Zwolnienie z opłaty za zezwolenie na uprzywilejowane

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
PiotrG
Posty: 185
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Zwolnienie z opłaty za zezwolenie na uprzywilejowane

Post autor: PiotrG »

Witam

Wiemy już że koszt wydania zezwoleń na kierownie pojazdami uprzywilejowanymi pokrywane będą przez gminy.
W rzeczywistości te koszty pomniejszą kwotę przyznaną w budżecie gminnym dla OSP, czyli po części "obciążą" OSP.
Kwota ta jeszcze na dzień dzisiejszy nie jest znana - nie powinna być większa nić 100,00 zł.
Zgodnie z art. 109 ust. 7 ustawy o kierujących pojazdami opłata ta, z wyjątkiem opłaty ewidencyjnej, stanowi dochód powiatu.
Tu nasówa mi się pomysł, ale nie jestem pewny czy możliwy do zrealizowania.
W większości powiatów Prezesami Zarządów Powiatowych OSP są Starostowie.
Mamy kampanię sprawozdawczo-wyborczą Zarządów Powiatowych.
Czy nie warto postawić wniosku i przegłosować uchwałę by Zarząd Powiatowy wystąpił do Starosty czy Rady Powiatu z prośbą o zwolnienie z takiej opłaty kierowców pojazdów uprzywilejoewanych Ochotniczych Straży Pożarnych ??
Nie wiem jaka będzie procedura ustalania wysokoći tej opłaty w powiatach - pewnie radni będą ustalani te wysokości lub będą mieli wpływ na zwolnienie określonej grupy osób z tej opłaty.
Z resztą taka opłata od ochotników, gdzie płatnikiem ma być gmina, jest jest dla mnie nie zrozumiała bo pieniądze publiczne (nasze gminne) będą przelewane z naszej kieszeni gminnej do też naszej kieszeni powiatowej.
Co wy na to ??
Pozdrawiam

gkris
Posty: 1
Rejestracja: wt 20 gru 2011, 11:19
OSP (gm., woj.): Komenda Stołeczna Policji w Warszawie
Status: Offline

Re: Zwolnienie z opłaty za zezwolenie na uprzywilejowane

Post autor: gkris »

... a przeszkolenie z zakresu kierowania pojazdami uprzywilejowanymi już przeszedłeś ?
polskie prawo tego nie reguluje - zostajesz strażakiem OSP i... już możesz jeździć wozem bojowym na sygnałach ... Przypominam, ze jedna z dyrektyw Unii Europejskiej nakłada obowiązek przejścia szkolenia z tego zakresu. Policja i pogotowie takie szkolenia mają ... Można coś takiego też zorganizować tylko musi to zrobić policja - wiem, ze chłopakom z okolic Warszawy cos takiego proponowano...
pozdrawiam

Topic author
PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Zwolnienie z opłaty za zezwolenie na uprzywilejowane

Post autor: PiotrG »

Twoja wypowiedź (kol. gkris) trochę nie w temacie.
Ten temat poruszony jest w innym poście.

Mi chodzi o koszty związane z wydaniem zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi dla ochotników przez Starostę.
Myślę, że jak stanowi to dochód powiatu to chyba nie ma prezciwskazań by Rada Powiatu zwolniła ochotników z tej opłaty.
Pozdrawiam

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zwolnienie z opłaty za zezwolenie na uprzywilejowane

Post autor: Tiger »

Podejrzewam, że wysokość opłaty będzie odgórnie narzucona w jakimś rozporządzeniu i rada powiatu nie będzie miała na nią wpływu (nawiasem mówiąc gdzieś wyczytałem, że może być to nawet rząd 200 zł) . Co do zwolnień z tej opłaty to sprawa również może być trudna, bo starosta może zostać oskarżony o niegospodarność, w samorządach każde umorzenie a nawet rozłożenie na raty musi być solidnie umotywowane - RIO czuwa...
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat