Strona 1 z 2

ile gwiazdek ma v-ce prezes ??

: ndz 25 mar 2012, 22:47
autor: Hamer
Mam takie małe pytanie ile gwiazdek ma v-ce prezes ??

Re: v-ce prezes

: ndz 25 mar 2012, 22:54
autor: sloikk
w Internecie jest o tym pełno wystarczy wpisać "dystynkcje osp". Jak by się wdać w szczegóły, to nie ma kogoś takiego jak wiceprezes w OSP. Jeśli chodzi Ci o wiceprezesa-naczelnika, to posiada on 3 gwiazdki, natomiast zastępca naczelnika dwie. Być może chodzi Ci o tego drugiego. U mnie w jednostce wiceprezes się mówi na zastępcę naczelnika, ale to tak się po prostu przyjęło, w dokumentach to wygląda tak, jak wyżej napisałem.
Obrazek Obrazek

Re: v-ce prezes

: ndz 25 mar 2012, 23:05
autor: Hamer
chodzi mi o to ze w niektórych jednostkach jest tak ze jest prezes ,v-ce prezes , naczelnik , z-ca naczelnika, gospodarz , skarbnik , sekretarz, członek zarządu , członek zarządu

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 06:22
autor: karol1118
to ja bym w takim razie proponował wykonanie nowej dystynkcji 3.5 gwiazdki :D

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 07:20
autor: ospglinik
najpierw sprawdż Hamer wujka google a potem pytaj na forum wiceprezes jest zarazem naczelnikiem z tego co czytałem to zastępców naczelników się nie robi w zarządach no może gdzie nie gdzie , a wiceprezes ma trzy gwiazdki

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 09:30
autor: JakuB
sloikk pisze:w Internecie jest o tym pełno wystarczy wpisać "dystynkcje osp". Jak by się wdać w szczegóły, to nie ma kogoś takiego jak wiceprezes w OSP. Jeśli chodzi Ci o wiceprezesa-naczelnika, to posiada on 3 gwiazdki, natomiast zastępca naczelnika dwie. Być może chodzi Ci o tego drugiego. U mnie w jednostce wiceprezes się mówi na zastępcę naczelnika, ale to tak się po prostu przyjęło, w dokumentach to wygląda tak, jak wyżej napisałem.
Piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia. Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik sprawuje funkcję wiceprezesa. - cytat wprost ze wzorcowego statutu.
W skrócie- Prezes 4 gwiazdki, Wiceprezesi oraz naczelnik - 3 gwiazdki, zastępca naczelnika - 2, a reszta po jednej.

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 14:05
autor: Maciek90
Ty JakuB też do końca nie masz pojęcia o czym piszesz. Trzy gwiazdki ma JEDYNIE naczelnik, który niejako przy okazji automatycznie jest wiceprezesem. Pozostali wiceprezesi, jeżeli takowi są wybrani traktowani są jaki zwyczajni członkowie zarządu i posiadają JEDNĄ gwiazdkę na dystynkcji. Tak więc podsumowując: Prezes - cztery gwiazdki, Wiceprezes Naczelnik - trzy gwiazdki, Zastępca naczelnika - dwie gwiazdki, pozostali członkowie zarządu (sekretarz, gospodarz, skarbnik, kronikarz, wiceprezesi nie będący naczelnikami) - jedna gwiazdka.

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 14:28
autor: lukasz_lad_007
Maciek90 pisze:Ty JakuB też do końca nie masz pojęcia o czym piszesz. Trzy gwiazdki ma JEDYNIE naczelnik, który niejako przy okazji automatycznie jest wiceprezesem. Pozostali wiceprezesi, jeżeli takowi są wybrani traktowani są jaki zwyczajni członkowie zarządu i posiadają JEDNĄ gwiazdkę na dystynkcji. Tak więc podsumowując: Prezes - cztery gwiazdki, Wiceprezes Naczelnik - trzy gwiazdki, Zastępca naczelnika - dwie gwiazdki, pozostali członkowie zarządu (sekretarz, gospodarz, skarbnik, kronikarz, wiceprezesi nie będący naczelnikami) - jedna gwiazdka.
To Ty nie wiesz o czym piszesz! JakuB ma rację a Ty jakieś swoje przepisy wymyślasz!

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 14:49
autor: Łukasz99
Wiceprezes musi nosić 3 gwiazdki. Nawet nie wiem jak można interpretować inaczej.

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 16:13
autor: Maciek90
Ja interpretuję to tak, że 3 gwiazdki zarezerwowane są dla naczelnika, który wg mnie jest ważniejszą postacią niż wiceprezes. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że każdy wiceprezes ma 3 gwiazdki to trochę to dziwne wg mnie, bo trudno w takim wypadku ocenić który z wiceprezesów (których w jednostce może być kliku) jest również naczelniekiem.

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 18:46
autor: slawek.998
Znowu wprowadzacie zamęt na forum. 3 gwiazdki to dystynkcje naczelnika a nie żadnego wiceprezesa. Kłaniają się znów regulaminy.

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 19:02
autor: JakuB
Maciek90 pisze:Ja interpretuję to tak, że 3 gwiazdki zarezerwowane są dla naczelnika, który wg mnie jest ważniejszą postacią niż wiceprezes. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że każdy wiceprezes ma 3 gwiazdki to trochę to dziwne wg mnie, bo trudno w takim wypadku ocenić który z wiceprezesów (których w jednostce może być kliku) jest również naczelnikiem.
Idąc Twoim tokiem myślenia to naczelnik powinien mieć 4 gwiazdki, zastępca 3, a reszta zarządu ewentualnie jedną.

Wchodzę trochę w historię pożarnictwa - w razie błędów proszę o poprawienie.
Kiedyś OSP powoływało prezesa, wiceprezesów i pozostałych członków - ze swojego grona. Czyli kolejno 4, 3, 1 gwiazdek. Naczelnika i jego zastępce powoływał/wybierał(?) Komendant Gminny p-poż - nie mam dokładnego źródła, czy z pośród członków danej OSP. Naczelnik wchodził wtedy dodatkowo jako członek zarządu w randze wiceprezesa (dlatego ma 3 gwiazdki).

Naczelnik ważniejszy niż wiceprezes? Nie do końca się zgodzę, gdyż obydwie funkcje są nieporównywalne. Zauważ, że zarząd nie jest po to, żeby kierować w czasie akcji, tylko po to, aby Stowarzyszenie funkcjonowało. W skrócie: Gwiazdki są dla zarządu, a nie dla JOT'u.

Taka dygresja na koniec: Nie zastanawiało Was nigdy dlaczego Prezes, chociaż ma 50-60 lat, ma 4 gwiazdki, czyli jest powyżej Naczelnika, czyli w czasie akcji mógłby rozkazywać Naczelnikowi?

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 19:57
autor: skulski5
Panowie to jest bardzo proste. Można porównać do zarządu powiatowego. U nas jest pięciu wiceprezesów i noszą tylko jedną gwiazdke. Czyli w Oddziale powiatowym ZOSP Prezes nosi 4 gwiazdki, komendant 3, wiceprezesi i reszta zarządu 1 gwiazdka.

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 20:02
autor: JakuB
:shock: :shock:
Jakim cudem ktoś na to pozwolił ?

Re: v-ce prezes

: pn 26 mar 2012, 21:17
autor: Maciek90
JakuB pisze: Idąc Twoim tokiem myślenia to naczelnik powinien mieć 4 gwiazdki, zastępca 3, a reszta zarządu ewentualnie jedną.

Taka dygresja na koniec: Nie zastanawiało Was nigdy dlaczego Prezes, chociaż ma 50-60 lat, ma 4 gwiazdki, czyli jest powyżej Naczelnika, czyli w czasie akcji mógłby rozkazywać Naczelnikowi?
Dlaczego wnioskujesz, że z mojej wypowiedzi wynika, że to naczelnik powiniem mieć 4 gwiazdki? Nigdzie nie napisałem, że naczelnik jest ważniejszy od prezesa, tylko od wiceprezesa. A czy prezes może rozkazywać w czasie akcji naczelnikowi? Z prezesem i naczelnikiem to jest trochę tak jak u nas w kraju z prezydentem i premierem. Niby to prezydent jest najważniejszą osobą w Państwie, ale tak naprawdę realną władzę ma premier i to on odpowiada za cała gospodarkę itp. kraju. Prezydent pełni głównie funcję reprezentacyjną podobnie jak prezes OSP.

Co do dalszej dyskusji na ten temat myślę, że wypowiedź kolegi skulski5 rozwiewa wszelkie wątpliwości. W moim powiecie sytuacja wygląda identycznie.