Współpraca Urzędów z OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
urzednik
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 04 kwie 2012, 17:38
Status: Offline

Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: urzednik »

Jest to mój pierwszy post na forum, więc chciałbym się z wszystkimi przywitać.

Od dłuższego czasu przeglądam to forum w poszukiwaniu informacji.

Od kilku dni jestem osoba odpowiedzialną w urzędzie za sprawy związane z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, wiem że jest to forum głównie dla Strażaków OSP, ale być może znajdzie się ktoś kto pracuje w urzędzie na podobnym stanowisku i mógłby udzielić kilku podstawowych rad i wskazówek oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami.

Ja ze swojej strony służę pomocą w innych dziedzinach wiedzy urzędniczej :wink:

(jeżeli założyłem temat w złym dziale to przepraszam i proszę moderatora o przeniesienie)

Woy-Tec
Posty: 14
Rejestracja: wt 02 wrz 2008, 08:12
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: Woy-Tec »

Witam.
Jestem pracownikiem urzędu, pełnię funkcję Komendanta Gminnego OSP mi jednocześnie Sekretarza ZOG. Sprawy ochrony ppoż i OSP są w moim zakresie obowiązków. Pytaj co Cię interesuje, może moje doświadczenie coś pomoże. Generalnie te sprawy reguluje ustawa o ochronie przeciwpożarowej i w części o samorządzie gminnym.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: kwas »

wyślij mi na priv adres email do siebie. co będę mógł to pomogę.

Topic author
urzednik
Posty: 4
Rejestracja: śr 04 kwie 2012, 17:38
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: urzednik »

Ciesze się, że jest kilka osób chcących pomóc.

Myślę, że wszystkie pytania będą przychodzić w miarę wgłębiania się w tajniki tej dziedziny pracy.
Niestety większość spraw i dokumentów, które "odziedziczyłem" po swoim poprzedniku będę musiał uporządkować lub zacząć od nowa.

Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć jaki wykaz teczek powinien być prowadzony, w zakresie obowiązków mam:
5540 (programowanie i analizowanie działalności straży pożarnej);
5542 (szkolenie strażaków);
5543 (wyposażenie w sprzęt służb przeciwpożarowych)

Czy czegoś jeszcze brakuje ?

Planuje zakup programu do ewidencji wszystkich spraw związanych z OSP. W internecie znalazłem program DRUH firmy Benesoft, czy ktoś miał lub ma z nim styczność i czy wart jest swojej ceny. Ewentualnie jaki inny program polecacie ?

Pytanie odnośnie rozliczeń kwartalnych za paliwo i inne wydatki, czy wspomniany program DRUH będzie pomocny, czy warto w coś innego zainwestować, bo szczerze mówiąc jest trochę tego do liczenia, a wszystko wskazuje na to, iż sam będę musiał to robić.


Mam nadzieję, że temat ten będzie służył wspólnej wymianie myśli i spostrzeżeń zarówno od strony urzędu jak i tej widzianej oczyma strażaka ochotnika, bo przecież chodzi o to, by jedni i drudzy ze sobą współpracowali, a wtedy wszyscy będą zadowoleni.

Rafal998
Posty: 59
Rejestracja: śr 02 lip 2008, 16:16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: Rafal998 »

U nas Urząd wcale nie współpracuje z OSP tylko kłody rzucają pod nogi...

star4x244
Posty: 27
Rejestracja: pt 03 lut 2012, 13:33
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: star4x244 »

Rafal998 pisze:U nas Urząd wcale nie współpracuje z OSP tylko kłody rzucają pod nogi...
u nas to samo :cry:

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: Sylwek »

Cześć,
w prawdzie nie jestem urzędnikiem ale w Twoim wykazie "teczek" brakuje mi jednej bardzo ważnej - ewidencji kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Jeszcze przez niecały rok to obowiązek urzędu gminy, później sukcesywnie zaczną te pozwolenia wydawać starostwa.

Z tego co się orientuje to w naszym urzędzie gminy używają excela do rozliczeń paliwa.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: druhprzemek »

Woy-Tec pisze:Witam.
Jestem pracownikiem urzędu, pełnię funkcję Komendanta Gminnego OSP mi jednocześnie Sekretarza ZOG. .
Komendant gminny a zarazem Sekretarz gminny? Zjazd się na to zgodził?
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

olka19831
Posty: 3
Rejestracja: wt 24 sty 2012, 14:42
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: olka19831 »

Witam, ja w naszym Urzędzie zajmuje się sprawami OSP i stwierdzam, że w instrukcji kancelaryjnej pominięto szereg spraw min. meldunki za działania ratowniczo-gaśnicze, badania lekarskie, ubezpieczenie strażaków, itp. U nas jednostki rozliczają paliwo na podstawie kart pracy sprzętu i pojazdów.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: Sylwek »

Taka mała dygresja - rozliczanie paliwa na podstawie kart pracy jest bardzo niedokładne. Samochody przy jeździe alarmowej zużywają całkiem inne ilości paliwa niż przy normalnej. Dodatkowo jeśli samochód ma autopompę to pompując duże ilości wody zużywa nawet 2,3 razy więcej paliwa niż przy dogaszaniu. Żeby tego było mało to nowoczesne samochody mają instalowane po 2 ogrzewacze postojowe (Webasto lub innej firmy, do kabiny i autopompy) - konia z rzędem temu kto to potrafi prawidłowo na czasach i współczynnikach policzyć. W praktyce bardzo mocno się to rozjeżdża.
Przy nowych samochodach z magistralą CAN można się posiłkować wskazaniami komputera i po prostu pisać faktyczne zużycie. Ale tu też trzeba być świadomym, że koniecznie musi być wpisana w komputer dokładna pojemność zbiornika paliwa oraz, że zużycie przez samochód jest wyliczane z czasów otwarcia wtryskiwaczy więc nie uwzględnia zużycia w ogrzewaczach postojowych.

Miłego rozliczania :)
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: kwas »

olka19831 pisze:.....stwierdzam, że w instrukcji kancelaryjnej pominięto szereg spraw min. meldunki za działania ratowniczo-gaśnicze...
Wg mnie to wcale nie jest dla urzędu potrzebne. Bo i do czego, do zaśmiecania szafy?

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: marek-jeziorski »

Witam !!!

Co do wcześniejszego wpisu dotyczącego rozliczania paliwa.
Polecam stronę KG PSP zakładka » Logistyka » Wydział Logistyki i Infrastruktury - BT-I » Zarządzenie nr 8 Komendanta Głównego PSP w sprawie gospodarki transportowej z dnia 10.04.2008
Po zapoznaniu z Zarządzeniem KG wiele się wyjaśni dodatkowo można posiłkować się wzorami kart sprzętu i pojazdów.
Polecam w gminie dokonanie spisu sprzętu będącego w dyspozycji jednostek OSP na teremie Gminy/Miasta i napisanie Zarządzenia Wójta/Prezydenta/Burmistrza
np. Zarządzenie Nr XX/20XX Wójta Gminy XXXXXXXXX w sprawie ustalenia norm eksploatacyjnych dla pojazdów i urządzeń w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy XXXXXXXXXXXXXX.

Przy tworzeniu takiego Zarządzania ustalamy wspólny dla wszystkich jednostek wzór karty (polecam ten z KG PSP) dokonujemy spisu sprzętu i ustalenia norm eksploatacyjnych (pomocne normy na stronie KG PSP zakładka » Logistyka » Wydział Logistyki i Infrastruktury - BT-I » Bazy danych) i mamy jasność jak i co rozliczmy.
Poza tym jak przyjedzie do urzędu jakaś kontrola np z RIO to pokazujemy Zarządzenia podpisane przez Wójta gdzie wszystko powinno być ładnie i czytelnie określone.
Co do norm - jeśli nie znajdziecie w bazie danych KG swojego sprzętu to radzę określając normę nowego urządzania poprosić o nią producenta lub sprzedawcę gdzie krótko napisze iż spalania wynosi tyle podstempluje podpisze i podkładka jest. Oczywiście istnieje też metoda określania normy na podstawie praktycznie przeprowadzonego pomiaru ale kto by się bawił w powoływanie komisji, wypalanie na darmo paliwa.

No i rozliczanie polecam osobom rozliczającym stworzenie sobie arkusza do rozliczeń w excel-u a dla bardzie pracowitych stworzenie karty w excel-u do rozliczania i wydawania nowych kart - super sprawa samo się liczy.

Pozdrawiam
MJ

Topic author
urzednik
Posty: 4
Rejestracja: śr 04 kwie 2012, 17:38
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: urzednik »

Witam po krótkiej przerwie.


Odnośnie tych "kłód rzucanych pod nogi", może warto porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi i ustalić pewne kwestie ?
Często różne problemy wynikają z niedomówień lub braku wspólnych ustaleń - warto o tym pomyśleć :D

Jeśli chodzi o ewidencji kierowców pojazdów uprzywilejowanych jak słusznie zauważył Sylwek, oczywiście jest prowadzona w osobnej teczce, niestety bez żadnego numeru sprawy. Muszę o tym pomyśleć, tak samo jak i o ilości pobieranego paliwa przez samochody podczas akcji.

Fajnie, że kolejna osoba zajmująca się OSP, nie bała się ujawnić olka19831 :wink: Oczywiście instrukcja kancelaryjna swoje, a życie i przepisy swoje. Wszystkie sprawy, które wymieniłaś są ważne i nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest to "zaśmiecanie szafy". Spotkałem się już z takimi przypadkami, że wóz wyjeżdża do akcji gaśniczej, PSP nic o tym nie wie, nie ma zanotowanej godziny wyjazdu, ani powrotu (nie wspomnę już nawet o braku pieczątki PSP), a potem zdziwienie i donosy do Burmistrza, że gmina nie chce wypłacić Druhom ani grosza.

No i na końcu super uwagi od użytkownika marek-jeziorski. Aktualnie chciałbym rozliczać karty w excelu, muszę tylko znaleźć/przygotować sobie wzór takiej karty. :P

Z innej beczki pytanie odnośnie starego sprzętu/samochodów, w jaki sposób pozbyć się tego ? Czy np. taki samochód Żuk o wartości 300-500 zł wystawić na allegro i umowa kupna-sprzedaży to dobry pomysł ? Czy znacie inne/lepsze metody na pozbycie się niepotrzebnego sprzętu ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: kwas »

urzednik pisze: i nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest to "zaśmiecanie szafy". Spotkałem się już z takimi przypadkami, że wóz wyjeżdża do akcji gaśniczej, PSP nic o tym nie wie, nie ma zanotowanej godziny wyjazdu, ani powrotu (nie wspomnę już nawet o braku pieczątki PSP), a potem zdziwienie i donosy do Burmistrza, że gmina nie chce wypłacić Druhom ani grosza. Pozdrawiam
Myśmy to rozwiazali w prosty sposób. Mamy uchwalony przez Zarzad Gminny Regulamin organizacyjny udziału w akcjach ratowniczych i szkoleniach pożarniczych oraz sposób ich rozliczania (aktualnie pracujemy nad jego zmianą), gdzie mamy określone kwestie dotyczące ekwiwalentu - http://www.bhp-polkowice.pl/images/osp_ ... yjazdy.pdf. Po za tym wszystkie jednostki wiedzą ze nie ma mowy jakimkolwiek wyjeździe wozu bez zgłoszenia tego faktu do PSP. Czy to jest wyjazd do tankowania paliwa, do remontu, czy do działań. To jest kwestia wbicia ludziom odpowiedzialnosci do głowy. U nas się to udało, ale kiedyś też było różnie.
urzednik pisze:...tak samo jak i o ilości pobieranego paliwa przez samochody podczas akcji...Pozdrawiam
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem o co chodzi. W karcie drogowej mamy wpis o ilości pobranego paliwa, którą to ilość wpisuje pracownik stacji benzynowej. Łatwo wtedy kontrolować ilość paliwa. Totyczy to i paliwa tankowanego do wozó i tankowanego do karnistrów a przeznaczonego do sprzętu silnikowego.
urzednik pisze:Z innej beczki pytanie odnośnie starego sprzętu/samochodów, w jaki sposób pozbyć się tego ? Czy np. taki samochód Żuk o wartości 300-500 zł wystawić na allegro i umowa kupna-sprzedaży to dobry pomysł ? Czy znacie inne/lepsze metody na pozbycie się niepotrzebnego sprzętu ?
Chyba każdy sposób pozbycia sie sprzętu jest dobry, byleby był on zaakceptowany przez dział księgowości. Z doswiadczenia wiem, że mamy różne piękne pomysły a potem księgowość mówi że tak nie można bo to jest niezgodne z prawem. A do tego co księgowa to inaczej uważa. Wiec najlepiej chyba pierwsze wskazana by była rozmowa z księgowością.
Ja osobiście preferowałbym przekazanie takiego sprzętu innej OSP nawet z innej gminy o ile taką OSP się znajdzie. Parę lat temu mieliśmy taki sam dylemat. I przekazaliśmy żuczka włąśnie OSP któa nie miałą samochodu ale miałą duże chęci a co za tym idzie i potencjał rozwoju. Wzieli go zaczeli jeździć i całkiem niedawno wymienili go na coś nowszego.

Topic author
urzednik
Posty: 4
Rejestracja: śr 04 kwie 2012, 17:38
Status: Offline

Re: Współpraca Urzędów z OSP

Post autor: urzednik »

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób wypłacany jest ekwiwalent za wyjazdy do akcji ratowniczych w waszych urzędach/jednostkach/miejscowościach, oczywiście zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1229 z póź. zm.).
Pytam o to, czy za udział w takiej akcji druhowie otrzymują pieniądze dla siebie, czy każdy z nich zrezygnował dobrowolnie na piśmie i pieniądze idą na konto jednostki ?

Wiem, że temat wypłacanego ekwiwalentu jest drażliwy - jedni chcą, by za trud pracy dać strażakom jakąś rekompensatę, inni znowu sądzą że z samej nazwy - Ochotnicza Straż Pożarna - powinna skupiać w swoich szeregach ochotników chcących nieść bezinteresownie pomoc.
Według mnie i jedni i drudzy mają swoje racje. Jednak wypłacanie dużych kwot (powyżej 15 zł. za każdą roboczogodzinę) uważam za pewien nietakt w stosunku do reszty społeczeństwa. Jeśli komuś naprawdę zależy na pieniądzach to powinien starać się o pracę w PSP. Natomiast wynagrodzenie za niesioną pomoc drugiemu człowiekowi jak najbardziej należy się i moim zdaniem powinna ona być wypłacana, ale na konto danej jednostki, z której druhowie brali udział w akcjach. Ewentualnie ustalić z władzami gminy na piśmie jaki sprzęt będzie zakupiony za dany okres pracy strażaków.


Pytanie o zawody sportowo-pożarnicze, czy wyniki z tych zawodów mają u was odzwierciedlenie w finansowaniu i przekazywaniu środków z budżetu gminy dla najlepszych jednostek ?

Kursy dla strażaków ochotników, gdzie szukać (pytać) poza władzami powiatowymi i wojewódzkimi OSP ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat