej, aż w końcu się uda...
Ja osobiście zastanawiam się nad operacją oka, bo chciałbym spróbować dostać się do PSP, albo może SA... ale to raczej na razie marzenia :)

A z tym widzeniem obuocznym (stereoskopowym) chodzi o to, że jak Twoje oczy nie współpracują w zakresie "nakładania się obrazów" to masz problem z oceną odległości. Najlepszym testem na to jest właśnie rysunek 3D, jeśli widzisz w 3D, lub w okularach, np. w kinie, to nie jest tak źle... jeśli nie widzisz, to już spory problem. Co dokładnie mam na myśli z oceną odległości:
Chodzi o to, że normalnie widzimy naszymi oczami przedmioty, dal w 2 obrazach pod różnym kątem, jeśli oboje oczu współdziała prawidłowo to obrazy te nakładając się na siebie w skrzyżowaniu nerwów tworzą obraz trójwymiarowy dla naszego mózgu.
Prawdopodobnie żyjąc całe życie z taką wadą, nie zauważyłeś jej bo się przyzwyczaiłeś to tego i określasz odległość świadomością a nie obrazem (to znaczy, że jak widzisz kubek to spostrzegając chcąc nie chcąc otoczenie dookoła jesteś podświadomie w stanie określić gdzie on się znajduje i trafić w niego ręką, wszystko dzięki świadomości i punktom odniesienia. Ale gdybyś musiał (jak na psychotestach na kierowców zawodowych) ustawić 2 jednakowe przedmioty w jednej odległości na całkowicie białym tle, to nie dał byś rady. Znam to z autopsji :( Jak to się przekłada na życie? Zapewne myślisz sobie teraz, przecież mogę z tym żyć, żyje i funkcjonuje na świecie normalnie X lat, to dlaczego nie dam rady na wysokości?? Otóż.... Wyobraź sobie sytuację kiedy na wysokości musisz ręką sięgnąć w górę, ponad głowę i złapać np. linę... jeśli niebo będzie niebieskie, bezchmurne, Ty będziesz daleko od ściany, przedmiotów czy budowli to będzie tak jak z tym badaniem, nie będziesz wiedział jak daleko jest lina... serio.

Trochę się rozpisałem ale jak chcesz się czegoś więcej dowiedzieć to dawaj na priv. Nie będziemy chłopakom na forum głowy zawracać. W sumie wszystko z grubsza powiedziałem. Pozdr

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Łukasz99 »

Świetnie to kolega opisał. A wiec od lekarza zależy czy dopusci cię do czynnej słuzby istnieje rowneiż w straży pomocnik nie przewidziany do bezposrednich działań i jeśli reszta zdrowia wporządku powinieneś nim być.

Topic author
12345
Posty: 9
Rejestracja: pt 22 lip 2011, 20:00
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: 12345 »

Obrazków 3D nie widzę wcale więc jest niby tragedia ale w praktyce miałem doświadczenia z pracą na wysokości jak mówiłem rusztowania, drabiny nawet ścianki wspinaczkowe i jakoś wydaje mi się, że wszystko było ok ale widać to przyzwyczajenie bo faktycznie wadę mam od urodzenia więc nie wiem jak być powinno.

A co do tego pomocnika to jak to działa formalnie? Normalnie wyjeżdżam do akcji, jestem wpisywany do protokołu, przysługuje mi ubezpieczenie, stawka godzinowa itd. ale mam ograniczony zakres pracy którą mogę wykonywać?

Aha, i czy mogę skończyć podstawowy kurs do OSP bez tych badań lub skończyć go z badaniami z wyszczególnionym, że nie mogę pracować na wysokości?

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Praca na wysokości

Post autor: Łukasz99 »

Coś w tym zakresie ale każda gmina ma swoje standardy. U nas funkcjonuje pomocnik.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat