Naczelnik a adres zamieszkania????

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
cooper5
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 20 cze 2012, 22:52
OSP (gm., woj.): Piekło,XXXX,Podkarpacie
Status: Offline

Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: cooper5 »

Mianowicie czy Naczelnik OSP musi mieszkać w danej miejscowości w której pełni tą funkcję ???
Czy np jest tylko zameldowany w miejscowości gdzie pełni funkcję naczelnika OSP a mieszka w innej miejscowości ??

Prosił bym o jakąś podstawę prawną czy gdzieś jest to uregulowane. dziekuje z góry :D
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: podymacz »

OSP jest stowarzyszeniem, czyli grupą ludzi. Z tej grupy ludzi składa się zarząd. Nigdzie nie masz napisane żeby ktoś nie mógł zostać członkiem OSP ponieważ nie mieszka w tej czy tamtej miejscowości. Mało tego - znam przypadki, gdzie w jednej OSP jest druh, który mieszka w miejscowości w której jest inna OSP.
Skoro może być członkiem - ma takie samo prawo być wybierany jak inni.
Domyślam się o co może chodzić w Twoim poście: komuś się to może nie podobać. Według mnie nie ma z tym problemu, a na wszystko (podstawa prawna) masz statut. Poczytaj - jeżeli nie ma napisane że "nie wolno", to znaczy "że wolno". :D
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: Jarek »

Ja mieszkam 60 km od mojej OSP... ale moi ludzie mi zaufali i wybrali mnie na naczelnika. Na każdej akcji być nie mogę dlatego mam zaufanych, pewnych i wyszkolonych dowódców sekcji którzy sobie radzą jak mnie nie ma... przy dłuższych działaniach po godzinie jestem z nimi. A tak poza tym to każdą wolną chwilę spędzam w remizie... dojeżdżam... i łapie się na 80% działań rat-gaśniczych i 100% działań stowarzyszeniowych (pokazy, festyny, zabezpieczenia - czyli zdarzenia planowane w czasie) Na razie się to sprawdza, czy to był dobry pomysł? W przyszłości ocenią to inni a ja teraz mogę tylko pracować na pozytywna ocenę :)

PS. I jak kolega wyżej pisał, podstawą prawną jest statut. w moim jest tylko taki warunek że członek musi mieszkać na terenie kraju. Pozdr

Topic author
cooper5
Posty: 3
Rejestracja: śr 20 cze 2012, 22:52
OSP (gm., woj.): Piekło,XXXX,Podkarpacie
Status: Offline

Re: Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: cooper5 »

Właśnie tak myślałem ale chciałem się upewnić pozdrawiam :)

latox
Posty: 4
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 22:42
Status: Offline

Re: Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: latox »

U mnie to niestety nie przeszło. Chyba zależy od okoliczności :)

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: karol1118 »

Mnie wybrano na prezesa choć mieszkam 15 km od remizy ale w miere możliwości dojeżdzamy czy to na akcję czy gdy jest taka potrzeba tam sie wychowałem tam mieszkają moi rodzice więc kady mnie doskonale zna i woleli mi polecić to funkcję niż osobie, która mieszka blisko a mimo tego miała większe trudności z dotarciem do remizy niż ja. Tak więc odległość nie jest przeszkodą :
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

kot13
Posty: 3
Rejestracja: sob 09 lis 2013, 22:18
Status: Offline

Re: Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: kot13 »

Dlaczego, skąd takie pytanie?

Łukasz Słowik
Posty: 31
Rejestracja: sob 23 lut 2013, 12:06
Status: Offline

Re: Naczelnik a adres zamieszkania????

Post autor: Łukasz Słowik »

cooper5 pisze:Mianowicie czy Naczelnik OSP musi mieszkać w danej miejscowości w której pełni tą funkcję ???
Czy np jest tylko zameldowany w miejscowości gdzie pełni funkcję naczelnika OSP a mieszka w innej miejscowości ??

Prosił bym o jakąś podstawę prawną czy gdzieś jest to uregulowane. dziekuje z góry :D
Tak, jest uregulowane, w prawie o stowarzyszeniach, i być może u ciebie w statucie.
Odpowiadając precyzyjnie: naczelnik OSP może mieszkać lub być zameldowany na Saharze, Alasce lub we Władywostoku, o ile twój statut nie stanowi inaczej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat