rezygnacja prezesa

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

ospglinik
Posty: 506
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: ospglinik »

mariano osp pisze:W Statucie OSP nie ma mowy o natychmiastowym wyborze na stanowisko prezesa.
Nasz statut jest jak większości (wzorcowy) i nie wskazuje ograniczeń czasowych.
Poszperałem także w ustawie o stowarzyszeniach i tam też nie widzę wskazówek.

Jeżeli Zarząd i Walne Zebranie postanowili jednogłośnie o pełnieniu przez Wiceprezesa-Naczelnika dodatkowych obowiązków (za zgodą samego Naczelnika) przez okres 2 lat do następnych wyborów to czy nie ma przeciwko temu jakiś kruczków prawnych oprócz "widzi mi się" niektórych osób ???
u nas jest prezes,wiceprezes ,wiceprezes i naczelni wiceprezes i skarbnik ,sekretarz i członek zarządu ,tak mamy w statucie inaczej w krs nie puszczą,a co do powyższego uchwała uchwałą ale jak pójdzie zmiana do krs nie wiem jak u was ale liczba członków zarządu musi się zgadzać ,a poza tym w osp zawsze prezes reprezentuje jednostkę z skarbnikiem bo odpowiadają za wszystko
poza tym jeśli prezes zrezygnował a pozostał w zarządzie może zostać członkiem lub gospodarzem etc a naczelnik prezesem tylko musi oddać funkcję komuś z zarządu,muszą zamienić tylko się miejscami

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: mariano osp »

korsarz pisze:Witam. Nie wiem dlaczego wasz prezes zrezygnował z samego stanowiska, a został w zarządzie (pewnie brak czasu). Napisz ile osób jest w zarządzie. Zawsze naczelnik może zrezygnować ze swojego stanowiska i zostać prezesem, a kogo innego z zarządu powołać na stanowisko naczelnika. Zastanówcie się kogo chcecie na jakie stanowisko i spróbujcie zmienić role ludziom w zarządzie lub zwołać nadzwyczajne walne zebranie i tam dokonać zmian. Wszystko macie w statucie. Według mnie próba ingerencji w wasze stoważyszenie jest na zasadzie "widzi mi sie". Nikt nie zmusi was do niczego ale pewny nie jestem. Pamiętajcie tylko o zmianie w KRS-ie i tym uciszycie pieniaczy. Po wpisie do KRS-u będziecie mieć pełnoprawnego nowego prezesa
Prezes musiał zrezygnować ze względu na postawiony warunek przez burmistrza: zostaje jako prezes OSP lub konserwator etatowy z Urzędu Miasta także w OSP. Przez takie ultimatum "widzi mi sie" burmistrza i komendanta miejsko-gminnego OSP nasz prezes zrezygnował z funkcji zajmowanej dotychczas. Wg ich dziwnego i szkodliwego toku myślenia zajmowanie społecznej funkcji prezesa OSP jest niezgodne z jednoczesnym byciem konserwatorem opłacanym przez burmistrza mimo iż nie mają żadnych podstaw prawnych.
O ile dobrze kojarzę to rezygnacja z samej funkcji nie jest równoznaczna w rezygnacją członkostwa w danym zarządzie. W naszym są: prezes, wiceprezes, wiceprezes-naczelnik, z-ca naczelnika, skarbnik, sekretarz i członek. Nasz statut wskazuje ilość osób w zarządzie od 5 do 9 przy zachowaniu liczby nieparzystej. Walne Zebranie zadecydowało o 7 osobach. W tej sytuacji prezes rezygnując ze swojej funkcji powinien chyba objąć jakieś stanowisko w zarządzie (tego nie wiem i wypada skierować mi się do prawnika).
Najbardziej zależy mi dowiedzieć się czy wiceprezes-naczelnik może bez przeszkód przejąć dodatkowo za swoją zgodą obowiązki samego prezesa do następnych wyborów?
Podkreślam, że statut nic ni mówi o przejmowaniu obowiązków i czasookresie ich pełnienia. Jak w większości określa liczbę osób w zarządzie, sposób wyboru funkcyjnych i zadania prezydium.
Ze statutu:
1. Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik sprawuje funkcję wiceprezesa.
Ostatnio zmieniony pt 24 sty 2014, 15:03 przez mariano osp, łącznie zmieniany 1 raz.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: ospglinik »

1. Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik sprawuje funkcję wiceprezesa.

u nas jest tak samo ale jest prezes i trzech wiceprezesów tzn naczelnik jest wiceprezesem,skarbnik,sekretarz i członek,jeśli prezes jest w zarządzie i zrezygnował to i tak jest dalej jako członkiem zarządu ,to że zrezygnował a naczelnik chce być prezesem to albo musi się zrzec naczelnika i zostanie prezesem ,jeśli nie pójdzie to do krs to by było ale z drugiej strony jako prezes podpisuje dokumenty i moim zdaniem musi być legalnie

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: mariano osp »

ospglinik pisze:u nas jest tak samo ale ...........
Ok, rozumiem.
Tyle tylko, że naczelnik nie chce tak naprawdę być prezesem. Na przejęcie obowiązków zgodził się tylko ze względu na obecną sytuację. W zasadzie to nikt z naszych członków nie chce zostać prezesem z racji urzędowania obecnego burmistrza i jego metod uzależniania od siebie ludzi.
Jest oczywiście kilka osób, które podjęłyby się tej funkcji ale jak wyżej nie chcą narażać siebie i swoich rodzin.
Wydaje mi się, że nie znajdę zapisów sprzeczności co do długiego czasu pełnienia obowiązków przez wiceprezesa-naczelnika bo po prostu ich nie ma.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa

Post autor: ospglinik »

mariano osp pisze:
ospglinik pisze:u nas jest tak samo ale ...........
Ok, rozumiem.
Tyle tylko, że naczelnik nie chce tak naprawdę być prezesem. Na przejęcie obowiązków zgodził się tylko ze względu na obecną sytuację. W zasadzie to nikt z naszych członków nie chce zostać prezesem z racji urzędowania obecnego burmistrza i jego metod uzależniania od siebie ludzi.
Jest oczywiście kilka osób, które podjęłyby się tej funkcji ale jak wyżej nie chcą narażać siebie i swoich rodzin.
Wydaje mi się, że nie znajdę zapisów sprzeczności co do długiego czasu pełnienia obowiązków przez wiceprezesa-naczelnika bo po prostu ich nie ma.
jest zależność jeśli prezes rezygnuje obowiązki przejmuje wiceprezes i tak po kolej a jeśli żaden nie zgadza się to tylko ostatnia droga zwołać zebranie walne i złożyć rezygnację całego zarządu i wybrać nowy
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat