Kurs Pierwszej Pomocy od 16 lat

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
strazakochotnik
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 07 gru 2011, 18:37
Status: Offline

Kurs Pierwszej Pomocy od 16 lat

Post autor: strazakochotnik »

Witam forumowiczów
Chciałbym zapytać odnośnie Kursów Pierwszej Pomocy.(coś słyszałem o PCK że coś takiego organizują)
A konkretnie czy można przystąpić do takiego kursu mając 15-16 lat?,
Mniej-więcej ile kosztuje taki kurs?,
I czy taki Kurs kończy się dostaniem jakiegoś certyfikatu?
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
strażakochotnik
Ostatnio zmieniony pn 16 sty 2012, 22:24 przez strazakochotnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech będzie pochwalony święty Florian,
i dziewczynka z zapałkami.
Awatar użytkownika

virus
Posty: 33
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Re: Kurs Pierwszej Pomocy od 16 lat

Post autor: virus »

kolego, są to kursy podstawowej pierwszej pomocy, które nauczą Cię jak postępować w przypadku zasłabnięć, złamań itp - ale nic poza tym! Kosztują przeważnie ok. 100zł i trwają 9-16h. Prowadzone są przede wszystkim dla osób indywidualnych. Kursy te nie są w straży tyle warte co kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które kosztują ok. 1000-1600zł, ale zawsze się można czegoś nauczyć jeśli jest się w tym "zielonym" :)

Oczywiście do kursu PCK możesz przystąpić w wieku 16 lat i otrzymasz jakiś papier, ale żeby przystąpić do KPP musisz być pełnoletni.
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Awatar użytkownika

santopelek
Posty: 3
Rejestracja: pn 05 gru 2011, 21:39
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kurs Pierwszej Pomocy od 16 lat

Post autor: santopelek »

Też chciałabym pójść na kurs pierwszej pomocy, czy są jakieś zasady, że takie kursy są organizowane cyklicznie czy po prostu jak zbiorą się chętni?
Cokolwiek nie powiesz po łacinie, brzmi mądrze. Quidquid latine dictum sit, altum videtur. blokada drzwi pralki
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Kurs Pierwszej Pomocy od 16 lat

Post autor: Jarek »

Kursy KPP te organizowane przez KP PSP organizowane są wg potrzeb. To niestety nie oznacza, że jak w Twojej OSP jest 6 chętnych z "potrzebą" to taki kurs zorganizują (nawet jak w wielu OSP z powiatu będzie dużo chętnych).

Już mówię o co chodzi,
w KP mają jakby świadomości ze przeszkolili już z KPP ileś ludzi na powiat i oni z tej liczby biorą zapotrzebowanie :( Więc jeśli się okazuję że w powiecie w innych osp są wszyscy przeszkoleni z KPP to w innych osp może nie być nikogo, bo jest pewna ogólna pula miejsc/kursów do zrobienia.

Ja mam teraz taki problem z kursem podstawowym...
Powiedzieli mi że w tym roku mają dość ludzi przeszkolonych ( bo wg. systemu jest ich nawet nadmiar) i nie zorganizują kursu podstawowego. Nie zwrócili uwagi na to że w naszym powiecie jest duże bezrobocie i większość tych przeszkolonych wyjechała za granicę... i u nich w systemie dalej widnieją jako przeszkoleni. Ja np na tą chwilę mam 9! osób które mogą jechać na akcję i 16 chętnych kandydatów którzy potrzebują tylko kursu podstawowego, w innych osp w moim powiecie jest podobnie, mają 8, 12 kandydatów ale kursu prawdopodobnie nie będzie... :( Z tego co się orientuję podobnie jest z KPP :(

Ja swój kurs KPP i dla moich ludzi załatwiałem prywatnie, udało nam sie przez taką organizację i zrobiliśmy to za kasę z UE, na szczęście nic nas to nie kosztowało, a chłopaki dostali certyfikat potwierdzający zdobycie tytułu Ratownika w rozumieniu ustawy o PRM.

alister
Posty: 112
Rejestracja: śr 03 lut 2016, 14:28
OSP (gm., woj.): lublin lubelskie
Status: Offline

Re: Kurs Pierwszej Pomocy od 16 lat

Post autor: alister »

Szkolenia z pierwszej pomocy nie mają terminu ważności. Zaleca się max. co 2 lata je powtarzać, jak również w miarę możliwości powinno się szkolić jak najwięcej osób. Zgodnie z prawem każdy ma obowiązek udzielania pierwszej pomocy. Za nie udzielenie pierwszej pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. To jak często je robimy uzależnione jest również od specyfiki pracy, zmian które są wprowadzane no i niestety zależy od funduszy jakie pracodawca chce na to przekazać. Wiadomo im częściej tym lepiej, pamięć ludzka jest zawodna, a brak praktyki również się do tego przyczycia.
Od siebie polecam zajrzeć sobie rownież na stronę:
https://rescuesystem.pl/ratownictwo-tak ... ocath.html

Można tutaj znaleźć odpowiednie wyposażenie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat