Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: Dariusz P. Kała »

marek-jeziorski pisze:Witam !!!

Mam pytanko przeglądam wpisy odnośnie ekwiwalentu i szukam pewniej informacji, a najlepiej rozstrzygnięcia sądowego na temat ekwiwalentu dla konserwatora zatrudnionego przez gminę czy innej osoby pracującej w gminie i biorącej w trakcie pracy udział w działaniach czy należy się oprócz wynagrodzenia w pracy, które jest zachowane dodatkowo ekwiwalent czy nie i jak to wygląda u Was

W którymś numerze STRAŻAK-a czytałem jakieś rozstrzygnięcia na ten temat ale nie mogę tego teraz namierzyć będę wdzięczny za informację najlepiej wyrok sądu w takiej sprawie jak ktoś się spotkał.

Pozdrawiam

Orzeczenia sądowego dotyczącego takiego problemu jak dotychczas nie ma.


Ekwiwalent – płacić czy nie płacić?, "Strażak" 2011, nr 8.

Czy członkowi OSP, który jest zatrudniony przez wójta jako kierowca-konserwator(IX kategoria zaszeregowania, czyli 1/4 etatu) należy wypłacić ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych?

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej(Dz. U. z 2009 r., Nr 178, poz. 1380 – t.j.) członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Artykuł ten ustanawia ogólną zasadę określającą komu należy się ekwiwalent. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały. Zgonie z orzecznictwem sądów cywilnych i administracyjnych ekwiwalent stanowi równoważnik, odpowiednik wkładu wniesionego przez strażaka OSP uczestniczącego w działaniach ratowniczych lub szkoleniu, w postaci czasu, wysiłku zdrowia. Ekwiwalent nie jest więc równoważnikiem utraconego wynagrodzenia(wyrok sądu okręgowego w Tarnowie - I Ca 141/08). Ekwiwalent przysługuje każdemu strażakowi ochotnikowi, bez względu na to czy pozostaje w stosunku pracy, za które otrzymuje wynagrodzenie(wyrok NSA z 21 stycznia 2010 r., I OSK 1298/09).

Art. 28 ust. 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej ustanawia natomiast wyjątek od zasady ustanowionej w art. 28 ust. 1. Stanowi bowiem, że ekwiwalent nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie. Artykuł ten jest regulacją, która powstała w celu ograniczenia wypłaty ekwiwalentu w sytuacji zbiegu dwóch praw – prawa do wypłaty ekwiwalentu z gminy oraz prawa do wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę w sytuacji gdy członek ochotniczej straży pożarnej jest jednocześnie zatrudniony u jakiegoś pracodawcy. Regulacja ta ma ograniczyć sytuację, że za udział w działaniu ratowniczym członek OSP otrzyma niejako „podwójne wynagrodzenie” – jedno z gminy, a drugie od pracodawcy.

W sytuacji gdy członek OSP jest zatrudniony jako kierowca-konserwator w gminie i bierze udział w działaniu ratowniczym dochodzi do sytuacji szczególnej. Jest bowiem obecny w pracy i jednocześnie jako członek OSP bierze udział w działaniu ratowniczym. Jest to sytuacja, która nie jest przewidziana w art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, gdyż z art. 28 ust. 3 wnioskować należy, że chodzi o innego pracodawcę niż gmina, która zatrudnia kierowcę, który wykonuje pracę kierowcy pojazdu uprzywilejowanego OSP. W tym zakresie występuje więc w ustawie o ochronie przeciwpożarowej luka tetyczna, którą zgodnie z zasadami wykładni prawa administracyjnego należy uzupełnić przez zastosowanie analogii z ustawy(zob. Z. Duniewska, w: Prawo administracyjne. Pojęcia, instytucje, zasady w teorii i orzecznictwie, (red.) Z. Duniewska i in., Warszawa 2004, s. 2003).

W sytuacji gdy członek OSP zatrudniony jako kierowca-konserwator w gminie bierze udział w działaniu ratowniczym w godzinach pracy, w ramach zatrudnienia na ¼ czy na ½ etatu to wówczas nie należy mu się ekwiwalent na mocy art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Dochodzi bowiem w tym wypadku do zbiegu dwóch uprawnień – prawa do ekwiwalentu wypłacanego z gminy i prawa do wynagrodzenia wypłacanego z gminy z racji zatrudnienia jako kierowca-konserwator. Osoba taka otrzymałaby więc „podwójne wynagrodzenie” za udział w działaniu ratowniczym i stałoby to w sprzeczności z uregulowaniem wyrażonym w art. 28 ust. 3.

Jeżeli udział w działaniach ratowniczych przekracza liczbę godzin, którą jest zobowiązany wypracować w ramach zatrudnienia, to ekwiwalent należy mu się za udział w działaniu ratowniczym w wymiarze tylu godzin o ile przekracza wymiar zatrudnienia określony w umowie. Jeżeli w ramach zatrudnienia wykonuje np. prace konserwatorskie przy samochodach i wymiar czasowy tych prac wynosi tyle ile czas pracy jaki powinien wypracować w ramach zatrudnienia, to za wszystkie godziny udziału w działaniach ratowniczych jako kierowca przysługuje mu ekwiwalent płacony z gminy. Zasady tych rozliczeń należy stosować bez względu na formę zatrudnienia kierowcy-konserwatora w gminie. Mają one zastosowanie zarówno w przypadku zatrudnienia na umową o pracę, umowę zlecenia i umowę o dzieło.

Natomiast w sytuacji, gdyby w gminie było zatrudnionych dwóch kierowców i jeden z nich brałby udział w działaniu ratowniczym jednocześnie jako kierowca zatrudniony w gminie(w czasie swojej pracy) i jako członek OSP, a drugi tylko jako członek OSP(ale w danym działaniu ratowniczym nie kierujący pojazdem uprzywilejowanym OSP), to pierwszemu z nich ekwiwalent nie przysługuje, drugiemu natomiast przysługuje. Pierwszy z nich bowiem otrzyma wynagrodzenia z gminy, gdyż był jednocześnie w pracy, a drugi nie otrzyma, gdyż wówczas nie wykonywał swoich obowiązków w ramach zatrudnienia jako kierowca np. na ¼ etatu.

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: marek-jeziorski »

Dzięki za szybką podpowiedz o ten artykuł mi chodziło
Szkoda tylko że nie jest tak jak ja sobie to wyobrażałem ale trudno.
Jeszcze raz dziękuje za pomoc
MJ

Naczelnik Grzesiek
Posty: 88
Rejestracja: wt 01 lut 2011, 19:37
OSP (gm., woj.): OSP Zagościniec
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: Naczelnik Grzesiek »

Dla tego u nas w gminie każdy kierowca konserwator ma umowę zlecenie za wykonanie pracy tytułem : konserwacja samochodu bojowego, urządzeń i sprzętu pożarniczego pozostającego w dyspozycji Ochotniczej Straży Pożarnej w danej miejscowości. W umowie nie ma nic wspomnianego o kierowcy i jego etacie.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: GLM »

marek-jeziorski pisze:Witam !!!

Mam pytanko przeglądam wpisy odnośnie ekwiwalentu i szukam pewniej informacji, a najlepiej rozstrzygnięcia sądowego na temat ekwiwalentu dla konserwatora zatrudnionego przez gminę czy innej osoby pracującej w gminie i biorącej w trakcie pracy udział w działaniach czy należy się oprócz wynagrodzenia w pracy, które jest zachowane dodatkowo ekwiwalent czy nie i jak to wygląda u Was

W którymś numerze STRAŻAK-a czytałem jakieś rozstrzygnięcia na ten temat ale nie mogę tego teraz namierzyć będę wdzięczny za informację najlepiej wyrok sądu w takiej sprawie jak ktoś się spotkał.

Pozdrawiam
U nas dh jest tak ,że konserwator bierze za konserwacje (um. zlecenie) i ekwiwalent za wyjazdy dodatkowo kazdy z nas zrzekł się na rzecz OSP z ekwiwalentu do odwołania i z konserwacji też wszystka kasa wpływa na konto OSP
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: marek-jeziorski »

U nas dh jest tak ,że konserwator bierze za konserwacje (um. zlecenie) i ekwiwalent za wyjazdy dodatkowo kazdy z nas zrzekł się na rzecz OSP z ekwiwalentu do odwołania i z konserwacji też wszystka kasa wpływa na konto OSP
wspaniały gest popieram
Jednak u nas by to nie przeszło
3 samochody 16 różnego rodzaju urządzeń ktoś musi imiennie za to odpowiadań i myślę że należy się ta kasa z umowy (umowa o pracę 1/2 etatu)
co do ekwiwalentu to tez przekazujemy część na OSP kto ile może wedle uznania najczęściej tak od 1/3 do 1/2 a są i tacy co oddają wszystko jak jest mało
MJ

rycho prezes 998
Posty: 41
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 10:06
OSP (gm., woj.): Dolnosląskie gm.Dzierżoniów
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: rycho prezes 998 »

Mam następujące pytanie?czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z członkami OSP będących na kuroniówce,bo dziś kierowca był w Urzędzie Pracy i został poinformowany że jak będzie brał pieniądze za wyjazdy i szkolenia to zostanie mu cofnięta wypłata kuroniówki.W ustawie jest napisane że bezrobotny może pobierać wynagrodzenie,może ktoś mi to wyjaśnić.Proszę o szybkie rozwiązanie problemu bo zostanę bez kierowcy.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: kamil237 »

Kolego przeczytaj 1 post w tym temacie. Najlepiej ze zrozumieniem :)
Ekwiwalent należy się KAŻDEMU bez różnicy czy pracuje czy jest bezrobotny czy się uczy.
Jeżeli kierowcy zostanie odebrana kasa przez UP to --> sąd. Kierowca ma sprawę z góry wygraną. Tak to jest jak w tym naszym chorym kraju każdy urzędnik interpretuje przepisy na swój sposób i uważa, że nigdy się nie myli.
Swoja drogą poprosił bym urzędnika o przedstawienie podstawy prawnej (dokładny paragraf) na której opiera swoje "groźby".
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

rycho prezes 998
Posty: 41
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 10:06
OSP (gm., woj.): Dolnosląskie gm.Dzierżoniów
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: rycho prezes 998 »

Kamil przeczytałem ten tekst bardzo dokładnie, ale wiesz jak jest z urzędasami,punkt widzenia zależy od punktu siedzenia,wydrukuje mu tą ustawę i niech zaniesie urzędasom niech się doszkolą,pozdrawiam
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: GLM »

marek-jeziorski pisze:Witam !!!

Mam pytanko przeglądam wpisy odnośnie ekwiwalentu i szukam pewniej informacji, a najlepiej rozstrzygnięcia sądowego na temat ekwiwalentu dla konserwatora zatrudnionego przez gminę czy innej osoby pracującej w gminie i biorącej w trakcie pracy udział w działaniach czy należy się oprócz wynagrodzenia w pracy, które jest zachowane dodatkowo ekwiwalent czy nie i jak to wygląda u Was

W którymś numerze STRAŻAK-a czytałem jakieś rozstrzygnięcia na ten temat ale nie mogę tego teraz namierzyć będę wdzięczny za informację najlepiej wyrok sądu w takiej sprawie jak ktoś się spotkał.

Pozdrawiam
To jest ustawa !!!!!!!!!!!!Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Ekwiwalent, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie. Pozdrawiam
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: Dariusz P. Kała »

rycho prezes 998 pisze:Mam następujące pytanie?czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z członkami OSP będących na kuroniówce,bo dziś kierowca był w Urzędzie Pracy i został poinformowany że jak będzie brał pieniądze za wyjazdy i szkolenia to zostanie mu cofnięta wypłata kuroniówki.W ustawie jest napisane że bezrobotny może pobierać wynagrodzenie,może ktoś mi to wyjaśnić.Proszę o szybkie rozwiązanie problemu bo zostanę bez kierowcy.

W ustawie nie jest napisane, że bezrobotnemu należy się ekwiwalent. Wynika to z orzecznictwa sądów cywilych i adminstracyjnych. Otrzymywanie przez bezrobotnego ekwiwalentu to nie to samo co pobieranie ekwiwalentu i zasiłku dla bezrobotnych. Bezrobotnym można być z prawem do zasiłku jak i bez prawa do zasiłku. Przepisy o promocji zatrudnienie przewidują przypadki kiedy traci się zasiłek dla bezrobotnych.

Proszę zażądać od Urzędu Pracy uzasadnienia prawnego na piśmie w przypadku pozbawienia zasiłku. Jestem gotowy zapoznac się z tym uzasadnieniem i w razie czego napisać pismo z kontruzasadnieniem prawnym. Proszę opublikować pimo z UP na forum lub jesli nie jest to możlwe przesłać na mojego maila: ave10@op.pl. A jeśli urząd się odczepi to też proszę o info na forum.

A tu trochę z innej beczki, ale podobna trochę sprawa

http://www.rp.pl/artykul/393195.html?print=tak&p=0

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: Dariusz P. Kała »

Wyrok z dnia 3 grudnia 2009 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, II SA/Op 380/09

Orzeczenie dostępne:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CBD5B52608

1. Uzależnienie wysokości ekwiwalentu od faktu pozostawania przez członka OSP w stosunku zatrudnienia godzi w zasadę równości, a przyznanie ekwiwalentu pieniężnego w niższej kwocie osobom, które nie są w stosunku pracy (np. bezrobotnych, rolników, emerytów, studentów) prowadzi do dyskryminacji tych osób.

2. Ekwiwalent, o jakim mowa w art. 28 ustawy, stanowi równoważnik, odpowiednik wkładu wniesionego przez członka OSP, w postaci czasu, wysiłku i zdrowia, w ochronę przeciwpożarową, czyli w działanie mające na celu ochronę życia, zdrowia, mienia innych osób lub ochronę środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innymi zagrożeniami. Tym samym nie stanowi odpowiednika wynagrodzenia i nie może być traktowany jako rekompensata za utracone zarobki. Przeto wszystkim członkom OSP (pracownik, emeryt, rolnik bezrobotny), którzy brali udział w działaniu ratowniczym - poza tymi, którzy za czas akcji zachowali prawo do wynagrodzenia - przysługuje ekwiwalent w wysokości określonej w uchwale bez względu na ich status. Każdy członek ochotniczej straży pożarnej biorący udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu pożarniczym winien otrzymać ekwiwalent za czas i trud związany z działaniami ratowniczymi. Stąd nieuprawnione jest stanowisko, że pracownikom należy wyrównać utracone korzyści w postaci wynagrodzenia, natomiast innym osobom niezatrudnionym ekwiwalent ma zrekompensować utracony spokój i bezpieczeństwo. Wskazany przepis ustawy o ochronie przeciwpożarowej upoważnia radę gminy jedynie do ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego, bez dokonywania jakiegokolwiek rozróżnień podmiotowych zważywszy, że ekwiwalent przysługuje za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną.

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Orzeczenia sądów w sprawie ekwiwalentu

Post autor: Dariusz P. Kała »

Ekwiwalent dla członków OSP do korekty

http://www.wspolnota.org.pl/artykul/158 ... do-korekty
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat