rok założenia

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
bear_o
Posty: 22
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 11 mar 2012, 13:37
OSP (gm., woj.): Zimna Woda (jasło, podkarpackie)
Status: Offline

rok założenia

Post autor: bear_o »

witam mam takie pytanie od 20 lat jestem członkiem osp w mojej miejscowości a niedawno zostałem prezesem jednostki i chciałbym razem z zarządem zakupić sztandar. ale tu pojawia się mały problem, bo strażacy którzy pamiętali założenie osp spoczywają w pokoju i teraz gdzie mogę szukać daty założenia jednostki?

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: Kamis »

W Komendzie Powiatowej powinny być jakieś informacje, a nie posiadacie kroniki?
STAR POWER

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: slawek.998 »

W KRS o ile byliście zarejestrowani,poza tym ,Urząd Gminy , Starostwo , Powiatowa Komenda PSP.

Topic author
bear_o
Posty: 22
Rejestracja: ndz 11 mar 2012, 13:37
OSP (gm., woj.): Zimna Woda (jasło, podkarpackie)
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: bear_o »

kronika była ale podczsa budowy nowej remizy ok 92 roku wszystkie dokumenty zaginęły bo taka była niestety władza

druh Marek
Posty: 81
Rejestracja: czw 04 gru 2003, 18:25
Lokalizacja: Konieczkowa (woj. podkarpackie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: druh Marek »

popytaj się mieszkańców tych "wiekowych" kiedy mniejwięcej była założona bądź jaki najstarszy pożar pamiętają - jeśli się dowiesz to masz punkt zaczepienia na + -, najprostrzym sposobem jest wysłanie maila do bodajże Instytutu Pamięci Narodowej(nie pamiętam ale chyba tu kiedyś szukałem) - u mnie w Rzeszowie jest ale po kilku tygodniach dostałem info że nic o mojej OSP nie znaleźli - może Tobie się uda a jeśli jesteś ze wschodniej części Polski - we Lwowie jest podobno potężne zbiory z czasów galicyjskich jak Lwów należał jeszcze do Polski i tam też możesz szukać - wpierw jak wyżej mieszkańcy a potem ogień, popytaj jeszcze w parafii, może ksiądz ma starocie w postaci kroniki parafialnej i tam możesz coś znaleźć


good luck :)
pozdrawiam

druh Marek
zapraszam na stronê konieczkowskich stra¿aków.

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: Kamis »

napisz z jakiego jesteś regionu bo ja mam liste daty załozenia OSP z okolic Łódź, Płock, Kutno, Łowicz.
STAR POWER

Topic author
bear_o
Posty: 22
Rejestracja: ndz 11 mar 2012, 13:37
OSP (gm., woj.): Zimna Woda (jasło, podkarpackie)
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: bear_o »

ja jestem z podkarpacia

też myslełem o parafi i tak trzeba bedzie zrobić trzeba zapukać do proboszcza

Strażak99
Posty: 8
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 11:45
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: Strażak99 »

Witam, moja historia z kroniką dopiero się zaczyna i jest to temat bardzo trudny.
Jeśli chodzi o rok założenia posiadam kilka stron z Przeglądu Pożarniczego z roku 1892 i 1891.
Poszukuję egzemplarzy z lat 1895- 1910. Może ktoś posiada takie egzemplarze proszę o kontakt, bardzo mi na tym zależy, gdyż w tych latach rozpoczęła działalność nasza jednostka. Poruszam wątek jednostek które rozpoczęły działalność pod patronatem kółek rolniczych a wiele takich było. Proszę o pomoc....

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: kronikarz »

Udokumentowanie historii powstania straży pożarnej to bardzo poważna sprawa. Wiele jednostek nie posiada dokumentów a powstanie straży przypisuje jakiemuś dokumentowi o obowiązku ubezpieczenia lub organizacji ochrony przeciwpożarowej. Ja prze kilka lat zbierałem materiały i udało mi się sporo zebrać.
Powstanie jednostki liczy się od powołania pierwszego zarządu lub zarejestrowania w sądzie lub podobnej instytucji w dawnych latach, gdzie jest jasno opisane, że w tym a w tym roku założono, powołano .... były różne nazwy oraz kto reprezentował straż czyli zarząd. Ja mam kopie dokumentów, że prawie dwadzieścia lat przed założeniem Bractwa Ogniowego była już remiza strażacka lecz to nie świadczy o założeniu straży. Dopiero z innych dokumentów wiem, że w 1863 roku powołano straż i jest skład zarządu z imienia i nazwiska oraz jaki zawód wykonywali. Poszukując dokumentów odwiedziłem wiele placówek i instytucji. Wszystko zależy od regionu w jakim znajduje się obecna straż, a w jakich granicach była wcześniej. Należy odwiedzić wszystkie sąsiednie archiwa wojewódzkie, przeglądając również protokoły Gromadzkich Rad Narodowych, coś na wzór dzisiejszych rad sołeckich. Na każdym zebraniu był obecny przedstawiciel straży i można zdobyć bardzo ciekawe informacje. Należy również rozgraniczyć straże przymusowe, ochotnicze i majątkowe itp.
Najlepiej przed pisaniem historii zapoznać sie z kilkoma książkami, aby mieć obraz jak to dawniej bywało. Polecam następujące książki:
- Władysław Pilawski, Chronologia Powstań OSP Na Ziemiach Polskich w latach 1845-1890, 1998,
- Józef Ryszard Szaflik, Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych, 2001 r.
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004,
- Rafał Dmowski i Grzegorz Welik, Vademecum kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych, 2008,
- ABC Strażaka Ochotnika nr 12 – historia ochrony przeciwpożarowej do 1918 r. biblioteka MDP.
Informacji można szukać również w księgach parafialnych, kronikach OSP z sąsiednich miejscowości, archiwach państwowych i zagranicznych, czasopismach strażackich. Warto również sprawdzić sztandary sąsiednich jednostek OSP może posiadają pamiątkowe gwoździe. Należy dotrzeć do osób zajmujących się historią lokalną, mogą posiadać materiały związane ze strażą. Należy również odwiedzić Komendę Powiatową PSP, może w archiwum posiadają jeszcze jakieś stare dokumenty. Na temat dokumentowania historii pożarnictwa można wiele pisać, lecz lepiej jest wytłumaczyć wszystko w rozmowie. Proponuję również poszukać najbliższej jednostki straży, gdzie jest prowadzona kronika i doświadczony kronikarz, a jeszcze lepiej jak był na podsumowaniu ogólnopolskiego konkursu kronik strażackich. Tam można uzyskać wiele cennych informacji.
Awatar użytkownika

Kamil21
Posty: 56
Rejestracja: pn 29 sie 2011, 14:10
OSP (gm., woj.): Balków.Piątek, łódźkie
Status: Offline

Re: rok założenia

Post autor: Kamil21 »

Mam pytanie odnośnie daty założenia jednostki. Czy ktoś z was się orientuje do kogo lub gdzie wysyłano pisma w celu utworzenia straży w latach 1918-1924? kto musiał to zatwierdzić, bo wtedy lepiej będzie szukać w archiwach?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat