Osp

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Zura
Posty: 46
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 23 mar 2012, 18:15
OSP (gm., woj.): OchotniczaStrażPożarna
Status: Offline

Osp

Post autor: Zura »

Witam wszystkich forumowiczów.Mam małe pytanko odnośnie Osp w mojej gminie jest 13 jednostek Osp ochrona ppoż mojej wioski jest bardzo dobra(tak uważa burmistrz) chcieliśmy założyć jednostkę ale na końcu odpowiedzi pisało że nie ma uzasadnionych argumentów by powstała nowa jednostka.I tu właśnie mam problem jak się za to zabrać by powołać do życia nową jednostkę bardzo nam zależy ponieważ każdy ma wielkie chęci wystarczyły by jakiekolwiek fundusze nie liczymy tylko na gminę ale i ludzie chętnie się na to piszą i jak wiadomo sprawy papierkowe.Moglibyście mi jakoś pomóc to zorganizować jeśli będą jakieś pytania w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.Z góry wszystkim dziękuje.

grzegorz79
Posty: 82
Rejestracja: pn 02 maja 2011, 10:17
OSP (gm., woj.): Gostycyn,kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: www.gostycyn.osp.org.pl
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: grzegorz79 »

OSP to stowarzyszenie-nie potrzebujesz zgody wójta czy burmistrza.Przeczytaj sobie Ustawę o stowarzyszeniach.

Raku
Posty: 204
Rejestracja: śr 30 lis 2011, 14:02
OSP (gm., woj.): Bierna, Sulików, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: Raku »

Zgody nie potrzebuje, ale jak ma współpracować skoro Burmistrz nie widzi sensu ich istnienia? Burmistrz to osoba od której powiedzmy sobie szczerze zależy istnienie OSP, to on wykłada pieniądze na ochronę p-poż. Na waszym miejscu odwiedziłbym Komendę Powiatową/Miejską i porozmawiał z Komendantem jakiej specjalizacji brakuje w waszym rejonie (rat. wodne, chemiczne, drogowe itp).
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: seligow »

Witam. Robicie zebranie wiejskie/miejskie, wybieracie zarząd, komisje rewizyjną, uchwalacie statut, później załatwiacie KRS, NIP, REGON zgłaszacie się w PSP że istniejecie i OSP..... już jest.
To tak w olbrzymim skrócie, ale od siebie wam powiem, że bez wsparcia gminy i przy takiej ilości jednostek w gminie, to macie szanse podobne do trafienia szóstki w totka... Chyba że macie "twardych sponsorów"...

P.S. Macie jakiś budynek, pomieszczenie, cokolwiek?
Starszy sikawkowy

Topic author
Zura
Posty: 46
Rejestracja: pt 23 mar 2012, 18:15
OSP (gm., woj.): OchotniczaStrażPożarna
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: Zura »

Witam.Moim zdanie brakuje u nas ratownictwa chemicznego , natomiast burmistrz jest u nas prezesem wszystkich jednostek w gminie więc dlatego też pisaliśmy do niego.Budynek posiadamy i garaż na osobówkę blaszak wsumię moją własnością jest stodoła podzielona na 4 osoby w swoim metrze pomieściłbym choćby stara lub i nawet mana tylko dochodzi przebudowa takiej stodoły czyli jakbym mógł to ująć podwyższyć ponieważ mury są a 2 cześć to deski wiec myślę ze z tym by nie było problemu tylko nie wiem jak z prawem wiem że funkcjonują jednostki bez remizy myślę że narazie i takie coś by było dobre.Mam jeszcze jedno pytanko dałbym radę załatwić większą cześć tej stodoły tylko że mam na środku sąsiadkę która wątpię że by oddała swoja część jedyna możliwością by było zamienić się na miejsca tylko nie wiem czy to zgodne z prawem i czy jak babce się nie odwidzi będę musiał spowrotem oddać jej.No i podam wam stronke internetową naszych Osp w gminie może będzie wam łatwiej cokolwiek powiedzieć w tym temacie http://www.osp.morag.pl/osp.html TU praktycznie wszystko się znajduje odnośnie naszych Osp.Z góry wszystkim dziękuje.
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: seligow »

Zura pisze:burmistrz jest u nas prezesem wszystkich jednostek w gminie
Co kur...? Czy ja dobrze rozumiem?Jeden człowiek jest prezesem 13 jednostek???
stodoła podzielona na 4
Jest to jakoś prawnie uregulowane? Jeżeli tak, to jeśli "babka" się zgodzi to podpiszcie umowę na zamianę najlepiej potwierdzoną notarialnie.

Ratownictwo chemiczne? A czy jest potrzebne w waszej gminie? Jakieś zakłady chemiczne w pobliżu albo coś? Bo to że nie ma, nie znaczy, że jest potrzebne...

Generalnie to ciężka droga przed wami. Długo działające jednostki często ledwo wiążą koniec z końcem. Nie liczcie też mocno na pomoc innych jednostek, bo będziecie "kolejnymi do podziału". Ale od siebie życzę Wam powodzenia :)
Starszy sikawkowy

Topic author
Zura
Posty: 46
Rejestracja: pt 23 mar 2012, 18:15
OSP (gm., woj.): OchotniczaStrażPożarna
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: Zura »

Źle mnie zrozumiałeś nie wiem jak Ci to wytłumaczyć :D hehehe Są różne zakłady więc myślę że i chemiczne się znajdą :) No właśnie tylko załatwimy sprawę z nią to coś ruszy :P Zdam relacje i opowiem co i jak lecz narazie jak pisałeś generalnie potrzebujemy czasu by coś ruszyło postaram się zacząć w tym roku :) Dziękuje na pewno się przyda 8)

Raku
Posty: 204
Rejestracja: śr 30 lis 2011, 14:02
OSP (gm., woj.): Bierna, Sulików, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: Raku »

A ja się powtórzę ;P Porozmawiaj z Komendantem Powiatowym, bez jego "błogosławieństwa" i porady daleko nie zajedziecie. Musisz przedstawić swoje plany, powiedzieć że macie masę młodych ludzi którzy chcą działać itp i tak jak mówiłem zapytaj jakiej specjalizacji najbardziej brakuje w waszym powiecie...Może się okazać ,że PSP potrzebuje pilnie ratowników wodnych :P Dodatkowo Komendant będzie mógł ci pomóc przy zdobyciu auta/ sprzętu itd

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: karol1118 »

Kolego z linku ,który podałeś wynika , ze faktycznie macie dobrze zabezpieczona gminę i naprawdę wszystkie jednostki sa dobrze wyposażone ,patrzyłem w mapę i rozmieszczenie sprzętu jest bardzo logiczne . Dlatego nie dziwie się ze burmistrz nie chce powoływać kolejnej jednostki chcąc wyposażyć ja na poziomie pozostałych jednostek to spory wydatek.Bedziecie mieli pewnie problem aby przeforsować burmistrza ,ale należy próbować gdyż widać po równo podzielonym sprzęcie , że OSP sa dla niego ważne. Powiem ,że inni włodarze mogli by brać przykład z tej gminy jak rozsądnie dzielić sprzętem.
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: ospglinik »

no niestety przy tak licznej liczbie jednostek nie opłaci się tworzyć nowej tym bardziej ze są to dodatkowe koszty ,jest to pozytywne że chcecie coś robić ale zważcie na to że teraz próbują likwidować a nie ttworzyc

Topic author
Zura
Posty: 46
Rejestracja: pt 23 mar 2012, 18:15
OSP (gm., woj.): OchotniczaStrażPożarna
Status: Offline

Re: Osp

Post autor: Zura »

Tak tak może i dobrze zabezpieczona ona jest ale i tak sie nie poddamy i dalej będziemy działać w tym kierunku ..Nie powiem dla burmistrza u nas są bardzo ważne Osp jak widać :) Oj tam nie opłaca jak ktoś chce i jest uparty to wszystko da radę prawda panowie ? :D Zaczniemy od założenia tego stowarzyszenia , wybierzemy się do PSP,dużych firm i jeszcze raz napiszemy do burmistrza z tym ze podamy przekonujące argumenty :) Mało kto ma taki zapał jak my i chce działać no ale niestety młodzi ludzie teraz przeważnie wolą popić i się pobawić niż zrobić coś dla siebie i dla ludzi pomagać i ratować życie my jednak wolimy to 2 :) A niech próbują likwidować skoro Osp to stowarzyszenie więc jeśli sami się rozwiążą to okej jedynie burmistrzowi się odechce finansować jednostkę no jak wiadomo wtedy bez jakichkolwiek środków takie Osp mało będzie działało ale jednak będzie co jest najważniejsze :) Dziękuje chłopaki za poparcie damy radę warto próbować. :twisted: 8) :twisted:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat