Pożegnanie Sztandaru

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Jarozakr
Posty: 30
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 17 lut 2005, 19:24
Lokalizacja: Zakroczym
Status: Offline

Pożegnanie Sztandaru

Post autor: Jarozakr »

Witam
Szykujemy się do wymiany sztandaru o oto mam kilka nurtujących nas pytań.
1.Posiadamy sztandar z lat 60 ubiegłego stulecia, domyślam się że musimy go pożegnać, czy robi się to na tej samej uroczystości co wręczenie nowego sztandaru? jak ma to wyglądać fizycznie. Może ktoś kto to robił pokrótce opisać.
2.Zawiązuje się komitet fundatora nowego sztandaru zbiera kasę zamawia sztandar i teraz czy musimy wystąpić z wnioskiem o nadanie sztandaru? bo trochę to dla mnie dziwne bo my sztandar mamy nadany i nikt nam go nie zabrał a to jest rodzaj odnowienia sztandaru poprzez stworzenie nowego.
3.Jeśli trzeba wypełnić wniosek o nadanie sztandaru to pomóżcie nam co mam zrobić jeśli nie ma żadnych dokumentów o założeniu OSP oraz ich założycieli z przed stu lat, jedynie książka o naszej stu letniej OSP pisana z przekazów ustnych.
Pozdrawiam i oczekuję na pomocne odpowiedzi.
Jarozakr

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana Sztandaru

Post autor: Sylwek »

Cześć,
mieliśmy taką ceremonię - wszystko masz opisane tu:
http://www.zosprp.pl/?q=content/ceremon ... -pozarnych
i tu: http://www.zosprp.pl/?q=content/sztandary

Generalnie pożegnanie sztandaru i przekazanie nowego robi się na tej samej uroczystości. Sztandar nadaje Z OSP RP - występuje się z wnioskiem. Sztandar powinien być zrobiony zgodnie z podanymi wyżej wytycznymi.

Jak się zapoznasz i będziesz miał pytania to pisz tu lub ewentualnie na PW.
Mogę ewentualnie odszukać nasz scenariusz uroczystości dostosowany do naszych warunków.

Topic author
Jarozakr
Posty: 30
Rejestracja: czw 17 lut 2005, 19:24
Lokalizacja: Zakroczym
Status: Offline

Re: Pożegnanie Sztandaru

Post autor: Jarozakr »

Witam
Ok
znakiem tego bez wniosku o ponowne nadanie sztandaru się nie obędzie, jasna sprawa to teraz skupienie na wniosku.
1. Ile czasu potrzeba aby wniosek był rozpatrzony, we wniosku jest napisane na trzy miesiące przed wręczeniem, zaś w regulaminie pół roku, a to już dłużej.
2. Jakieś pomysły w sprawie udokumentowania założenia straży przed wojną, jeśli się takowych nie posiada?
3. Jak wygląda odpowiedź na wniosek czy jest ona wysyłana na piśmie czy też w jakiś inny sposób (telefon email) czy po prostu w razie odmowy przepada.

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Pożegnanie Sztandaru

Post autor: kronikarz »

Jarozakr sprawdź takie książki jak:
Władysław Pilawski, Chronologia Powstań OSP Na Ziemiach Polskich w latach 1845-1890, 1998,
- Józef Ryszard Szaflik, Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych, 2001 r.
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004.
Może będzie wzmianka o Twojej OSP.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat