Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
virus
Posty: 33
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: virus »

Witam serdecznie kolegów druhów :)
Czy jest możliwe aby w jednostce nie włączonej do KSRG powstało ratownictwo medyczne :?: Od razu mówię, że nie mamy nikogo kto ma kurs KPP. :( Chcielibyśmy po prostu wysłać 5-6 osób (jesteśmy jednostką typu S-1 :( ) do firmy szkoleniowej na kurs pierwszej pomocy, który trwałby ok 8-12h. Po takim kursie strażacy mieliby wiedzę do udzielania pierwszej pomocy. Ale czy taki kurs można zrealizować w jakiejś firmie czy trzeba koniecznie w komendzie PSP albo przez komendę :?: Czy są jakiś przepisy, które mówią, że jednostka OSP nie może udzielać pierwszej pomocy bez zaświadczenia od PSP :?: Chcemy móc udzielać ją z zaświadczeniem od firmy, która organizuje kursy PP o ukończeniu takiego kursu.

Chcemy aby na naszym wyposażeniu znalazła się torba OSP-R1, ale czy można ją posiadać i używać bez kursu KPP :?: Drugą rzeczą jest to czy możemy z tą torbą mieć i używać deski ortopedycznej z szynami kramera :?:

Czy posiadając kombinezony do usuwania gniazd szerszeni możemy uczestniczyć w takich akcjach bez posiadanych szkoleń medycznych :?: Jeśli nie to jakie są potrzebne szkolenia, kursy aby móc :?:

Z góry Wam dziękuję za odpowiedzi na te nurtujące mnie pytania.



P.S. Pytania te powstały dlatego, że kilka osób z innych OSP twierdzą, że bez kursów nie możemy nawet posiadać torby medycznej i kombinezonów do usuwania gniazd szerszeni. :?
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: Jarek »

virus pisze:P.S. Pytania te powstały dlatego, że kilka osób z innych OSP twierdzą, że bez kursów nie możemy nawet posiadać torby medycznej i kombinezonów do usuwania gniazd szerszeni. :?
A pytania te na pewno powstały z przeświadczenia, że skoro nikt nie ma kursu to teoretycznie nie potrafi używać sprzętu który by się znalazł w takiej torbie.
virus pisze:Czy są jakiś przepisy, które mówią, że jednostka OSP nie może udzielać pierwszej pomocy bez zaświadczenia od PSP

Sądzisz, że mogły by istnieć takie przepisy ?? Każdy będący na miejscu zdarzenia ma obowiązek udzielać pierwszej pomocy !! To dotyczy również druhów OSP. Tak naprawdę OSP R1 to taka trochę większa i niby lepsza apteczka, więc posiadać taką torbę możecie - o ile uda wam się ją zdobyć = kupić. Bo dostać bez szkoleń to ciężko będzie.
virus pisze:Chcielibyśmy po prostu wysłać 5-6 osób (jesteśmy jednostką typu S-1 :( ) do firmy szkoleniowej na kurs pierwszej pomocy, który trwałby ok 8-12h. Po takim kursie strażacy mieliby wiedzę do udzielania pierwszej pomocy.
A nie lepiej było by zajść do KP PSP, zapytać się tego kogoś od szkoleń kiedy będą szkolenia z KPP i pogadać w gminie czy dadzą radę skierować tam kilka (5-6) osób z waszej OSP ??
A co do tej firmy - kto sponsoruje takie szkolenia? Wy sami? Czy może zgodził się wójt? Jeśli już płacić za szkolenia to dlaczego nie od razu KPP, który dziś jest niby standardem w OSP i każdy strażak powinien udzielać KPP bez żadnego problemu?
virus pisze: Chcemy móc udzielać ją z zaświadczeniem od firmy, która organizuje kursy PP o ukończeniu takiego kursu.
Czy mam rozumieć, że teraz nie udzielacie poszkodowanym PP??
virus pisze:Chcemy aby na naszym wyposażeniu znalazła się torba OSP-R1, ale czy można ją posiadać i używać bez kursu KPP :?:
Torbę możecie mieć, nikt nie zabroni wam jej używać... Kwestia tylko tego żebyście umieli to robić....

Pozdr

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: Łukasz99 »

Nic dodać nic ująć. Ale co do kursów trzeba działać z PSP bo takie wyrywanie się dobrze nie skutkuje. Jeśli chceceis starać się o ratownictwo medyczne musicie mieć kogoś do kierowania ruchem(tak jest u mnie)
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: Jarek »

Łukasz99 pisze:Jeśli chceceis starać się o ratownictwo medyczne musicie mieć kogoś do kierowania ruchem(tak jest u mnie)
Jak to rozumieć?
Czy chodzi o to, że jak chłopaki chcą iść na kurs KPP to musi w załodze być ktoś po kursie kierowania ruchem ??

U mnie w powiecie na początku był przepis, że w każdej OSP ma być co najmniej 2 druhów po KPP, teraz jest ich dużo więcej, a kursy na kierujących ruchem nie są u nas organizowane.
Awatar użytkownika

Topic author
virus
Posty: 33
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: virus »

Jeśli chceceis starać się o ratownictwo medyczne musicie mieć kogoś do kierowania ruchem(tak jest u mnie)
z Tego co wiem to kierowanie ruchem drogowym jest już w kursie podstawowym strażaka-ratownika od 1.01.2007r także z tym nie ma problemu...
A nie lepiej było by zajść do KP PSP, zapytać się tego kogoś od szkoleń kiedy będą szkolenia z KPP i pogadać w gminie czy dadzą radę skierować tam kilka (5-6) osób z waszej OSP ??
A co do tej firmy - kto sponsoruje takie szkolenia? Wy sami? Czy może zgodził się wójt? Jeśli już płacić za szkolenia to dlaczego nie od razu KPP, który dziś jest niby standardem w OSP i każdy strażak powinien udzielać KPP bez żadnego problemu?
No właśnie tu pojawiają się schody. Nasza gmina nie bardzo chce finansować komukolwiek kursy KPP, które mało nie kosztują a po trzech latach trzeba jeszcze robić recertyfikację. A tak sam kurs pierwszej pomocy, który kosztuje 15-20% ceny KPP zapłacilibyśmy sobie sami z własnych kieszeni.

A PP udzielamy każdemu poszkodowanemu, ale są to przypadki typu rana ręki, rozcięty łuk brwiowy po uderzeniu kamieniem, skręcone kolano itp. I robimy to korzystając z apteczki samochodowej i podstawowej wiedzy, dlatego też chcemy się podszkolić i kupić torbę medyczną.
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: Jarek »

virus pisze: A PP udzielamy każdemu poszkodowanemu, ale są to przypadki typu rana ręki, rozcięty łuk brwiowy po uderzeniu kamieniem, skręcone kolano itp. I robimy to korzystając z apteczki samochodowej i podstawowej wiedzy, dlatego też chcemy się podszkolić i kupić torbę medyczną.
Chęć poszerzania wiedzy i szkolenia się jest jak najbardziej wskazana. Z tym, że tak naprawdę po samym kursie PP nie wiem czy nauczycie się czegoś więcej niż na kursie prawa jazdy... :/ (nie chcę od razy weryfikować ofert firm ale tak mi się wydaję)

Ja nie mogę się przekonać jakoś do płatnego kursu PP...
Wydaje mi się, że skoro gmina nie chcę za bardzo inwestować w KPP to trzeba im określić problem, to jak często są u was zdarzenia w których KPP jest niezbędna.Jak daleko od was znajduje się najbliższa stacja PR, jaki jest ich czas dojazdu i może uda się ich na to namówić... Zanim wydacie własne pieniążki firmom, które być może nie wiele was nauczą (bo rozumiem, że podstawową wiedzę macie ;) ) a dadzą wam tylko papierek postarajcie się o KPP :) powodzenia

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: Łukasz99 »

U nas wtgląda to troche inaczej. Platny moze być narazie jedynym rozwiazaniem, ale nie dorazu 6 czlonkow bo nikt w gminie wam takiej ilosci nie da. Zacznijcie od 1-2, potem torba.
Awatar użytkownika

Topic author
virus
Posty: 33
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: virus »

U nas wtgląda to troche inaczej. Platny moze być narazie jedynym rozwiazaniem, ale nie dorazu 6 czlonkow bo nikt w gminie wam takiej ilosci nie da. Zacznijcie od 1-2, potem torba.
Mowa o kursie KPP?
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: Łukasz99 »

Tak.

elabarbara
Posty: 1578
Rejestracja: wt 23 maja 2017, 14:55
Status: Offline

Re: Ratownictwo medyczne w jednostce poza KSRG

Post autor: elabarbara »

Na pewno taka wiedza się przyda. Należy jednak pamiętać, że jak chcemy pomóc drugiej osobie, to musimy też odpowiednie być przygotowani do tego i to nie tylko pod względem wiedzy, ale również sprzętów medycznych etc. Na pewno warto odwiedzić sobie medyczny.store , bo tam znajdziecie najróżniejsze artykuły, nawet odzież ochronna się znajdzie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat